Yeni Çıkan Kitabımız; 'Ben ve Kendim ETEM ÇALIŞKAN'

Yeni kitap, yeni heyecan...
Sizlerle yaklaşık dört yıl süre boyunca emek verdiğimiz "Ben ve Kendim Etem Çalışkan" isimli biyografi çalışmamızı paylaşmaktan duyduğumuz mutluluğu satırlarımızda dile getirmek isteriz.
 
Bu süre boyunca Sayın Etem Çalışkan birçok hatıralını, sevinçlerini ve üzüntülerini bizlerle paylaştı. Bazı zamanlar sevinçle dinleyip imrendik, bazen ise gözyaşlarımıza hakim olamadık.
Ancak sizin de bildiğiniz gibi bir yaşam ancak onun içine girildiğinde anlaşılabilmekte.
 
Etem Çalışkan ustamız Tarsus'un Göçük köyünde dünyaya gelmiş ve yaşamı boyunca üretmiş ve şükürler olsun ki üretmeye devam etmekte.
 
Mimar Sinan Üniversitesi'nde Emin Barın hocası ile başlayan öğrenme süreci Anıtkabir'in hatlarını yaparken heyecana, bildiğimiz K.Atatürk imzasını ise kaligrafik hale getirirken mutluluğa bürünmüş. Akşam ve Milliyet gibi ülkenin en önemli gazetelerinde ressamlık yapmış ve üretimine devam etmiş. 
 
Kendisini "Efendim bendeniz yeni yazı sanatçısı olarak Gazi Mustafa Kemal'in devriminin devamıyım" diye tanıtarak, göğsünden çizdiği Atatürk portresini eksik etmeden yaşamına devam etmiş. Bazen kulağını Karacaoğlan'a bazen ise Yunus Emre'ye vermiş; hatta Aşık Veysel'in ibrik ile eline su dökmüş.
 
Kitabımızda bu ustanın yaşamını okuyabilecek ve duyguların insanlar için ortak olduğunu görebileceksiniz. 
 
'Ben ve Kendim Etem Çalışkan' kitabına Karahan Yayınları’ndan (www.karahankitabevi.com) ve 10 Kasım günü saat 19.00’da Altınoran Galerisinde açacağımız Etem Çalışkan Sergi ve Kitap imza günü etkinliğinden ulaşabilirsiniz.


Yazarlar: Erhan YELEKÇİ & S.Haluk UYGUR

 



Sayı 23 (Kasım - Aralık 2014)

Bu yazı 5596 defa okundu.