Güzel Adanamın Güzel Mekanları; Yeni Uğur Helvacısı

Türk Lokumu

Lokum, tarihi çok eskilere giden, Osmanlı Saraylarına giren ve bu topraklardan Avrupa’ya yayılan özel bir şekerlemedir. On beşinci yüzyıldan bu yana Anadolu’da yapılmaktadır. İngiliz bir gezgin tarafından götürüldüğü Avrupa’da Türk Lokumu olarak tanınmıştır. Avrupalılar bu şekerlemeyi o kadar beğenmişlerdir ki görmeye alıştıkları standartlardan farklı güzellikteki Türk kadınları için de bu tanımlamayı kullanmışlardır. Türk Lokumu fıstıklısı, güllüsü, sakızlısı gibi pek çok çeşiti ile tüm dünyada bilinmektedir.

Güneyin Lokumu

Güney illerimizde bilinen ve sevilen çok özel bir şekerleme türü daha vardır; cezerye. Cezerye lokumdan farklı olarak nişastadan değil havuçtan yapılmaktadır. Adana’da cezerye deyince akla ilk gelen yerlerden birisi de Yeni Uğur Helvacısı’dır. Bu sayımızda sizlere Yeni Uğur Helvacısını, cezeryeyi ve diğer güzel ürünlerini tanıtacağız. 

Yeni Uğur Helvacısı

Yeni Uğur Helvacısı Büyük Saat civarında Kazancılar Çarşısında bir helva ve şekerleme dükkanıdır.Firmanın ortaklarından Mustafa Kemal Özdoğru ve Mehmet Kaya ile röportaj yaptık. Ali Özdoğru’dan tarihi hakkında bilgiler aldık.

Altınşehir Adana Dergisi(ADD): Ali Bey Yeni Uğur’un tarihi ile ilgili bilgileri sizden alalım.

Ali Özdoğru: Firmanın ruhsat tarihi 1946 ama 1900’lü yıllarda Süleyman Sırrı Özdoğru tarafından kurulmuştur.1946 yılından bu yana şu anda bulunduğumuz mekanda birkaç kuşaktır faaliyet göstermeye devam etmektedir. Ben üçüncü kuşağım.

ADD: Yeni Uğur Adana’da bir ilk mi?

Ali Özdoğru: İlk demek iddialı olur ama Adana’nın eskilerinden olup hala faaliyet gösteren ve kurumsallaşma konusuna önem veren bir kurumuz.

ADD:İlk kurulduğunda hangi ürünler üretiliyordu?

Ali Özdoğru: Tahin ve helva üretimi vardı. Susamın Adana’da yetişmesinden dolayı burada tahin çok üretilir. Tahin de tahin helva da sevilerek tüketilen ürünlerdir.

Genç ve Dinamik Yeni Nesil

Tarihi bilgileri aldıktan sonra röportajımıza şu anda dördüncü kuşak olarak çalışmaya devam eden Mustafa Kemal Özdoğru ve gene kendisi gibi genç ortaklardan Mehmet Kaya ile devam ettik.

ADD: Yeni neslin böylesine köklü kurumları devralması ve ona sahip çıkması cok güzel. Dördüncü kuşak olarak firmada çalışmaya ne zaman başladınız?

Mustafa Kemal Özdoğru: Çocukluğumdan bu yana buradayım. On beş yaşımdan beri düzenli olarak gelip gidiyorum ama aktif olarak yirmi bir yaşımda çalışmaya başladım. Burada babamın yanında piştim.

ADD: Adanalı mısınız?

Mustafa Kemal Özdoğru: Aslen Malatya Darendeli’yiz ama yıllardır Adana’dayız.

ADD: Firmanın kaç ortağı var?

Mustafa Kemal Özdoğru: Ali Özdoğru, Adnan Özdoğru ve Şahin Kaya.

ADD: Başka şubeleriniz var mı?

Mustafa Kemal Özdoğru: Baray Yolu, Kenan Evren, Kurttepe, Abidin Paşa, Cemal Gürsel gibi şehrin çeşitli yerlerinde olmak üzere on üç şubemiz var.

ADD: Ürünler şubelerde de aynı tazelikte oluyor mu?

Mustafa Kemal Özdoğru: Günlük olarak her şubeye satacağı miktar kadar ürün arabalarla gider.Tezgahta üç dört günlük ürün olmaz. Bizim işimiz nazik bir iştir. Lokum hava aldığı zaman sertleşir.

ADD: Yeni Uğur ismindeki Yeni’nin bir anlamı var mı acaba?

Mustafa Kemal Özdoğru: Süleyman Sırrı Özdoğru ruhsatı aldığında buranın ismi Uğur Helva Tahin imiş. İkinci nesil olan Mustafa Kemal Özdoğru altmışlı yıllarda işin başına geçince Yeni Uğur olarak ismi değiştirmiş. Yeniliklerimle geliyorum anlamında.

ADD: Mehmet Bey bize Yeni Uğur Helvacısı’na ortak olmanızla ilgili bilgi verebilir misiniz?

Mehmet Kaya: Ortaklıkta altıncı senemize gireceğiz. Yeni Uğur Adana’da büyük bir marka. Biz zaten akrabayız, aynı köylüyüz. İşlerimizi genişletmek amacıyla güçlerimizi birleştirdik. Yeni şubeler açarak markayı büyüttük. Merkez mağazamız dahil mağazaların içindeki satışa ayrılan görsel alanları genişlettik. Mağaza için ortak çalışmalarımıza devam ediyoruz.

ADD: Mehmet Bey siz bu sektöre girdikten sonra bu kadar bilgiyi nasıl öğrendiniz?

