Güzel Adanamın Güzel Mekanları; Casa De La Danza


En Eski Dil

Dans harekettir.İnsanın dik durması ve yürümesiyle başlamıştır.Dans aynı zamanda en ilkel anlatım biçimidir.İnsanın kendisini ifade etmede söz ve yazıdan önce kullandığı en eski dildir.İlk insanlar isteklerini ve duygularını içgüdüsel bazı ritmik hareketlerle anlatmışlardır.Coşku, korku, açlık, kavga, cinsellik, sevinç, zafer dansla anlatılmıştır.İnsanlar kötü ruhları kovmak, yağmur yağdırmak, fırtınaları dindirmek, hastaları iyileştirmek, doğumu kutlamak, ölünün ardından yas tutmak, kötülükleri kovmak için dans etmişlerdir. İnsanoğlu hareketlerin etkisini arttırmak için haykırmalar, bağırmalar, çığlıklar, el çırpmalar, nefes alıp vermeler, ayak vurmalarla harekete sesi dolayısıyla müziği de eklemiştir.Dans insanlık tarihinin ilk sanat eylemidir. Bir sanat olarak bakıldığında dans baleden modern dansa kadar uzanan çeşitli kollara ayrılmış ve çok hızlı bir gelişim göstermiştir. 29 Nisan her yıl Dünya Dans Günü olarak kutlanmaktadır.

Şehrimizde de dansa olan ilgi giderek artmaktadır.Bu sayımızda sizlere Adana’da dansla ilgili ilkleri gerçekleştiren dans okulu Casa De La Danza’yı

tanıtmak istedik.Okulun kuruculardan Burcu Doruk ile bir röportaj yaptık.


Dans Evi

Altınşehir Adana Dergisi (ADD): Casa De La Danza ne demek?

Burcu Doruk: Tango’nun merkezi olan Arjantin’in resmi dili İspanyolca’dır. Casa De La Danza İspanyolca’da dans evi demektir.Dans kişiler arasında aile bağları gibi sıcak bir bağ oluşturuyor.Biz de bunu vurgulamak için dans evi ismini verdik.

ADD: Ne zaman ve nasıl kuruldunuz?

Burcu Doruk: Casa De La Danza’yı 2011 yılı Ekim ayında Hasan Ören ve ben birlikte kurduk. İkimiz de dansa 2006 yılında sosyal dansçı olarak başladık. 2009 yılında dansı profesyonel olarak yapmaya karar verdik. Türkiye’ nin alanında uzman olan hocalarından Uluslararası Sportif Latin, Standart Danslar ve Arjantin Tango antrenörlük eğitimleri aldık.Daha sonra ben Arjantin’e giderek Buenos Aires'te dünyaca ünlü eğitmenlerden Arjantin Tango üzerine dans eğitimleri aldım.

ADD: Almış olduğunuz bu eğitimleri öğrencilerinize nasıl aktarıyorsunuz?

Burcu Doruk: Casa De La Danza’nın kuruluşundan bu yana pek çok workshop düzenleyerek  öğrencilerimize bilgilerimizi aktarıyoruz.Bu eğitimleri alarak onların eğitimlerine de daha fazla katkı sağlamış oluyoruz.

ADD: Dans eğitmenliği dışında meslekleriniz var mı?

Burcu Doruk: Ben işletme eğitimi aldım.Hasan Ören ise bilgi işlem sorumlusu olarak çalışıyor.
 

Dans Sporu Adana’da

ADD: Dansla  tanışmanız nasıl oldu?

Burcu Doruk: Önceleri sosyal aktivite olarak dans etmeye başladık.Ayrıca ben her yıl Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde düzenlenen Uluslararası Latin Dans Sporları Cumhuriyet Kupası Yarışmalarını takip ediyor ve fotograf çekiyordum.

ADD: Adana’da dans okulu fikri nasıl oluştu?

Burcu Doruk: Dansın spor kısmını Adana’ya taşımak istedik. Bunun için Ankara’da bulunan Shine Dans Stüdyosunda Türkiye’nin değerli dans antrenörlerinden Murat Gürmen, Bahadır Kocabıyık ve  Mine Akkoyun ile çalışmalar yaparak kendimizi hazırladık.

ADD: Hangi tür dans eğitimleri veriyorsunuz?

Burcu Doruk: Sosyal Latin dansları; Salsa, Bachata, Merengue, Arjantin Tango , uluslararası Latin dansları; Samba, Rumba, Cha cha, Jive, Pasodoble, standart danslar; Vals, Viyana Valsi, Quick step, Foxtrot, Tango ayrıca Zeybek, Sirtaki, Oryantal, Zumba, modern dans, hiphop, düğün dansı dersleri veriyoruz.Bunun dışında jimnastik dersleri de veriyoruz.

Adana’da Bir İlk; Tango Festivali

ADD: Eğitimler dışında başka aktiviteleriniz veya organizasyonlarınız oluyor mu?

Burcu Doruk: Casa De La Danza  olarak 12-14 Ekim 2012 tarihleri arasında eğitim aldığımız eğitmenlerin de katılımıyla Adana'da bir ilke imza atarak Uluslararası Adana Tango Festivali’ni gerçekleştirdik.Festival kapsamında Tango severlere ve öğrencilere özel eğitimler alma olanağı sağladık. Uluslararası Adana Tango Festivali’ ni geleneksel hale getirdik.

