Tiyatro Perdeleri Fora

Adana’da festival rüzgarları esti, tiyatro perdeleri fora edildi

1998 yılından beri yinelenen 13. Devlet Tiyatroları Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali, 27 Mart - 28 Nisan tarihleri arasında gerçekleşti ve 10 yerli 5 yabancı tiyatro topluluğunun performansına sahne oldu.


Adana’da 13 yıldır devam eden bir gelenek uluslararası tiyatro festivali.  Her sene olduğu gibi bu sene de festival kapsamında dünyanın ve ülkemizin çeşitli bölgelerinden Adana’ya gelen tiyatro toplulukları, Adanalı tiyatro severlerle buluştu. Beynelmilel bir kimliğe sahip olan festival, dünyadaki farklı tiyatro anlayışlarının temsilcileri olan topluluk ve sanatçıları izleme olanağı sundu.
Kültür turizmine büyük yarar sağlayan bu etkinlikle, sanat konusunda zaten verimli olan Adana’nın, genç nüfusunun sanat bilincinin arttırılmasının yanı sıra Adana’nın yurtiçi ve yurtdışında tanıtımına da katkı sağlanmış oldu.


Kapalı Gişe Festival
Kimler yoktu ki festival kapsamında. Anton Çehov’dan Gogol’a, Aziz Nesin’den Livaneli’ye seyrine doyum olmaz oyunlar Adana sanatına katkıda bulundu.
Sanat ve kültür şehri Adana, sanata duyarlılığını bir kez daha gösterdi ve geçen yıllarda olduğu gibi tüm oyunlar, Sabancı Kültür Sitesinin 368 kişilik salonunda kapalı gişe oynadı.


Biletlerin satışa sunulduğu gün sabah altıda, daha açılmamış olan bilet satış gişelerinin önünde uzun kuyruklar oluşmaya başlamıştı. Saat dokuz itibariyle satışa sunulan biletlerin tümü bir saat içinde tüm oyunlar için tükenmişti. Biletlerin internet ortamından satın alınabilmesi de, seyirci için ayrı bir kolaylık sağladı.
Binlerce tiyatro sever bu şölene dahil oldu fakat çok daha büyük bir kısmı, “nasipse bir başka festivale” diyerek elleri boş ayrıldı gişelerin önünden. Festival, amacına ulaşmış, dünya sanatını Adana’ya taşımış fakat Adanalı sanatseverlerin yoğun talebini karşılamaya yetersiz kalmıştı. Buna sebep olarak oyunların orta ölçekli sayılabilecek bir tek salonda sahnelenmesini ve oyun tekrarlarının az olmasını gösterebiliriz.

Gelecek Yıl İçin Bir Öneri
Temennimiz gelecek yıl, Büyükşehir Belediyesi Tiyatrosu’nun 523 kişilik salonundan, Seyhan Belediyesi Tiyatrosu’nun Kültür Sitesi’ndeki 700, 300 ve 150 kişilik üç salonundan, Çukurova Üniversitesinin 450 kişilik Mithat Özsan ve 120 kişilik Afife Jale salonlarından da faydalanılarak ve hatta gündüz matineleri de yapılarak tiyatro severlerin bir kısmının değil, tümünün bu şölene katılımının sağlanmasıdır.
Genel anlamda başarılı geçen festivalde bir takım teknik aksaklıklar da yaşandı. Örneğin yabancı oyunlarda kullanılan üst yazı senkronizasyonundaki aksaklıklar seyirciyi alt üst etti. Bu tip teknik uygulamaların daha profesyonelce yapılması, oyunun akıcılığını ve anlaşılabilirliğini arttırarak, seyircinin tiyatrodan uzaklaşmasını engelleyecek bir unsur olabilir. Artık kentimiz festivaller kenti oldu. Geleceğe doğru, kararlı adımlarla yürüyor.
Sayı 2 ( Mayıs - Haziran 2011 )

Bu yazı 5153 defa okundu.