40 Bin İzleyici mi, 7500 Okuyucu mu Kavşağı

Teknoloji karşısında başımın döndüğünü itiraf etmeliyim. Takdir edersiniz ki hız baş döndürücü bir şey. Bugün hayal kurarken düşündüğün şey, yarın mühendisler tarafından yapılmış oluyor.

Yayıncılık da günümüzde büyük bir değişim geçiriyor. İnsanlar yanlarında koca koca kitaplar taşımak yerine cep telefonlarından veya kitap büyüklüğünde incecik bir aletten istedikleri şeyleri okuyabiliyorlar. Ve görülüyor ki öbür yıla girmeden  bu aletlerin çok daha yenisi çıkacak.
Nasıl digital fotoğraf teknolojisi çıktığında, bir kaç yıl içinde filmli fotoğraf teknolojisi yok olup gittiyse, üzülenler olsa bile, yazılı eserlerin kağıt üzerine basılması da kaybolacak. Ama hatırlarsınız fotoğrafta digital teknolojiye geçiş fotoğrafçı sayısını onlarca kez katlamıştı. Aslında yazılı medyanın durumu daha şimdiden bundan farklı değil.

Biliyorsunuz Altınşehir Adana bir taraftan en şık kağıtlara, görkemli şekilde basılırken, diğer taraftan online ulaşabileceğiniz versiyonunu da yayınlıyordu. 2500 adet baskı için  20 bin lira gibi bir masrafımız oluyorken, online yayıncılığa ekstra bir masraf ödemiyorduk. Hiç masraf ödemiyorduk ama bilgisayarın verdiği verilere göre her sayıyı 40 binden fazla kişi okuyordu. Üstelik iPad ve
iPhone versiyonlarının henüz çıkmamasına rağmen bu sayıyı görebiliyorduk. Halbuki basılı dergiyi ortalama 3 kişinin okuduğunu bile varsaysak, ancak 7500 kişiye ulaşma şansını bulmuştuk.

Şimdi ise dergimizi iPad ve iPhone’dan da okuyabileceksiniz. Yani havada uçarken veya hastanede sıra beklerken yahut teneffüste atıştırırken bile Altınşehir Adana yanınızda olacak. Böylece 40 binlik okuma reytinginin en az ikiye katlanacağını bekliyoruz.

Yani kısaca bir devrim yapmaya karar verdik... Bir zamanlar nasıl filmli fotoğraf makinelerini bırakıp, bir anda digital fotoğraf makinelerine geçtiysek. Şimdi de basılı dergiden vazgeçip, online dergimizi uçurmaya karar verdik. Artık www.altinsehiradana.com da buluşacağız. Ekonominin özgürlüğümüze yaptığı baskıdan kurtulmuş olarak uçacağız.

İyi yolculuklar...
Sayı 11 (Kasım - Aralık 2012)

Bu yazı 5958 defa okundu.