Adanalı Risotto
İlkay Zehra ÜlbeğiSayı 23 (Kasım - Aralık 2014)
Normalde biz Adana’da bu yemeği ilk gördüğümüzde “aman bu pilav ne biçim olmuş, resmen bulamaç olmuş“ deriz ama bu pilavımsı, mamamsı, lapamsı şeyi…
(4944 kez okundu)
Sayı 23 (Kasım - Aralık 2014)
Normalde biz Adana’da bu yemeği ilk gördüğümüzde “aman bu pilav ne biçim olmuş, resmen bulamaç olmuş“ deriz ama bu pilavımsı, mamamsı, lapamsı şeyi…
(4944 kez okundu)
Sayı 23 (Kasım - Aralık 2014)
Tarihin en güzel intiharı olarak bilinen, Empire State(*) binasının 83’üncü katından atlayarak intihar eden 23 yaşındaki Evelyn McHale'in görüntüsü, 1947 “Ad…
(16665 kez okundu)
Sayı 23 (Kasım - Aralık 2014)
‘Adanamızın yetiştirdiği mümtaz insanlardan birisi olan hocamız bir sohbetimiz sırasında ‘ Adana'nın ilk Müslümanı kim olabilir, bu konu araştırılabilir mi?’ diye sordu. Bu benim cevaplayamayacağım kadar büyük, taşıyamayacağım …
(5096 kez okundu)
Sayı 23 (Kasım - Aralık 2014)
Cuma sabahı, sınıf arkadaşım Gemici’den bir e mail geldi. ‘ Kobaner hemen Erciyes’e Çoban İnine gel, uygarlığımız büyük bir tehlike içinde, toplumumuz histerik bir nöbetin pençesinde , cumhuriyetimiz yıkılabilir, okullarımız kapatılabilir.’…
(5284 kez okundu)
Sayı 23 (Kasım - Aralık 2014)
…
(3606 kez okundu)
Sayı 23 (Kasım - Aralık 2014)
Olamaz ya… Bir gün olsa… Bir ışığın üstüne binip yolculuk edebilsem… Yani saniyede 299 792 458 metre hızla yol alabilsem… Güneş sisteminin bir ucundan öbü…
(3956 kez okundu)
Sayı 23 (Kasım - Aralık 2014)
Çoktandır Facebook'a girme fırsatı bulamıyordum. Geçenlerde bir sabah görev yaptığım hastanede hastadan…
(4846 kez okundu)
Sayı 23 (Kasım - Aralık 2014)
Haiku; Uzak Doğudan Gelen Onyedi Nefeslik Sanat Haiku 17. Yüzyılda Matsuo Başo isimli bir uzak doğu felsefecisi ustanın yarattığı, matematiksel bir dü…
(6098 kez okundu)
Sayı 23 (Kasım - Aralık 2014)
Rahmetli Aziz Nesin “Bu ülkenin yüzde altmışı aptal!” dedi, adamı neredeyse linç ettiler… Ama aradan 30 yıl geçti… “Aziz Nesin az söylemiş, rakam yüzde doksan…” diyorlar. …
(5220 kez okundu)
Sayı 23 (Kasım - Aralık 2014)
Resmin fotoğrafla,fotoğrafın filmle,heykelin enstalasyonla,bunların hepsinin ilişkisinin sonuçlarını onlarca kayda, olanakları, koşulları zorlayarak da olsa ulaşmak mümkün. Bu kayıtlardan ya da aradaki boşluklardan sanata tekrar ve tekrar bakabil…
(9383 kez okundu)
Sayı 23 (Kasım - Aralık 2014)
Osmanlı İmparatorluğu 1. Dünya Savaşı sonucunda çökmüş, bitmiş, padişahımız bile sarayında gözetim altında tutulmuştu. Bütün ülke topraklarımız emperyalist devle…
(4789 kez okundu)
Sayı 23 (Kasım - Aralık 2014)
Aynadan Bakan Kim “Sanat, anlam ve duygu evrenine yapılan yolculuktur.” Alex Carrel, “İnsan Bu M…
(5013 kez okundu)
Sayı 23 (Kasım - Aralık 2014)
“ İnanan inanmayan yoktur, inananlar vardır; …
(11081 kez okundu)
