Adanalı Kitaplar

Ddk_kapak_onolaysız Kitap
 Prof. Dr. Emre Toğrul   
Adana Yayınevi

Dolaysız Kitap, bir bilim kitabıdır… Çünkü tıp öğrencilerine hekimin karar verme sorumluluğunu, karar vermenin aşamalarını öğretebilecek kadar bilgi doludur. Her tıp öğrencisi bu yüzden okumalıdır.
Dolaysız Kitap aynı zamanda aktüel bir kitaptır… Çünkü hekimin insanların hiç bilmediği başka bir yüzünü, düşünsel faaliyetlerini, kendine has bir üslup içinde aktararak, hastalandıklarında hekimin kendileri hakkında hangi duygularla karar verdiğini aktarmaktadır. Tedavi faaliyeti sırasında hastanın bir partner gibi hekime yardımcı olabilmesi için bu duyguları anlaması çok önemlidir. Bir gün herkesin hasta olacağını düşünürsek  Dolaysız Kitap’ı  herkes okumalıdır.

 

 

_MG_5479Bitpazarı
Selahattin Canka
Karahan Kitapevi

O, önce bir gazeteci... Bu kimliğini her zaman ön planda tuttuğunun yakın tanıklarından biriyim... Adana için önemli birkaç olayda bu sorumluluğun bilinciyle nasıl davrandığını gördüm; halkı aydınlatmak için projektörünü karanlık noktalara tutuşuna bizzat tanık oldum... Tam 68 yıl olmuş bu mesleğe gireli... Dileğimiz, esenlikle geçireceğimiz iki yılın ardından onun 70. meslek yılını kutlamak...Gazeteciliğinin yanı sıra teknokrat, girişimci, işadamı, Adanalı bir öncü... Cumhuriyet Adanasının güçlü kimliklerinden biri... Hep gücü elinde bulundurmuş, güçlü bir karakter.

Karahan Kitapevi katkılarıyla yayınlanan kitapta Selahattin Canka’nın hayatına dair şaşırtıcı hikayeler sizleri bekliyor.

 

 

Untitled-1Ayla Kutlu
Adana Büyükşehir Belediyesi
Altınkoza Yayınları

Bu yıl beşinci kez gerçekleştirilen, “Uluslararası Çukurova Sanat Günleri” kapsamında geleneksel olarak verilen Çukurova Ödülünü sahibi olan Ayla Kutlu yu Adana’dan Çetin Yiğenoğlu şu şekilde ifade ediyor:
“Yazın yaşamı boyunca yazdığı yetişkinlere yönelik 13; çocuklara yönelik 20 kitabıyla özgün atmosferler yaratarak kadın ve çocuk sorunsalları üzerine eğildiği, eserlerinde ülkemizin her zaman duyarlı olan güney bölgesine ilişkin sosyolojik gelişmeleri irdeleyip aydınlatarak kültürümüze yaptığı katkıları dolayısıyla bu ödülü vermeyi uygun bulduk.” Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından basılan kitapta Ayla Kutlu’nun yaşamına dair kesitler bulacaksınız.
Sayı 3 ( Temmuz - Ağustos 2011 )

Bu yazı 4328 defa okundu.