Ajansın İçinden (Sayı 11)

Ve kış geldi...

Her ne kadar geç de gelse, sonunda Adana’ya da kış geldi. Kış geldi dediysek kara kış değil tabiî ki... Kışla birlikte yeni yıl da geldi. Uzun yaz günlerinin ardından Eylül-Ekim toparlanmayla geçerken Kasım-Aralık oldu mu, geri sayım da başlamış demektir.  Biz de yeni yayın dönemi hazırlıklarımızı tamamlayarak yeni yıl hazırlıklarımızı tamamladık.

 

Son 2 yıldır, bir çok kişinin özverili çalışmaları ile aralıksız çıkarttığımız dergimizin basılı versiyonunu, 2013 yılında sonlandırarak, enerjimizi daha çok ve daha doğru kişilere ulaşmamıza olanak sağlayan dijital platformlara aktarmayı tercih ettik.

 

Bildiğiniz gibi Altınşehir Adana Dergisi yaklaşık iki sene önce yayın hayatına  başlarken; hem basılı hem de internet  üzerinde eş zamanlı olarak başlamıştı. Dergimizin her sayısı, dağıtımına başlarken; internet sitesinde de aynı anda konuları güncellenmiştir.  Kendi içimizde dahi bir çok kere “Bu yaptığımızın doğru mu?” diye tartışmamıza rağmen, içeriğindeki her bir konunun çok değerli olduğuna inandığımız bu dergiyi, sadece kapısına bıraktığımız bir kaç bin kişiden ziyade herkese açmaya eşzamanlı olarak devam ettik.

 

Basılı bir evrak; nihayetinde, limitli bir sayıda basılmaktadır.  Risk faktörü çoktur. Sadece basmakla da bitmez. Bir de dağıtımı söz konusudur. İşin daha da kötüsü belirli bir sayıyı aşınca artık kimlere dağıttığınızı siz de bilemez olursunuz. Aboneler gönüllü olarak talep etmişlerdir ve hatta bedelini ödemişlerdir ama çok daha büyük bir yüzdesini ücretsiz dağıtıyorsanız; şu grup, bu dernek derken ipin ucu kaçar ve bir süre sonra merak etmeye başlarsınız; “Acaba doğru ellere gönderiyor muyuz?”

 

Dijital mecra ise çok daha farklıdır. En başta maliyeti çok daha düşüktür ama daha önemlisi siz eteğinizdeki taşları dökersiniz ve taşlara ihtiyacı olanlar gelip sizi bulur. Ek bir çaba sarf etmezsiniz, zaten tüm kaynağı sınırsız ve sonsuz bir şekilde sunmuşsunuzdur. Çok daha uzun ömürlüdür. Ne kadar takipçisi olursanız olun bir kütüphane veya koleksiyoncu değilseniz eninde sonunda basılı derginin akıbeti bellidir. Ama dijital mecralar, daha iyisi keşfedilene kadar yaşayacaklardır. Konuları bile daha özgürdür. Kelime, cümle, sayfa sınırları daha esnektir. Ve en önemlisi artık çağ bunu gerektirmektedir.

 

Bir çok dostumuz hâlâ eline alarak okumanın farklılığına dem vurmaktadır. Eğer dergimizin internet sitesinin ötesinde bir de ellerimizden düşürmediğimiz akıllı cihazlarımıza uygun aplikasyonunu yetiştirememiş olsaydık, belki de hep bir burukluk çekecektik ama dergimizin son basılı sayısından önce de bunu başararak  vicdanı çok daha rahat bir şekilde bu satırları yazıyorum. Dergimizin bu sayısı da dahil tüm sayılarının iPhone ve İpad cihazlarınız için uygun versiyonunu, Apple Store’da yine ücretsiz bir şekilde bulabilirsiniz.

 

Günde 500den fazla tekil ziyaretçi sayısı ile ayda 30.000 tekil konuğa ulaştığımız internet sitemizin yanına artık Apple Store’u da ekledik ve Android cihazlar için de tüm hızla çalışmalarımız devam ediyor.  Bu mecraların en önemli özelliği ise ziyaretçinin, sadece son sayıyı değil, tüm sayılarımıza ve tüm konularına ulaşıyor olmasıdır.

 

Bu son dönemde derginin dijital platformlara taşınması konusunda ekstra çaba sarf eden tüm Interkey ekibine; fikirleri, yazıları, fotoğrafları, ve desteklerini esirgemeyen yayın kurulumuza ve bizimle birlikte bu derginin Adana’ya kazandırılmasında emeği geçen herkese teşekkürler.
Sayı 11 (Kasım - Aralık 2012)

Bu yazı 6351 defa okundu.