“Hayat Var”

 


En sevdiğim hobidir sinema...

Sinema benim evim, aşkım, hayatım...

Sinema’da hayat var; Son 2 yıl içerisinde seyrettiğim en iyi film “Hayat Var”.

Bir Türk Filmi. Bir başyapıt. Hayat Var bana göre en yaratıcı yönetmen olan Reha Erdem’in filmi. Aslında Reha Erdem’in tüm filmleri başyapıt. Reha Erdem yeniliklere açık bir yönetmen. Olağanüstü bir anlatım tarzı var.

 


 

Hayat Var kimilerine göre seyri zor bir film. Kimilerini seyrederken sıkıntıya sokabilir. Huzursuz ve rahatsız edici olabilir. Ama sinemaseverler için sarsıcı bir çekiciliği var. Adeta hüznün içinden yaşama sevinci fışkırıyor. Bu filmde sıradan insan hayallerine bir derinlik katılmış.

Hayatın tüm sesleri yansıtlımış. Orhan Gencebay’ın arabesk şarkıları filme inanılmaz bir uyum sağlıyor ve filmi bütünlüyor.

Sinemaseverlerin izlemesi şart, tam bir usta işi.

İstanbul Boğazı’na açılan bir dere kenarına kurulmuş, ahşap bir evde 14 yaşlarında bir kız(Hayat), babası ve dedesi ile birlikte yaşamaktadır. Alkolik babası küçük bir tekne ile balıkçılık yapmakta, bir taraftanda boğazdaki yük gemilerine uyuşturucu ve kadın pazarlamaktadır. Astımlı ve yatalak dedesine Hayat bakmak zorundadır. Annesi başka biriyle evlenerek çocuk sahibi olmuştur.

Hayat, bu zorlu, sert ve acımasız çevrenin kötülüklerle dolu yaşamında içine kapanık bir kız haline gelmesine rağmen, yaşama sıkı sıkıya sarılır. Okul öğretmeni ile olan kötü iletişimine ve kendisini taciz eden bakkala rağmen, cesaretini ve umudunu yitirmez. Tv’de izlediği Türk filmleri ve Yeşilçam masallarına inanması ve evin bahçesinde sürekli tekmelediği hindi, kısıldığı kapanda kendisini rahatlatan davranışlarıdır. Hor görülmeye, suistimale, tacize, kısaca hayata karşı protestosunu film boyunca gösterir.

Ve başkaldırır.

Hayat Var filmi 42. SİYAD( Sinema Yazarları Derneği) ödüllerinden En İyi Film dahil 4 ödül aldı.

Filmin yönetiminin yanısıra kurgu ve senaryosu da Reha Erdem’e ait. Görüntü Yönetmeni Florent Herry. Yapımcılığını Atlantik Film’den Ömer Ata üstlenmiş. Film, Türk, Yunan ve Bulgar ortak yapımı.

Oyuncular: Elit İşcan, Erdal Beşikcioğlu, Levent Yılmaz, Banu Fotocan, Handan Karaadam, Nebil Sayın, Erhan Tekin.

Senaristliğini de üstlendiği filmler sırasıyla A Ay (1989), Kaç Para Kaç (1994), Korkuyorum Anne (2004), Beş Vakit (2006), Hayat Var (2008) ve Cosmos( 2009)’dur.

 

Sayı 1 ( Mart - Nisan 2011 )

Bu yazı 5638 defa okundu.