Güzel Adana’mın Güzel Mekanları; Blackboard Kafe Bar

 Sıcacık Bir Mekan

 Bir akşam iş çıkışı arabaya binmiş eve giderken eşim aradı. Blackboard’dayım gel sana birşeyler ısmarlayayım dedi.Yorgunum, ve canım gitmek istemiyor.İşi yokuşa sürmek için  rokalı pizza varsa gelirim dedim.Var dediğindeki şaşkınlığımı görmeliydiniz.Hemen yönümü değiştirdim.İlk defa gittiğim Blackboard’un sıcak havasını daha kapıdan girer girmez hissettim.Yerleşimi, tasarımı ve sıcacık ortamı ile tamamen kendine özgü bir mekandı.Bir sonraki sayıda burayı yazabiliriz diye düşündüm.Sahiplerinden Soner Özlü ile bu düşüncemi paylaştım.Hemen yazmayın, birkaç kez gelin bakın beğenirseniz o zaman yazarsınız dedi.O’nun dediği gibi yaptım ve sonuçta yazmaya karar verdim.

Altınşehir Adana Dergisi (ADD):Bar açma fikri nasıl  oluştu ve Blackboard ne zaman kuruldu?

Soner Özlü:Blackboard Kafe Bar Aralık 2013 yılında faaliyete geçti. Ben,Alp Öcal vekardeşim Murat Özlü üç ortak olarak kurduk. Üçümüzde uzun yıllardır sektörün içindeydik ve kendi alanımızda tecrübe sahibiydik. Uygun şartlar bir araya geldi ve birlikte bu mekanı açmaya karar verdik.

 

Duygu ve Düşüncelerini Yazsana

 

ADD:Neden Blackboard?

Soner Özlü: Öncelikle mekanın konsepti nasıl olsun diye düşünmeye başladık.Hem çalışanlar hem de gelen müşterilerin  benimseyeceği yaşayan bir yer olması fikri üzerinde durduk.Biraz beyin jimnastiği yaptıktan sonra gelen insanların andaki duygu ve düşüncelerini aktarabileceği bir ortam sunmanın güzel olacağına karar verdik. Misafirlerimiz duvarlara, tavana, karatahtaya istediklerini yazabilsinler, çizebilsinler istedik.Yazı tahtası da bunu destekleyen bir simge oldu. Adını da bundan esinlenerek koyduk.

ADD:Adı neden İngilizce?

Soner Özlü: Aslında isim belliydi; Karatahta. Ancak ileriye yönelik marka çalışması fikrimizde olduğu için yaptığımız patent araştırması sonucunda bu adı kullanamayacağımızı öğrendik. Sonrasında içimize sinebilecek bir Türkçe isim bulamadığımız için adını İngilizce karşılığı olan Blackboard olarak değiştirdik.

Keyifli Bir Müzik Ortamı

 ADD:Mekanda hergün canlı müzik oluyor mu?

Soner Özlü:Açıldığımız günden bu yana canlı müzik performanslarımızı kesintisiz sürdürüyoruz. Kendimiz de müzisyen olduğumuz için müzik en çok önemsediğimiz dinamiklerimizden bir tanesi.Misafirlerimize keyif alacakları bir müzik ortamı sunmaya çalışıyoruz. Türkçe ve yabancı sözlü pop ve rock şarkılar çalıp söylüyoruz.İçerik anlamında güncel pop müzik değil de eski müzikleri daha çok beğeniyoruz.Canlı müzik yapılmayan saatlerde de müşterilerimize yabancı sözlü pop ve rock müzik dinletiyoruz.

 

ADD:Misafirlerinizin memnuniyeti  açısından nelere önem veriyorsunuz?

