AYNASI İŞTİR KİŞİNİN... LAFA BAKILMAZ...

25 Nisan günü, Atatürk Parkı'nın, Ziyapaşa Bulvarı ile Cumhuriyet Caddesi'nin kesiştiği köşesinde, bir heykel açılışı oldu.

Seyhan Rotary Kulübü'nün çabasıyla bir dönem Adana'da da valilik yapmış ve valiliği sırasında kentimizde vefat etmiş, şair, tiyatrocu ve devlet adamı Ziya Paşa'nın heykeliydi bu heykel. Adanalı heykeltraşlar yapmıştı, fena da olmamıştı.

Şöyle bir düşündüm... Adana'dan nice valiler, nice devlet adamları geldi geçti, onların hiç birinin yapılmadı da, niye Ziya Paşa'nın heykeli yapıldı.

Bir çok sebebi var bunun. Ama ben sadece bir tanesini söyleyip geçeceğim, eğer heykel için siz bu tek nedeni  yeterli bulmazsanız mahçup olacağım.

1878 ile 1880 yılları arasında Adana'da valilik yapan Ziya Paşa, o dönemde kentimize tam 300 kişilik bir tiyatro binası yaptırdı. Fransızca'dan oyunlar tercüme ettirip, oynattı. Tüm memurları oyunları seyretmeye mecbur tuttu.

Düşünün bir kere nüfusu yaklaşık olarak 40 bin olan Adana'ya 300 kişilik bir tiyatro salonu.

Bir de 2 milyonluk bugünkü Adana'yı düşünün koltuk sayısı bin bile değil.

Bu adamın heykeli dikilmez de kiminki dikilir? 

Bu sorunun cevabını yine Ziya Paşa'nın şu dizelerinin arasında bulabiliriz;

“Ayinesi iştir kişinin, lafa bakılmaz/ Şahsın görülür rütbe-i aklı eserinde...”

 

 

 

ÖZEL NOT;

Bizim dergimiz, Adana ile ilgili olumlu düşünen herkesi bir araya getirmeyi amaç edinen bir hemşerilik dergisidir. Bu yüzden bu güne kadar, yazılarımızda değerleri ve kişileri korumaya yönelik davranmaya özel önem gösterdik. Ancak bir okuyucumuzun uyarısıyla “Çoban Dede’nin öyküsü isimli yazıda, yazmış olduğumuz bir söylencenin kişileri yanlış yönlendirebileceği ihtimaline” dahi duyarlı kalıp, yazıyı yayından kaldırmayı uygun bulduk.

Ayrıca söylenceyi ortadan kaldıran belgeleri bulunca da yazıyı yeniden düzenleyerek yazmayı planladığımızı duyurmak isteriz.

Tüm okuyuculardan bir eksik yapmışsak özür dileriz.
Sayı 14 (Mayıs - Haziran) 2013

Bu yazı 6961 defa okundu.