Hindi Salamura

 
Hindi; Amerika’ya ilk göç edenler tarafından keşfedilmiş ve 17. yy’ın başlarında Avrupa’ya getirilmiştir. Hindi yemeğinin sadece yılbaşını anımsatması ne garip... Sanki başka günler hindi yapılamazmış gibi. Aslında önemli olan, masanızın sevgi ve özenle hazırlanmış, her gün olandan biraz daha farklı yiyeceklerle donatılmış olmasıdır. Nevcihan Çay ile bu sayımızdaki konumuz bir kültür yemeği olan
“Hindi Salamura”.      


Hindi Salamura Hazırlanışı _MG_6568
Malzemeler
1 kap limon suyu(225ml.)
1 kap portakal suyu
2 kap kalın tuz
½ kap kekik
½ kap çili biberi
¼ kap kimyon
¼ kap tarçın
1 kap taze kişniş
½ kap helepone biberi
1 tüm limon kabuğu ile
1 tüm greyfurt kabuğu ile
½ kap sıkılmış sarımsak
4-5 lt sut  
Yapılışı
Bütün malzemeleri iyice karıştırınız. Tüm hindiyi bu sosta 24 saat buzdolabında bekletiniz. Pişirmeden kurulayınız. Hindinin göğüs derisini aralayıp göğüs etine 2-3 karanfil saplayınız ve deri ile göğüs arasına slaş kesilmiş 4-5 limon parçası yerleştiriniz. Hazırladığınız iç pilavı hindinin içerisine 1/3 boşluk kalacak şekilde doldurunuz. Kürdan saplayıp mutfak ipi ile çapraz bağlarla hindiyi kapatınız. Hindiyi torbasına koyarak her kilo için 25-30 dk.(her fırına göre değişir) hesaplayarak 180-200 derecede pişiriniz. Piştikten sonra çıkan suyu ile sos hazırlayınız.  


_MG_6581

İç Pilavın Hazırlanışı  
Malzemeler
½ bardak zeytinyağı
4 tane soğan (orta boy,
küçük doğranmış)
1 yemek kaşığı kuş üzümü.
1 yemek kaşığı çam fıstığı
1 bardak pirinç
1 limon suyu
2 çay kaşığı tuz
1 bardak su
5 türlü bahar (bir paket)
300 gr. kestane (sert kabuklarını
soyunuz, sıcak su ile haşlayınız, soğuk
sudan geçiriniz ve tüylü kabuklarını soyunuz)
3 yemek kaşığı şeker  

 

Yapılışı
Zeytinyağıyı ile soğan ve çam fıstığını pembeleşene kadar kavurunuz. İçerisine yıkanmış pirinci ilave edip tekrar kavurunuz. Limon suyu, kestane, kuş üzümü tuz ve 1 bardak su ilave edip pişiriniz. Bu karışım soğuduktan sonra içerisine şeker, beş türlü bahar ekleyip karıştırınız, hindinin içerisine doldurup pişiriniz.  
Afiyet olsun
 
Sayı 7 (Mart - Nisan 2012)

Bu yazı 5733 defa okundu.