Benim bir rüyam var, Içinde Tarihim, Kültürüm, Adana’m

 

Benim bir rüyam var,

Içinde Tarihim, Kültürüm,

Adana’m

 

Bu bir rüya...

Benim rüyam...

Ama gerçekleşmesi de çok zor olmayan bir rüya....

İsteyelim yeter ki...

 


 

 

İnsan hayal kurmadan yaşayabilir mi?

Veya gelmeye çalıştığım yeri göz önünde bulundurarak soruyu farklı bir biçimde sorayım.

“Bir tarihi mekan, hayal kurulmadan, rüya görülmeden algılanabilir mi?”

Yani demem odur ki, benim bir rüyam var, konusu da gezmek isteyenler için hazırlanmış, bir Adana gezi parkuru oluşması ile ilgili.

 

Amacımız, tarihi  dokunun sadece kitaplardan okunduğu bir şehir olmaktan öte, bizzat dokunarak yaşanılmasını sağlayan bir yürüyüş parkuru oluşturmak. Böyle parkurlar dünyanın çeşitli yerlerinde var... Adana’da ise  potansiyel var ama, parkur yok.

Bazen dışarıdan gelen misafirlerimize kentimizi anlatmakta zorlandığımız anlar oluyor. Onları nerelerde gezdireceğimizi bilmiyoruz. Tarih var ama maalesef dolaşılacak bir parkur haline getirilmemiş. Bu yüzden  dostlarımızı gezdirebildiğimiz mekanlar alışveriş merkezleri ve kafe  gibi yerlerden öteye gidemiyor.

İşte ben misafirimi kentin tarihi ve kültürel dokusu içinde gezdirebileceğim böylesine bir parkurun hayalini kurdum. Bu yürünerek yapılabilecek bir parkur. Tabi akla gelen ilk soru, “Yürümeye nereden başlayacağız?”

Tarihi Kız Lisesi’nden başlamaya ne dersiniz? Hatta dönüp dolaştıktan sonra, gezi dairenizin son noktası da burası olabilir. Çünkü hem küçük kafeteryasında dinlenebilir, hem de Baltacı Fotoğraf  Müzesini, Kız Lisesi Anı

Müzesini ve o anki sergileri görme sansına sahip olabilirsiniz. Arkasından dünyanın hala kullanılan en eski

köprüsü olan Tarihi Taşköprü’yü görüp Karşıdaki Atatürk Bilim ve Kültür Müzesine uğramalısınız.

Sabancı Merkez Cami, Arkeoloji Müzesi olarak devam eden gezinizde Atatürk Evi’nin arkasına geri dönüp, evin arkasındaki tarihi Adana surunu görmenizi öneriyoruz. Sonra Tepebağ Mahallesi’nin tarihi konakları, Bebekli  Kilise, Yeni Cami, Etnografya Müzesine uğrayarak turunuza devam edeceksiniz.

Yağ Cami, Bedesten, Saat Kulesi ve Ulu Cami olarak devam eden gezi daha öncede belirttiğim gibi Kız  Lisesi’nde bitecek. Ama bu parkurun tamamı levhalarla işaretlenecek....

Gelen misafir kimseye sormadan ve kaybolmadan dolaşabilecek. Parkur üzerinde dinlenme alanları, hediyelik eşya dükkanları olacak. Bu dükkanlarda Adana’ya özgü üretilmiş hediyeler satılacak... En önemlisi sevgili Adanalılar bu parkurda misafir severliklerini gösterecek imkan bulabilecek.

Bu bir rüya...

Benim rüyam...

Ama gerçekleşmesi de çok zor olmayan bir rüya....

İsteyelim yeter ki...

 

Yazı: Selami Güleç

Resimleme: Mesut Dikel
Sayı 1 ( Mart - Nisan 2011 )

Bu yazı 4526 defa okundu.