'İnce İş' Sabır İster…Başlığa bakıp ta “ince iş” deyince aklınıza inşaat işleri gelmesin…
Konumuz gemi modelciliği…
Yöremizin insanı Fatih Özgünsür, eşi Nezihe hanımın da kabulü ile önceleri buharlı tren fotoğrafları ve modelleri ile başlayan merakını, güncel deyişle hobilerini mütevazı evlerinin bir odasında yıllarca sürdürdü. Ta ki işe gemi modelciliğini de ekleyip artık eve sığamaz hale gelene kadar.
Fatih'le çok eskilere dayanan dostluğumuz, yıllardan sonra karşılaştığımızda, aradan geçen onca zamana rağmen, daha dün ayrılmışcasına sohbete devam etmemizle bir daha tescillenmiş oldu.
Özlemişiz birbirimizi… Hemen yarın Yelken Kulüpte ailecek görüşmek üzere sözleşip ayrıldık.
Güzel bir Cumartesi günüydü…  Hanımlar ve çocuklar kendi aralarında kaynatırlarken biz de artık emeklilik eşiğini aşmış iki arkadaş olarak dünü, bugünü ve yarınlardan beklentilerimizi konuştuk.
Dün, gençliğin verdiği enerji ile üretmiş, aile kurmuş, belli bir varlığa ulaşmıştık bugün ise çocuklarımızı büyütmüş, emekli olmuş ve yarınlara hobilerimizle hazırlanıyorduk. 
Ben yaz aylarında Bodrum/Gökova Koylarında dostlarıma “Yelkenli teknede nasıl yaşanır?” ve “Yelkenli tekne nasıl kullanılır?” temalı eğitimler verirken Fatih Türkiye’nin sayılı gemi modelcilerinden biri olmuştu… Önceleri tarihi ve askeri gemi modelleri yaparken şimdilerde ticari gemilerin daha kızaktayken, planları üzerinden belli ölçekte küçültülmüş birebir modellerini yapıyormuş. Bir gün atölyesine uğrayıp nasıl çalıştığını görmek istediğimi söylediğimde memnuniyetle kabul etti.
Ben, bir gün, sonra bir gün daha gittim… Her seferinde zamanın nasıl geçtiğini anlamadık.
Fatih gerçekten de bilgi, beceri ve sabır gerektiren bir hobi edinmişti. 
Önce hep gözümüzün önünde olan ama hiç dikkat etmeyeceğimiz muhtelif ölçü ve şekillerdeki kutu, kapak, hortum, ip, tahta veya plastik ya da metal parçaları mahir elleriyle şekillendirip sonra tekne donatısı olarak itinayla gövde üzerine monte ediyordu. 
Boyama ve teknenin adının yazılması ile tamamlanacak maketi bir dahaki ziyaretimde görmek ümidi ile ayrılırken “Gemi modelciliğinin” ihtiyarlamadan yaşlanmak ve yaşamak isteyenler için iyi bir alternatif uğraş olduğunu düşünüp aşağıda bağlantısını vermiş olduğum röportajımsı kısa filmi siz dergimiz takipçileri ile paylaşmak istedim.
 

 
Sayı 23 (Kasım - Aralık 2014)

Bu yazı 4875 defa okundu.