Adanalı Kitaplar

 

Adana Halk Kültürü

Prof. Dr. Erman ARTUN

Altınkoza Yayınları

Adana Halk Kültürü ve âşıklık geleneğini kültürel değişim ve gelişim bakış açısıyla incelendiği bu kitapta yer alan 50 Adana Halk Kültürü araştırmasının bir bolümü çeşitli Uluslararası, Ulusal Kongre ve Sempozyumlarda bildiri olarak sunuldu. Bir bölümü çeşilli kitap ve dergilerde makale olarak yayınlandı. Bu araştırmalar Adana Halk Kültürü’ne ilgi duyanlara sunulmak amacıyla bir araya getirildi. Kitapta bu bilgiler yer almaktadır.

 

 

Adana’ya Kar Yağmış

Behçet ÇELİK

İletişim Yayınları

Adana’yı nasıl başka birçok yerdekinden fazla ayağa kaldırdı?

Adana’nın etno-kültürel yüzlerine de bakılıyor kitapta: Türkmenler, Araplar, Nusayriler, Kürt göçmenler…

Yılmaz Güney, Orhan Kemal; Adana’nın onlardaki harcı ve onların Adanası…

Adana’nın meşhur eğlence dünyası, mutfağı, sıcağı, yaylası… Kenar mahallesi, eşkıyası… Adana futbolunun yükselişi ve düşüşü…

Tabii “Küfre ve erkeğe kesmiş” Adana ve Adana’nın kadınları…

Çoğu bir yerinden Adanalı olan yazarların;

Nebahet Akverdi, Suavi Aydın, Salih Bolat, Neslihan Cangöz, Simten Coşar, Behçet Çelik, Bilge Çelik, Musa Dağdeviren, Feridun Düzağaç, Kudret Emiroğlu, Adnan Gümüş, İnan Keser, Ş. Mine Kılıç, Can Kozanoğlu, Hayri Kozanoğlu, Hakan Mertcan, Coşkun Ongun, Ali Özgentürk, Nurhan Tekerek, Mehmet Tepebaşı, Mustafa Uçar, E. Taçlı Yazıcıoğlu, Yavuz Yıldırım, Nihat Ziyalan’ın katkılarıyla.

 

 

Geçmişin İzinde

Geleceğin Peşinde

Küratörlüğünü Nuri Gürdil’in yaptığı 24 küçük fotoğrafçı’nın Pinhole Tekniği ile yaptıkları fotoğraflardan oluşan “Geçmişin İzinde Geleceğin Peşinde” adlı kitap sanatseverlere:

“Sanat düşüncedir, düşüncen var oldukça kullandığın tekniğin o kadar da önemi yoktur.” mesajı veriyor.
Sayı 1 ( Mart - Nisan 2011 )

Bu yazı 4920 defa okundu.