Dünyanın En Güzel İntiharı!Tarihin en güzel intiharı olarak bilinen, Empire State(*) binasının 83’üncü katından atlayarak intihar eden 23 yaşındaki Evelyn McHale'in görüntüsü, 1947
 
 “Adana’nın bu güzel Sonbahar aylarında bu da nerden çıktı ?” dediğinizi duyar gibiyim.
Fakat bu fotoğrafı görüp de etkilenmemek elde değil. 
Dergimizde yer almasını istedim, duymayanlar, görmeyenler görsün istedim.
Bakıp ta,  hüzünlenmeden geçemediğim, içimde bir “cız” yaratan, öylece bakakaldığım fotoğraflar arasında ilk sıralarda.
O güzel kızın yaşayamadıklarına mı yanarsın?
O genç yaşında ardında bıraktıklarına mı üzülürsün?
O güzelliğin bir anda yok olmasına mı hüzünlenirsin? 
Fotoğraftaki huzurlu hali ile o andan önceki ruh karışıklığının çelişkisini mi derin derin düşünürsün?
Gelecekteki mutlu olma ihtimalinin bittiğine mi içlenirsin?
Hayatın bu kadar çabucak bitip gidebildiğinin farkındalığını bir fotoğrafla bu kadar derinden görebilmeye mi şaşarsın?
 
Fazla söze gerek yok, zarafeti, hüzünleri, yaşanmamışlıkları, genç kızın ruhundaki naifliği hissettiren, aksettiren, bu fotoğraf ve kısa öyküsü ile sizleri baş başa bırakmak en doğrusu… 
 
Bu yazıyı yazarak onun son isteğine(**) bir aykırılık da ben yapıyorum bu yüzden ondan özür dileyerek yazıyı sonlandırmak istiyorum.
 
Umuyorum ki “yaşanan güzellikler olsun” hayatlarımızda ve fotoğraflarda.

 
Sevgim ve Saygımla,
İlkay Zehra ÜLBEĞİ
Kasım 2014
 

 

Mayıs 1947 LIFE Magazine’de yer alan bu fotoğrafın ve Evelyn McHale'in  kısaca öyküsü şöyle:
 

Evelyn; 1923 yılında 7 kardeşin 6.sı olarak doğuyor. Annesi Helen, babası Vincent McHale. Annesi Helen, belirsiz bir sebeple 7 çocuğu da babaya bırakarak evi terk ediyor.Evelyn, abisi ve abisinin eşiyle New York’da yaşıyor. Bir şirkette muhasebeci olarak çalışıyor. Barry Rhodes adlı gençle nişanlanıyor. Herkes düğün beklerken , Evely’nin 24. Doğum gününü kutlamayı planlarken, Evelyn, 33.caddede saat: 10:40’da kendini Empire State Binasının 86.katından aşağıya bırakıyor. Paltosunu ve cüzdanını binanın korkuluklarına bırakıyor.

Çantasında bir not (**), bir kaç dolar, bazı aile fotoğrafları ve  makyaj malzemeleri bulunuyor.

Birleşmiş Milletler Meclisine ait Cadillac’ın üzerine düşüyor.
 
Bu ikon fotoğraf , genç fotoğraf öğrencisi Robert C. Wiles tarafından olayın 4 üncü dakikasında çekiliyor.
 

(**)Evely’nin bıraktığı notta yazılanlar şöyle;

“Ailemin ya da dışarıdan hiç kimsenin, hiçbir parçamı görmesini istemiyorum. 
Size ve aileme yalvarıyorum lütfen bedenimi yakarak yok edin, benim için anma veya tören düzenlemeyin. 
Nişanlım Haziran ayında evlenme teklif etti. Ben kimse için iyi bir eş olabileceğimi sanmıyorum.  O bensiz çok daha iyi olacak.
Babama söyleyin: “Annemle çok fazla ortak yönümüz var”.
 
Buradaki ironi ise inanılmaz değil mi? “Bedenimi yakarak yok edin, hiç kimse görmesin” gibi bir arzusu varken, tüm dünyaya ölümüyle, fotoğrafıyla ikon oluyor.
 