Mehmet Kaya Sektörun yabancısı değiliz Biz de gıda işi ile uğraşıyoruz. Yeri geldi şekerleme işiyle de uğraştık. İnsan kendi işi olup da işin içine girdiği zaman çabuk öğreniyor.

Cezerye …

ADD: Ürün çeşitleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Mustafa Kemal Özdoğru: Lokum grubunda ballı gruptan tutun da fıstıklı, fındıklı pekçok çeşitimiz var. Tahin ve helva üretimimize devam ediyoruz. Cezerye çeşitlerimiz var.

ADD: En çok satan ürününüz hangisi?

Mustafa Kemal Özdoğru: Cezerye.

ADD: Peki cezeryelerden en çok hangisi tercih ediliyor?

Mustafa Kemal Özdoğru: Aslında cezeryenin orjinali cevizlidir ama en çok fıstıklısı tercih ediliyor.

ADD: Narlı cezerye nedir?

Mustafa Kemal Özdoğru: O cezerye değil. Lokum harcından yani nişastadan yapılıyor. İçinde aroma ve tatlandırıcılar var.

ADD: Cezeryenin özelliği nedir?

Mustafa Kemal Özdoğru: Cezerye havuçtan yapılıyor. Havucun posası çıkartılıyor.Üç saate yakın bir zaman kaynatılıyor.İçi tamamen doğal.Havuç ve şekere ceviz, fıstık veya fındık ekleniyor. Lezzet katmak için de yedi çeşit baharat konuyor. Üzerine hinditan cevizi serpiliyor. Hiçbir katkı maddesi yok . Çok yararlı bir üründür.

Madonna Lokumu

ADD: Madonna lokumu diye bilinen bir lokumunuz var. Öyküsünü bize anlatabilir misniz?

Mustafa Kemal Özdoğru: Madonna şarkılarından birinde ‘Turkish Delight’ yani Türk Lokumu sözünü kullanmıştı. Şirketimizin ortaklarından Adnan Özdoğru da Madonna için özel bir lokum yaparak kargo ile Amerika’ya, Madonna’ya gönderdi. Madonna’dan da e posta ile bir teşekkür cevabı geldi. Bu basında yer alınca lokumun adı Madonna Lokumu olarak anılmaya başlandı.

ADD: Bu lokumun özelliği nedir?

Mustafa Kemal Özdoğru: Lokum harcının içine bol fındık ve bol malzemenin yanısıra çöven bitkisinin suyu konur.

Ayakta Kalmanın Sırrı

ADD: Yıllar boyunca aynı çizgiyi koruyarak ayakta kalmanızın sırrı nedir?

Mustafa Kemal Özdoğru: Kullandığımız malzemelerin hepsi çok kaliteli. Örneğin yirmi liraya da fıstık var elli liraya da. Biz elli liralık fıstık kullanıyoruz. Glukoz kullanmıyoruz, toz şeker kullanıyoruz. Malzemelerimiz herkesin görebileceği yerde bulunuyor. İmalatımız göz önünde yapılmaktadır. Sadece cam bir bölme ile ayrılmıştır. Müşterilerimiz isterlerse imalathanemizi gezebiliyorlar.

Mehmet Kaya: Bizim politikamız kaliteden hiç ödün vermemek ve işlerimizle en iyi şekilde ilgilenmek, işimize sahip çıkmak.

ADD: Sizler yeni nesil olarak yenilikler yapmayı düşünüyor musunuz?

Mustafa Kemal Özdoğru: Şehir dışına açılmak, ürün yelpazemizi genişletmek.

Mehmet Kaya: Yeni lezzetler oluşturmak önemli. Bu konuda ustalarımız çok yaratıcılar. Bu sektörde çeşit bitmez.

ADD: Tanıtım için ekstra birşeyler yapıyor musunuz yoksa reklama ihtiyacımız yok mu diyorsunuz?

Mehmet Kaya: Reklamsız olmaz, reklam şart ama doğrusu çok fazla reklam ağımız yok

Adana’ya Hareket Gelsin

ADD: Adana ile ilgili düşüncelerinizi alabilir miyiz?

Mustafa Kemal Özdoğru: Adana’yı seviyoruz. Adana’nın daha çok gelişmesini isteriz. Bir dönem ülkenin dördüncü büyük şehri iken şimdi çok gerilerde kaldı. Adana’ya hareket gelsin istiyoruz. Şüper ligde iki tane takımımız olsa şehre dışardan gelen insanlar olur ve Adana’nın ticaretine katkı sağlarlar. Biz eskiden otellerde kalanlara ürün yetiştiremezdik. Dışardan gelenler eli boş gitmezlerdi. Bu bizim geleneklerimizde var.

Mehmet Kaya: İnsanın doğduğu yer değil doyduğu yer memleketidir. Biz burada doyuyoruz. Adana bizim için önemli ve değerli. Adana’nın döngüyü arttıracak bir gelişime ihtiyacı var.

Eli Boş Gitmeyelim

’’Dostu görmeye eli boş gitmek, değirmene buğdaysız gitmeye benzer.’’demiş Mevlana. Adana’ya il dışından gelip de Yeni Uğur’a uğramadan giden yok gibidir. Adana’dan il dışına gidenler de genellikle cezerye başta olmak üzere Yeni Uğur’un güzel ve lezzetli ürünlerinden hediye götürürler. Sizlere de Yeni Uğur’a uğrayıp tadımlık da olsa bu güzelim şekerlemelerden almanızı, eli boş gitmemenizi öneririz. 

 
Sayı 28 (Eylül - Ekim 2015)

Bu yazı 10229 defa okundu.