Kapağın Öyküsü ve Alternatif Kapaklar

İlkbaharın umut dolu günlerinden sarı sıcağının gittikçe arttığı bir Adana yazındayız, yeşilin yavaş yavaş sarıya döndüğü, sarı sıcakların başladığı aylardayız. Sarı sıcaktan kaçmanın, daha yükseklere, yaylalara çıkmanın vaktidir şimdi.

 

Üçüncü sayı, üçüncü kapak ve üçüncü kapak fotoğrafı… Yine zor bir seçim oldu: Altın Oran Düşünce ve Sanat Platformundan sevgili arkadaşlarımız, birbirinden güzel fotoğraflarla işimizi hiç de kolaylaştırmadılar açıkçası. Birini seçsek, diğer fotoğrafın hatırı kaldı.

 

Üçüncü sayının kapak fotoğrafında sevgili arkadaşımız Dr. Zafer Koç’un imzası var. Üstelik bu imza “hobim olsun, vaktim dolsun” tarzı eğlenceli bir denklanşör sesiyle değil, çok daha bilinçli, meşakkatli bir çabanın sonucu kapakta yer buldu. Başarı için çaba, alın teri, sabır… elbette gerekli; ama “farklı bakış açısı”na sahip olmak işin olmazsa olmazı. İşte tam da bu yüzden fotoğrafta öne çıkan “kuşbakışı” olmuş:
“Adana’nın güzelliklerini gösterebilmek için “kuşbakışı” gibi farklı bir bakış açısının yararlı olduğunu uçaktan gördüğüm muhteşem manzaralardan biliyordum. Altın Oran Düşünce ve Sanat Platformu bünyesinde Adana ve Çukurova’yı Türkiye ve dünyaya tanıtmayı amaçlayan ‘Benim Güzel Çukurovam Projesi’ kapsamında yaptığımız çalışmalarda bir kez daha gördüm ki Adana ve Çukurova, tarihi ve doğal güzellikleri ile eşsiz bir doğa parçası. İçinden geçen coşkulu ve temiz sulara sahip nehirleri, verimli toprakları, geniş deniz sahili, engin dağları cennet kadar güzel; gerçek değerini öncelikle biz Adanalıların bilmesi gereken muhteşem bir yer.” diyor.

 

Ben de biliyorum ki kapakta gördünüz fotoğraf, bu güzellikleri gösteren yüzlerce fotoğraftan sadece bir tanesidir. Sevgili Zafer, yaşadığı şehrin güzelliklerini tanıtmayı entelektüel sorumluluğunun bir parçası olarak görüyor ve bunu bilerek çalışmalarına devam ediyor. Kendisine bu yolda başarılar diliyoruz.
Adana’nın güzelliklerini görüyor ve bunları bizimle paylaşmak istiyorsanız dördüncü ve sonraki sayılar için şimdiden Adana konulu görsellerinizi bekliyoruz.
Sanat, Adana ve Adanalı için!

 

Nuri Gürdil
Sayı 3 ( Temmuz - Ağustos 2011 )

Bu yazı 4637 defa okundu.