Hayat işte… Ölüm işte… Ötesi Yalan…


NY Times, 2 Mayıs 1947


Evelyn Francis McHale


Andy Warhol’un esinlerek uyarladığı fotoğraflar:  “Death and Disaster Series,” 1962-67
 
 

(*)Empire State Binası


Empire State Binası, 1931(Newyork City-ABD)
 

Bu bina ile ilgili Vikipedia’dan notlar şöyle:

Empire State binası, New York'da bir gökdelen. Bina, Manhattan, Fifth Avenue'de 33. ve 34. caddelerin arasında yer alır. Tam olarak adresi 350 Fifth Avenue, New York, N.Y. 10118 şeklindedir. 1 Mayıs 1931 tarihinde, o güne kadar Dünya'nın en yüksek binası olan Chrysler Building'in bu unvanını elinden almıştır. Yapımı 1932 yılında bitmiştir. 1931 yılında inşa edilen binanın büroları büyük Bunalım yılları boyunca boş kalmıştır; bina vergi giderlerini manzara seyretmeye gelenlerden karşılayabilmiştir. Bina 102 katlı olup, 1576 merdiven basamağına sahiptir. Yüksekliği 381 m, anten ile beraber 443,2 m'dir. World Trade Center (Dünya Ticaret Merkezi) binasının 1972 tarihindeki açılışına kadar Dünya'nın en yüksek binası olarak kalmıştır. 11 Eylül 2001 tarihindeki terör saldırıları sonucu World Trade Center binaları yıkılınca, New York'un en uzun binası unvanını geri almıştır. Şu anda, anten yüksekliği ile 527 m olan Chicago'daki Sears Kulesi'nden sonra ABD'nin en yüksek ikinci binası olan Empire State Building, Dünya'da da tek başına yükselen en yüksek üçüncü yapıdır. Kışın, bazı günler, alt katlarının hizasında yağmur yağarken en üst katına kar yağdığı görülmüştür.

 
Açık bir havada binadan, 80 mil mesafedeki beş ABD eyaletine bakılabilir. Bunlar, New York, New Jersey, Pensilvanya, Connecticut ve Massachusetts'dir. 1960'ta tepeye yerleştirilen güçlü bir fener binanın 160 kilometre uzaktan görülmesini sağlamıştır. Bugüne kadar binayı 117 milyon kişi ziyaret etmiştir. 1947 yılında manzara platformuna 3 m yükseklikte korkuluk yapılmıştır. Buna rağmen buradan, bugüne kadar 35 kişi atlayarak intihar etmiştir. Toplam 74 asansör vardır, bunların bir kısmı ara katlarda durmadan en üst kata çıkan ekspres asansörlerdir. Bu yüksek binaya 1945'de bir B-25 Mitchell bombardıman uçağı çarpmış ve 14 kişinin ölümüne sebep olmuştur.
 
Bunun yanında Empire State kelimesi, New York Eyaleti'nin lakabıdır.
 

Keops Piramidi 100 bin kişi çalıştırılarak 20 yılda, Ayasofya 1000 kişi çalıştırılarak 5 yılda bitirilmiştir. Empire State Building'in inşaatı ise sadece 18 ayda bitirilmiştir. Eski çağlarda çalışanların tamamına yakını köle olduğu için işten çıkmak gibi bir durum söz konusu değildi. Çalışan sayısı değiştiği için Empire State inşaatında toplam çalışan sayısı net verilemez. Ayrıca Empire State Binası New York'ta çekilen bazı filmlere ilham kaynağı olmuştur.

 • İnşaata 1929'da başlanmış ve Mayıs 1931'de bitirilmiştir.
 • Yaklaşık 55.000 ton çelik
 • 10 Milyon kiremit.
 • Yaklaşık 760 km elektrik hattı.
 • 96 km su borusu
 • Yaklaşık 5600 km telefon kablosu
 • 6550 pencere
 • Toplam ağırlık 331.000 ton
 • 30.000 m² mermer zemin
 • 1100'den fazla tuvalet
 • 73 asansör ve asansör boşluğu, toplam 11 km
 • 102 bina katı.
 Sayı 23 (Kasım - Aralık 2014)

Bu yazı 16660 defa okundu.