Soner Özlü: Blackbord Kafe Barda biz öncelikle müşterilerimizin müzik ve yemek zevklerine önem veriyoruz. Onların samimi bir ortamda müzik eşliğinde eğlenceli zaman geçirmelerini istiyoruz. Müzik aslında mekana gelen insanları belirleyici bir faktör oluyor.Hep aynı tarz müzik yapıyoruz.Böylece ortak noktamız  çok oluyor. Onlar da  şarkılarımıza katılıyorlar. Ayrıca mekanımızın küçük olmasının da daha sıcak bir ortam ve sohbetlerin içten  olmasına katkı sağladığını düşünüyorum. Gelen kişiler arasındaki iletişimi arttırıyor.

 

Kadir Usta’nın Pizzaları

 

ADD:İçecek ve yemek seçenekleriniz nelerdir?

Soner Özlü: Ustamızın eli lezzetlidir.Yemek olarak çok fazla çeşidimiz yok. Kadir Usta’mızın elinden çıkan pizza, makarna ve kızartma çeşitlerini müşterilerimiz çok beğeniyorlar. İçecek olarak ise ortalama bir bar menüsüne sahibiz ancak rakı servisi yapmadığımızı  belirtmek isterim.

 

Güvenli Sokaklar

 

ADD: Adana’da son zamanlarda açılan kafe sayısında belirgin bir artış oldu. Bu konudaki düşüncelerinizi alabilir miyiz?

Soner Özlü:Olumlu bir gelişme olarak düşünüyorum. İnsanların dışarıda daha güvenli zaman geçirmelerini sağlıyor. Gece on ikiye kadar hepsi açık oluyor. Sokaklar daha kalabalık oluyor.İnsanlar daha rahat ve güvenli yürüyorlar. Böylece şehrin sokakları daha güvenli hale geliyor. İş yerlerini de olumlu anlamda etkilediğini düşünüyorum. Kafelerin içerik anlamında da çeşitliliği artıyor.

 

Portakal Çiçeği Festivali’nde Edebiyat Söyleşileri

 ADD: Adana ile ilgili düşüncelerinizi alabilir miyiz?

Soner Özlü:Adana benim için keyifli bir şehir. Yaşaması kolay, iklimi güzel.Sanatsal faaliyetlerin artmış olması Adana’yı daha da güzel bir şehir haline getiriyor.Adana’da yaşıyor olmaktan memnunum.

ADD: Portakal Çiçeği Festivali sizce Adana’ya ne kattı?

Soner Özlü:Adana’da yapılan bütün festivaller mutlaka çok değerli ve Adana’nın değerini de arttıran organizasyonlar.Portakal Çiçeği Festivali’nin en büyük avantajı katılımın çok fazla olması.Şehir dışından da insanlar festivale geliyorlar.İçeriği ile ilgili farklı planlamalar olursa daha da anlamlı olacağını düşünüyorum.Sanatsal yönünün fazla olması durumunda etkisi de anlamını da artacaktır.

ADD: Festivalin sizin işinize yansıması nasıl oluyor?

Soner Özlü:Festival önceki yıllarda Ziyapaşa tarafında daha yoğun yaşandığı için bizi iş anlamında negatif etkiliyordu.Geçen yıl kuzey Adana’ya da yayılması olumlu oldu.Bu yıl bizim sokağı da kapatacağız ve festivale aktif olarak katılacağız.Burada konserler verilecek, eski 45’likler  olacak.Biz de festival kapsamında kafemizde  edebiyat söyleşileri yapmayı planlıyoruz.

 

Jelibon İstemeyi Unutmayın

 

Müzik, gökle toprak arasında bir ahenktir demiş Konfüçyus. Ahenkli, samimi ve sıcak bir ortamda müzik dolu zaman geçirmek istediğinizde gönül rahatlığı ile gidebileceğiniz güzel  bir Adana mekanı Blackboard.

Soner Özlü’nün özellikle belirttiği bir notu da sizlerle paylaşalım;

içkinizin yanında jelibon istemeyi unutmayın.

 

 

 
Sayı 31 (Mart - Nisan 2016)

Bu yazı 16642 defa okundu.