Kapağın Öyküsü


kapaginoykusuYeni Bir yılın Heyecanı, Coşkusu ve Yepyeni Umutları ile Merhaba!

 

Daha mutlu, daha güzel, daha çağdaş, daha yaşanabilir bir Adana için çarpan yüreklere merhaba! Yeni yıla yakışan yeni umutlara ve umudumuzu çoğaltanlara da merhaba! Yeni yıl umuttur; geceden sonra doğan güneşe, fırtınadan sonraki dinginliğe, kara bulutların ardındaki maviliğe, yağmur sonrası berekete benzer; kanatlanıp uçmaya kışkırtan… Yeni yıl yeni bir başlangıçtır, ince ince yapılan planları alt üst eden ama “yeni fırsatlar” da getiren… İşin aslı, yeni yılın, tam da 6. Sayımızın kapak fotoğrafına benzeyen bir yanı vardır. Bu sayıdaki kapak fotoğrafının sahibi Hasan Ergören, Adana Kabasakal’a yamaç paraşütü uçuşu yapmak niyetiyle gider. Rüzgârlı Tepe, yamaç paraşütü için bölgenin en güzel yeridir. Tüm hazırlıkları tamamlar. Uçuş sırası kendisine geldiğinde ters bir rüzgâr esmeye başlar ve hava koşulları uçuşun iptal edilmesine neden olur.

 

O da uçamayınca yukardan aşağıya doğrultmaya niyetlendiği fotoğraf makinesini aşağıdan yukarıya çevirerek kendinden önceki uçuşu fotoğraflar ve sonuç olarak bu fotoğraf ortaya çıkar. “Neye niyet, neye kısmet!” derler ya… Fotoğrafa bakınca tüm bereketiyle yeşil tarlaları, tarlalara yağmur taşıyan kara bulutları ve onların ardındaki ışığı görürsünüz; ama ışığa giden bir yamaç paraşütü yeni yıl umutları kadar biraz da Adana’yı çağrıştırmaz mı insana? O paraşüte asılı olan Adanalıdır aslında, yeni ufuklar arayan…

 

Altın Oran Düşünce ve Sanat Platformu üyesi Hasan Ergören “Yamaç paraşütü yapamamıştım ancak fotoğraf çekmek için doğru zamanda doğru yerdeydim ve bana sadece deklanşöre basmak kalmıştı. Adanamız her mevsim farklı güzellikleriyle farklı açılardan kendini gösteriyor. Bu fotoğraf da Adana’nın bana vermiş olduğu armağanlardan biriydi.” diyor. Dileriz yeni yılda size de yeni umutlar verir Adana, Adana’yı yeni ufuklara taşıyan… Yeni sayılara, yeni umutlara ve nice mutlu yıllara!.
Sayı 6 ( Ocak - Şubat 2012 )

Bu yazı 7645 defa okundu.