3 - 6 Ekim 2013 tarihleri arasında yurt içi ve yurtdışından gelen birçok Tango severin katılımıyla festivalin ikincisini gerçekleştirdik. Bu festivali Adana’nın dört ayrı yerinde organize ettik. Şinasi Efendi Caddesi, Tarihi Adana Kız Lisesi, 75.Yıl Sanat Galerisi ve dünyanın bilinen, halen kullanılan en eski köprüsü olan Adana Taş Köprü’de düzenlediğimiz milongalarla(Tango geceleriyle) Adana’nın isminin dünyaya duyurulmasına katkıda bulunduk.

23 - 26 Ekim 2014 tarihleri arasında yine unutulmaz bir kast ile  yurt içi ve yurt dışı katılımların katlanarak arttığı 3. Uluslararası Adana Tango Festivali’ni düzenledik.

İlkleri Gerçekleştiren Dans Okulu

ADD: Gösterileriniz de oluyor mu?

Burcu Doruk: 2012 yılında Tango Festivalinin ardından Adana’da bir ilki daha gerçekleştirdik.İlk sokak milongasını Şinasi Efendi Caddesi’nde çok büyük bir katılımla organize ettik. O tarihten itibaren düzenli olarak  Şinasi Efendi Milongası’ nı gerçekleştirmeye devam ediyoruz.

27 Şubat 2014 tarihinde dünyanın en ünlü tango orkestrası Color Tango’yu Adana’ya getirdik. Amerika’dan Uzak Doğu’ya neredeyse tüm dünyada konserler vermiş olan Arjantin’li efsane grubun Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası ile Senfonik Tango konseri vermesini sağladık.Dünyada eşine az rastlanan ve Türkiye’de ilk defa gerçekleştirilen bu konserde bir çok parçanın dünya premiyeri de yapıldı. Arjantin’den gelen dünya şampiyonu tangocuların katılımıyla hem görsel hem işitsel bir ziyafete dönüşen konseri tüm dünyaya izletmiş olduk.

ADD: Neden Adana?

Burcu Doruk: Çünkü Adana’lıyız , Adana’yı seviyoruz ve burada yaşamak istiyoruz.

ADD: Adana ile ilgili düşüncelerinizi alabilir miyiz?

Burcu Doruk: Adana’nın sahip olduğu değerleri kaybetmeden büyüyen bir şehir olduğunu düşünüyorum. 

Adana İstanbul’dan Büyük mü?

ADD: Adana için siz neler yaptınız sorusunun cevabını daha önceki soruların cevaplarınızdan almış olduk.Eklemek istedikleriniz var mı?

Burcu Doruk: Beni gerçekten şehrim için bir şey yaptığıma inandıran, Color Tango ile Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası’nın dünya premiyerini düzenlediğimizde Arjantin’de yaşayan ve bu işe hayatını adamış büyük ustaların “Bu organizasyon neden Adana ‘da yapılıyor, Adana İstanbul’dan daha mı büyük ? “sorusu olmuştur.

Bir şehri yaşanılabilir kılan ev sahipliği yaptığı kültürel ve sosyal faaliyetleridir düşüncesinden  yola çıkarak sekiz bin yıldan fazladır ismi değişmemiş tek şehir olan Adana’nın dünya üzerindeki bilirliğini artırmak adına, bilgi sahibi olduğumuz alanda uluslarası sosyal ve kültürel organizasyonlar düzenledik ve düzenlemeye devam ediyoruz.

Adana’nın İlk Dans Sporcuları

ADD: Bundan sonraki hedefleriniz neler?

Burcu Doruk: Bu yıl bir ilki daha gerçekleştiriyoruz. Tangonun dışına çıkarak Uluslararası Latin Dans Sporları alanında TDSF(Türkiye Dans Sporları Federasyonu) Kupasını ilk kez Ankara, İstanbul ve İzmir dışında bir şehre,  Adana’ya taşıyoruz.

10 Mayıs 2015 tarihinde Sheraton Otel’de gerçekleşecek olan ve Türkiye’nin her ilinden katılımın olacağı yarışmaya Adana’nın ilk dans sporcuları da Casa De La Danza ‘dan katılacak.

Uluslararası Adana Tango Festivali Adana için kazanılmış bir değerdir. Artık hemen hemen tüm dünyanın tanıdığı bu festivalin her yıl daha da büyüyerek devam etmesi için elimizden geleni yapacağız. 8 – 11 Ekim 2015 tarihleri arasında 4.Uluslararası Adana Tango Festivali’ni düzenleyeceğiz.

Yarışmaların da devamlılığını sağlayacağız ve bu alanda Adana’yı temsil eden sporcular yetiştirmeye devam edeceğiz.

Casa De La Danza yeni dönemde başka bir boyut kazanacak. Dans dışında diğer sanat dallarında da çalışmalar yapmaya başlayacağız.Bunu da ilk kez sizlerle paylaşıyoruz.

Hadi Bakalım Dans Ediyoruz

Profesyonel anlamda dans etmek, hareket etmek, kendimizi ifade etmek, paylaşmak, amatör olarak öğrenmek, eğlenmek, dans sporcusu olmak. Amacınız hangisi olursa olsun Casa De La Danza keyifli saatler geçirerek dans etmeyi öğrenebileceğiniz güzel bir mekan.
 
Sayı 26 (Mayıs - Haziran 2015)

Bu yazı 5353 defa okundu.