Adana'da Sokaklar, Kaldırımlar
Ali İhsan ÖktenSayı 28 (Eylül - Ekim 2015)
Yollar ve kaldırımlar yürümekle aşınmaz. Çünkü onları önce belediyele…
(3976 kez okundu)
Sayı 28 (Eylül - Ekim 2015)
Yollar ve kaldırımlar yürümekle aşınmaz. Çünkü onları önce belediyele…
(3976 kez okundu)
Sayı 28 (Eylül - Ekim 2015)
Futbol, topa oyuncuların vurduğu ama takımın oynadığı bir oyundur. Futbolun belki de en güzel yanı hem tek tek bireysel yeteneklere dayanan oyunculardan kurulu olması hem de sıradan veya mücadeleci oyuncuların takım içinde ekip ruhuyla hareket ediyor olmasıdır. Oyuncunun becerisi eğer takımın ka…
(4357 kez okundu)
Sayı 28 (Eylül - Ekim 2015)
Kültür, ait olduğu topluluğun üyelerinde ortak duyuş, düşünüş …
(4100 kez okundu)
Sayı 28 (Eylül - Ekim 2015)
Sonsuzun içinde nokta Noktanın içinde âlem Âlemin içinde insan... …
(7230 kez okundu)
Sayı 28 (Eylül - Ekim 2015)
Adana...2015 Deliçay Vadisi’nde Akşam Oluyor... Vakit akşam üstüydü. Güneş ufka iniyor g&uum…
(5333 kez okundu)
Sayı 28 (Eylül - Ekim 2015)
Lavoisier’in başını kesiyorlardı iktidardakiler... Söylediklerini tehlikeli bulmuşlardı. O sadece evrendeki maddelerin hiçbirinin yok olmadığını veya yoktan var olmadığını, tamamen birbirine dönüştüğünü söylemişti. Aslında bu…
(6277 kez okundu)
Sayı 28 (Eylül - Ekim 2015)
“Annem okuduğu kitapların içinde çiçek kuruturdu. Ondan kalan kitapların arasından hala solgun çiçekler çıkar. Turhan’ın duvarında bir Arap hançeri vardı. Bir kılıç vardı, oluklarında kan izi olan. Bu bizi etkileyen temel çelişkiydi belki de...” …
(10198 kez okundu)
Sayı 28 (Eylül - Ekim 2015)
Bazı kelimeler vardır söylendiği zaman açıklamanız gerekmez mesel…
(4733 kez okundu)
Sayı 28 (Eylül - Ekim 2015)
13 AĞUSTOS “Dünya Solaklar Günü” –“Left Handers Day”…
(5003 kez okundu)
Sayı 28 (Eylül - Ekim 2015)
Bir süredir dernekler neden vardır diye düşünüyorum. Bir derneğe neden üye olunur? Dernekler ne kadar gerekli, nasıl işlemeli? Bu so…
(4366 kez okundu)
Sayı 28 (Eylül - Ekim 2015)
Sevgili Dostlar, Bu sayıdan başlayarak ‘’Altınşehir Adana Dergisi’’nin her sayısında karınca – kararınca yıllar içinde …
(5084 kez okundu)
Sayı 28 (Eylül - Ekim 2015)
Ortalama 2,5 milyon yıllık insanlık tarihinin son 7 ila 10 bin yılına tekabül eder Neolitik Devri…
(6498 kez okundu)
Sayı 28 (Eylül - Ekim 2015)
Sanat ile uğraşan insanlarımızı "Nadide Çiçek" gibi sarıp sarmalamamız gerekir demişti Etem Çalışkan. Her sanatçı, yarattığı her eserde yeniden var olur ve yaşamaya devam eder diye de eklemişti. Fikret Oty…
(5282 kez okundu)
Sayı 28 (Eylül - Ekim 2015)
Sevgili Dostlar, Bu sayıdan başlayarak; yolu Çukurova’dan geçmiş, yaşamının bir döneminde ‘’Çukurova Güneşinden İçmiş’’ Sanat, Yazın ve Bilim insanlarımızı ve Çukurova’da yaşadıklarını paylaşacağız. İlk olarak; 20…
(7237 kez okundu)
Sayı 28 (Eylül - Ekim 2015)
Üniversitede ilk yılımdı. Kaldığım yurt odasının kapısı açıldı, içeriye bir kaç bıçkın delikanlı girdi ve ''Birader bu odada kalan bir Sivaslı varmış'' dedi. Odada o anda tek olduğ…
(4347 kez okundu)
Sayı 28 (Eylül - Ekim 2015)
Kurumsallık... Artık büyük küçük tüm firmalar bunun için çabalıyor. ''Kurumsal'' olabilmek için. Sadece firmalar değil, iş arayanlar bile ilk olarak ''K…
(7842 kez okundu)
Sayı 28 (Eylül - Ekim 2015)
Türk Lokumu Lokum, tarihi çok eskilere giden, Osmanlı Saraylarına giren ve bu topraklardan Avrupa’ya yayılan özel bir şekerlemedir. On beşinci yüzyıldan bu yana Anadolu’da yapılmaktadır. İngiliz bir gezgin tarafından götürüldüğü Avrupa’da Türk Lokumu olarak tanınmıştır. Avrupalılar bu şekerlemeyi o kadar beğen…
(10327 kez okundu)
Sayı 28 (Eylül - Ekim 2015)
Zaman zaman damağımda eski bir lezzetin tadı, o lezzetin nefis kokus…
(11206 kez okundu)
Sayı 28 (Eylül - Ekim 2015)
Yumurtalık'tan Toroslara kadar uzanan bölgede karış karış dolaşmış, çiçekleri incelemişti. Dışarıdan bakıldığında tırnak kadar görünen ufacık şeyleri yakından incelediğinde, o evreni görüyor, doğadaki matematiksel düzeni hissediyordu. …
(9261 kez okundu)
Sayı 28 (Eylül - Ekim 2015)
…
(4410 kez okundu)
Sayı 28 (Eylül - Ekim 2015)
Pamuk Tarlaları Bir dili olsa da pamuk tarlalarının, Çocukluğumu anlatsa. An…
(7451 kez okundu)
Sayı 28 (Eylül - Ekim 2015)
Her yıl Haziran ayının ilk haftasında buğday hasadıyla birlikte tüm Çukurova’yı kara bulutlar kaplıyor. Çünkü benim sevgili çiftçi kardeşlerim; tembelliğin zirvesinde bir şekild…
(9119 kez okundu)
Sayı 28 (Eylül - Ekim 2015)
Bir gün Çetin Yiğenoğlu bana (zannederim Turhan Selçuk’un sergisini Adana’ya taşımak, adına bir karikatür okulu açmak, uluslararası karikatür festivali fikri gibi projeler sunmam nedeniyle) Turhan ve İlhan Selçuk k…
(10363 kez okundu)