Küçücük 'BEN'i Evren Kadar Büyük YapmakOlamaz ya… 
Bir gün olsa… Bir ışığın üstüne binip yolculuk edebilsem… Yani saniyede 299 792 458 metre hızla yol alabilsem… Güneş sisteminin bir ucundan öbür ucuna tam 10 saatte gidebilirmişim. 
Şu büyüklüğü düşünün bir an… Ama düşünmeyi bırakmayın… Güneş sisteminin de Samanyolu galaksisi içinde sadece bir nokta olduğunu hayal edin. Hayalinize biraz da ben katkıda bulunayım… Güneş sisteminin Samanyolu’nun merkezi etrafında dönmesini (yaklaşık ışık yılı hızıyla) tam 230 milyon yılda tamamladığını hatırlatayım.
Bir de uzayda şimdilik Samanyolu gibi milyardan fazla galaksinin bilindiği gerçeğini göz önünde bulunduralım…
Uzay olur 20 milyar ışık yılı çapında bir küre…
Düşünüyorum… Ve aklımı kaçıracak gibi oluyorum… Peki bu küre neyin içinde?
Çok değil sadece 700, bilemedin 800 yıl önce insanların dünyanın evrenin merkezi olduğunu sandıklarını hatırlarsanız, bugün bile uzayı aynı dar bakış açısıyla düşünebileceğimiz tehlikesini de görebilirsiniz.
Eğer böyle düşünmeyip evreni anlamaya çalışsak, sonsuzluğun içinde kaybolup gideceğimiz de aşikar.
Şimdi bir de başladığımız yerden tersine doğru gidelim isterseniz…
Dünyanın güneş sistemi içinde kapladığı yeri düşünelim önce… Hemen ardından da ülkemizi, şehrimizi, mahallemizi, bulunduğumuz ortamı ve kendimizi zihnimizde canlandıralım…
Ne kadar büyüğüz?
Eğer önemimiz bu büyüklüğümüz kadar olsaydı… Ne kadar önemli olurduk?
Bunu düşünürken, düşüncemi özgür bırakarak, bugüne kadar kendimi ne çoklukta önemsediğimi sorguladım.
????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
 
Sonunda kocaman bir soru yumağı ile karşılaştım ve ürktüm… Ama ürküntüm evrenin büyüklüğü ile ilgili olmaktan çok egomun büyüklüğü ile ilgiliydi… Ve kendimin evren yanında ne kadar küçük kaldığını görmem ile… 
Buna rağmen hala iyi fotoğrafın evreni değiştirdiğine inanıyorum.
Zihninizde canlandırabiliyor musunuz? 
Evren yanında bir nokta bile olmayan Güneş sisteminin mini minnacık bir insanı, çıkmış ben fotoğrafımla evreni değiştireceğim diyor.
İnsanın evrenin bir fraktalı(*) olduğunu ve herkesin kendinden başlamak üzere bir şeyleri değiştirebileceğini düşünürseniz neden olmasın…

 
(*)
Fraktal Nedir?
Fraktal doğada var olan, ama algılamakta zorlandığımız bir geometrik gerçek. Bu gerçek doğadaki her şeyin onun içinde bulunduğu büyük şekle benzemesi kavramı. Yani kendine benzerlik kuramı… Buna bir atomun içindeki elektron ve nötronların birbiriyle olan ilişkisinin, gezegenlerin devinimlerine olan benzerliğini örnek olarak verebiliriz. Veya insanın bir hücresinin çalışma biçimiyle insan organizmasının çalışma biçimi arasındaki benzerliği sorgulayabiliriz.  
 
Kaynaklar;
Sinan Sertöz…Matematiğin Aydınlık Dünyası…Tubitak Yayınları… 25. Basım… 2009…
S.Haluk Uygur…Bu Sefer Fotoğraf Yazdım… Say Yayınları…2009

 Sayı 23 (Kasım - Aralık 2014)

Bu yazı 3931 defa okundu.