ŞİİR DAMLASI; VEDA
Metin BahçıvanSayı 33 (Temmuz - Ağustos 2016)
Veda sözcükleri hep hüzünlü gelir insana değil mi? Ama bu kez öyle ağlamak ya da ağlatmak için kullanmıyorum bu sözcüğü dostlar. Bir şekilde bu dünyadan cisme…
(3930 kez okundu)
Sayı 33 (Temmuz - Ağustos 2016)
Veda sözcükleri hep hüzünlü gelir insana değil mi? Ama bu kez öyle ağlamak ya da ağlatmak için kullanmıyorum bu sözcüğü dostlar. Bir şekilde bu dünyadan cisme…
(3930 kez okundu)
Sayı 33 (Temmuz - Ağustos 2016)
(1859-1932) Şair Adanalı Ziya’yı ilk olarak hüsn-i hat sanatının ta…
(14406 kez okundu)
Sayı 33 (Temmuz - Ağustos 2016)
''Eskinden ama çok da eskiden değil, at arabalarımız vardı... Taşımacılık hatta toplu taşıma bile at arabalarıyla ve faytonlarla yapılırdı. Sonra ilk Cemal Abi bir minibüs almıştı aynı yıl içinde h…
(5585 kez okundu)
Sayı 33 (Temmuz - Ağustos 2016)
Yontu Sanatına dair… Heykeller, hemen hemen herkesin çocukluk yıllarında ilgisini çeken yapıtlardır. Birçok insan, yontu sanatının bu yapıtlarına hayranlıkla bakar. Yaşadığımız kentlerin meydanları ve önemli merkezleri bu taş yontu sanatının örn…
(4483 kez okundu)
Sayı 33 (Temmuz - Ağustos 2016)
Görüntüler anlamlı yüzeylerdir. Zaman, mekân ve uzamla ilgili olarak dört boyutlu bir nesneyi iki boyutlu bir düzleme indirerek bizim için düşlenebilir bir başka nesneye dön&uu…
(3482 kez okundu)
Sayı 33 (Temmuz - Ağustos 2016)
İspanyol yazar Manuel Vazquez Montalban, futbol için ‘‘çağımızın laik dini’’ diyor. Futbol yüzyıl başında şair ve yazarlara uzak değildi. Daha sonra kim…
(3999 kez okundu)
Sayı 33 (Temmuz - Ağustos 2016)
İnsan merkezli bir düşüncede, insanın sağlık ve mutluluğu esas olduğuna göre, görme alanına girdiğinde insan tabiatına hoş gelen, onu rahatsız etmeyen görüntülere güzel; aksine de çirkin denilebilir. Bu anlamda tabiatta çirkinlik yoktur. Bu noktadan hareketle, fizik çevre ve insanla ilg…
(3527 kez okundu)
Sayı 33 (Temmuz - Ağustos 2016)
1. Doğadaki İzler İşaretler (Kain…
(5791 kez okundu)
Sayı 33 (Temmuz - Ağustos 2016)
“ Her mevsimine bir anı kattık bu kentin...” (S. Mamay ) …
(6778 kez okundu)
Sayı 33 (Temmuz - Ağustos 2016)
Öncelikle Chia’nın Türkçe okunuşu Çiya’dır. Ben bu minik şirinleri haşhaş tohumuna benzettim ilk gördüğümde.  …
(5007 kez okundu)
Sayı 33 (Temmuz - Ağustos 2016)
…
(3174 kez okundu)
Sayı 33 (Temmuz - Ağustos 2016)
“Şu koskoca Adana’da 15 tane adam say deseler biri Selahattin Ağabey’dir.” diyordu Haluk Uygur onun için. Adana’nın en eski gazetecilerinden, Çukurova bölgesinin yakın tarihini canlı canlı dinleyebileceğiniz bir Adana beyefendisi “ Selahattin Canka”… İlk tanıştığımızda Selahattin Bey d…
(5076 kez okundu)
Sayı 33 (Temmuz - Ağustos 2016)
“Ben bir edebiyat öğretmeniyim; yüzlerce kez anlatmışlığım, binlerce kez okumuşluğum var Nazım’ı; bir kez daha anlatırım.” dedim Altınşehir Adana dergisi için Nazım üstüne …
(4187 kez okundu)
Sayı 33 (Temmuz - Ağustos 2016)
Yemek Yapmak Yemek yemek daha öncesini bilemeyiz ama belki de Havva’nın elmayı yemesiyle başlamış olabilir mi diye düşünmeden edemedim. İnsanoğlu için yemek yaşamın sü…
(10678 kez okundu)
Sayı 33 (Temmuz - Ağustos 2016)
Fotoğraf ve Özgürlük... Fotoğrafı çekerim ve asarım. Kim ne anlarsa anlasın. Ya da herkes kendi entellektüel birikimine göre başka başka anlasın. Ya da, daha farklı bir…
(4983 kez okundu)
Sayı 33 (Temmuz - Ağustos 2016)
Sanatsal etkinlikler yıla yayılan çalışmalar sonucunda ortaya çıkarılmak üzere planlanır. Daha önceki yazılarımda da bu konuya değinmiştim. Maalesef ülkemizde, sanatsal etkinliklerin çoğu yumurta kapıya dayandığı zaman insanlara duyurulmaya başlanıyor. Etkinlikler bittikten sonra ise iki farklı dü…
(5962 kez okundu)
Sayı 33 (Temmuz - Ağustos 2016)
27 Mart 2016 Pazar Sabahı 07:00' de Altınoran Doğa Grubuyla konuklarla birlikte toplamda 18 kişi yola koyulduk. İlk durağımız Adana'nın Karaisalı ilçesinin 4 km dışında yer alan KAPIKAYA KANYONU idi. Toplamda 40 dakikada varabileceğimiz böylesine güzel bir yeri bugüne değin nasıl atlamışım diye hayıflandım ve utandım. Fo…
(30357 kez okundu)
Sayı 33 (Temmuz - Ağustos 2016)
Bir önceki sayımızda Adana’nın ilçeleri arasında en kuzeyde bulunan Saimbeyli ve Tufanbeyli ilçelerimizi tanıtmıştım. Torosların görkemli manzarasına sahip, tarih, doğa, bitki çeşitliliği konusunda eşsiz öze…
(14816 kez okundu)
Sayı 33 (Temmuz - Ağustos 2016)
Bence engelsiz olan biz engelliler! Sanırım üç kişilik bir aile olmamız bazı olaylara daha duyarlı olmamı sağladı ve bu yazıyı yazmama sebep oldu. Çok şükür sağlıklıyız ama çevremizdeki insanların son zamanlarda çok da sağlıklı davranma…
(4954 kez okundu)
Sayı 33 (Temmuz - Ağustos 2016)
Sevgili dostlar, yazılı ve görsel basından izlediğimiz üzere; Ferhan Şensoy’un elinde 27 yıldır emanette duran ünlü KAVUK 12 Mayıs’ta SES 1885 – Ortaoyuncular sahnesindeki duygusal ve güzel bir törenle Rasim Öztekin&rsqu…
(5531 kez okundu)
Sayı 33 (Temmuz - Ağustos 2016)
Sevgili Okuyucularımız; Altınşehir Adana dergisinin 33. sayısını sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz. Dergimizin 1. Sayısı Mart 2011 tarihinde çıkmıştı. 5 yıldır Adana’mızın her türlü sorunlarına değinmekte ve çöz&…
(3440 kez okundu)