Sayı 23 (Kasım - Aralık 2014)
Başlangıçtan itibaren anlatmaya başlarsak günümüzden yirmi bin yıl önce Lascaux’da insanlığın ilk resimleri çizilmiştir (Resim1). İnsanlık tarihinin en önemli atlama taşı olan yazının öyküsünün …
(5679 kez okundu)
Sayı 23 (Kasım - Aralık 2014)
Başlığa bakıp ta “ince iş” deyince aklınıza inşaat işleri gelmesin… Konumuz gemi modelciliği… Yöremizin insanı Fatih Özgünsür, eşi Nezihe hanımın da kabulü ile önceleri buharlı…
(4927 kez okundu)
Sayı 23 (Kasım - Aralık 2014)
Zincir şirketleri, kuleleri, gayrimenkulleri, arabaları, yatları, katları, uçakları olan dünyanın en zengin adamına sormuşlar; ''En büyük hayaliniz nedir?'' diye. ''Kumsala uzanıp bir kitap okumak'' demiş. &nbs…
(4361 kez okundu)
Sayı 23 (Kasım - Aralık 2014)
"Niye Adana sorunu olsun? Çukurova Üniversitesi (Ç.Ü) yaptırmadı mı tesisi, o düşünsün!" …
(5090 kez okundu)
Sayı 23 (Kasım - Aralık 2014)
2013 Yazında Anamur’da okul arkadaşım Bünyamin Kozak’ın bürosunda bir derneğe yardım amaçlı satılan bir şiir kitabını görünce hemen heyecanlandım. Anamurlu Şair Abdülkadir Bulut’un ‘’Ülkemin Şiir Atlası’’ adlı kitabı 1987 yılında ölümünden sonra basılmıştı. Eski bir d…
(4853 kez okundu)
Sayı 23 (Kasım - Aralık 2014)
Altınoran... Estetiğin matematiksel karşılığı. Sanat ile ilgilenen herkes bu kelimeyle iç içedir. İlk duyduğunuzda be…
(5735 kez okundu)
Sayı 23 (Kasım - Aralık 2014)
Kahramanmaraş Müzesi Kahramanmaraş’a Adana -Gaziantep tarafından giderseniz eğer, Türkoğlu diye bir ilçeden geçersiniz. Bu güzel ilçenin hemen doğusunda Gavurgölü denilen bir sazlık bulunur. Sazlıktan da öte bataklık... Bu bataklığın yerinde daha önceleri bir göl olduğu, yan…
(5473 kez okundu)
Sayı 23 (Kasım - Aralık 2014)
Doğası gereği sanat yapıtlarının hiçbiri tek anlamla sınırlı değildir. Diğer sanat yapıtlarında olduğu gibi fotoğrafçılar bir çok anlam çeşitliliğine olanak sağlayan bir …
(6177 kez okundu)
Sayı 23 (Kasım - Aralık 2014)
Eskiden maç yorumları veya naklen yayınları radyodan olurdu. Spikerler maçı anlatırken müthiş bir heyecan kasırgası estirirler ve süratlerine ne top ne de oyuncular yetişebilirdi. Baş döndürücü bir hızla, sey…
(4096 kez okundu)
Sayı 23 (Kasım - Aralık 2014)
“Anlatman gerekenden fazlasını anlatma, göstermen gerekenden fazlasını gösterme.” Minimalist Sanatın Doğuşu…
(11802 kez okundu)
Sayı 23 (Kasım - Aralık 2014)
Sağlık alanında artık doğru ve yanlışlar birbirinin içine girmiş durumda. Hangisi bilimsel tıbbın gereğidir, hangisi ticari tıbbın, hangisi şarlatanlığın, hangisi sağlık politikalarının …
(4089 kez okundu)
Sayı 23 (Kasım - Aralık 2014)
Korsan hikayelerini kim sevmez? Ben çok severim, çünkü okuyarak büyüyen bir çocuktum. "Kaptan Grant'ın Çocukları", "Hazine Adası", "15 Yaşında Bir Kaptan" gibi pek çok klasik sayesinde gizemli diyarlara yolculuk yapabildim. Korsanların ha…
(7341 kez okundu)
Sayı 23 (Kasım - Aralık 2014)
Maymun Zihnim Hiç durmadan konuşan, ah mükemmeli arayan, eleştiren, hep beni bu andan alıkoyan iç sesim. Renklere, taşlara takılıyorum, ay düğümlerini çözmeye çalışıyorum, gezegenler arası gidip geliyorum. Tepki vermek yerine cevap vermek istiyorum. Geçmiş…
(5865 kez okundu)
Sayı 23 (Kasım - Aralık 2014)
Şu anda 7.2 milyar olan dünya nüfusu 2050 yılında 9.6 milyar, 2100 yılında ise 11 milyar olacağı tahmin ediliyor. Çevrenize şöyle bir bakınız. Tarım arazilerinin tarım dışı kullanılması gittikç…
(4457 kez okundu)
Sayı 23 (Kasım - Aralık 2014)
Yeni kitap, yeni heyecan... Sizlerle yaklaşık dört yıl süre boyunca emek verdiğimiz "Ben ve Kendim Etem Çalışkan" isimli biyografi çalışmamızı paylaşmaktan duyduğumuz mutluluğu satırlarımızda dile …
(5632 kez okundu)
Sayı 23 (Kasım - Aralık 2014)
…
(5167 kez okundu)
Sayı 23 (Kasım - Aralık 2014)
‘Nesin sen, şans eseri doğmuş birisi. Ben, benim. Binlerce prens olabilir, ama Beethoven sadece bir tane’, Beethoven’ın saray mensubu için yazdığı bir mektuptaki bu cümle mahkemede onun maaşına mal olmuştur. Beethoven, Newton ve Napolyon ile aynı boylarda, 1.65m, …
(6964 kez okundu)
Sayı 23 (Kasım - Aralık 2014)
İki yıldan uzun bir süredir Adanalı sanatseverleri sayısız filmle ve sinema üzerine sohbetlerle buluşturan Sinematek Adana olarak asıl sorumluluğumuzun Sinema ve Sanat bilincini arttırmak, bu konuda hem kendimizi hem kentimizi eğitmek olduğumuzun bilinci ile ve Ada…
(4743 kez okundu)
Sayı 23 (Kasım - Aralık 2014)
Küçücük bedenimle oturduğum koltukta heyecanla beyaz perdesinin renklenmesini beklediğim o günler, bir çok kişiye göre yüz yıllık bir dönemin belki de en değersiz anlarıydı. Benimse en önemli anlarımı oluşturuyor olması sinemanın bende ne kadar derin izler bıraktığının bir göstergesiydi. …
(5999 kez okundu)
Sayı 23 (Kasım - Aralık 2014)
Balık yemek istiyorsan ya balığı tanıyacaksın ya da balıkçıyı Ülkemizde ve dolayısı ile Adanamızda balık kültürü fazla gelişmemiştir.Son yıllarda ise hem koruma hem de yemek anlamında balık konusunda bilinçlenmeye başladık. Artık balık nereden alınır nerede yenir nasıl pişir…
(7163 kez okundu)
Sayı 23 (Kasım - Aralık 2014)
Tarih: 30 Ağustos. Türkiye için zafer bayramı. Ben ise kendi küçük zaferim için yollardayım. Bu projeyi alnımın akıyla bitirebilecek miyim? Kendimi, meydan okuduğum kendime kanıtlayabilecek miyim? Kafamda deli sorular, yollardayım... …
(4477 kez okundu)
Sayı 23 (Kasım - Aralık 2014)
Türk Sineması'nın 100. yılını kutladığımız bu yıl, Türk edebiyatının önemli kalemlerinden, hemşehrimiz Orhan Kemal'in de doğumunun 100. yılını da kutluyor olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Orhan Kemal'in eserlerini incelediğimi…
(8699 kez okundu)