Adana’dan Dünya’ya “İlizarov”

Her ay Adana’dan Dünya’ya ilizarov yöntemi eğitimi veriliyor. IMED firmasının eğitim danışmanlığını üstlenen Adana Özel Ortopedia Hastanesi, ulusal ve uluslarası olmak üzere konuk ettiği hekimlere uygulamalı olarak İlizarov yönetiminin eğitimini veriyor. Ortopedia Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Ortopedi Uzmanı Prof. Dr. Mahir Gülşen verilen eğitimler hakkında şunları belirtmekte:


“Bu yöntem artık bütün Türkiye’de yaygın olarak kullanılıyor. Biz de Türkiye’deki ortopedistlerin bu konuda eğitimini sağladık. Konunun ilk uygulayıcılarından biriyiz. Şimdiye kadar 2800 civarında ortopedist buradaki kurslardan yararlandı.”


İlizarov sisteminin artık bilgisayar programlarıyla da yapıldığını belirten Gülşen:
“İlizarov sisteminde kemiklerdeki şekil bozukluklarını ameliyat öncesi hesaplamalar yaparak biz elle düzeltiyoruz. Fakat bunun bir ileri aşaması, bu düzeltmenin bilgisayar sistemli yapılması. İlizarov sistemini hastanın bacağına yerleştirip, röntgenlerini çekiyorsunuz, ondan sonra bilgisayar programına yükleyip, bacağa uygun raporu aktarıyor. Bu konuda dünya’da üç firma, Türkiye’de ise iki firma var. Bizde Ortopedia Hastanesi olarak bu firmalardan IMED firmasına eğitim desteğini veriyoruz.” dedi.

Türkiye’de Değil Dünyada Bu Sistemin Eğitimini Veren Tek Yer Ortopedia Hastanesi.

Ayda bir gerçekleştirilen eğitimlerin sırayla ulusal ve uluslararası olarak yapıldığını belirten Gülşen şu şekilde devam etti:
“Gelecek aylarda İngiltere’den, Japonya ve Kore’den misafirlerimiz olacak. Bu sadece bizim bölgemizde ya da Türkiye’de değil dünya’da bu sistemin eğitimini veren tek yer Ortopedia Hastanesi. Önümüzdeki yıl bu sistem ABD’de kullanılmaya başlanacak. Bu proje aynı zamanda Tübitak projesi. Biz eğitim verdiğimiz hekimlerin daha sonra kendilerinin eğitim vermesini sağlayacağız. Ancak kontrol sürekli Türkiye’de, bilimsel anlamda da Ortopedia Hastanesinde olacak. Tekniğin anlatımlarını maketler üstünde yapıyoruz, ayrıca üç tane de ameliyat yapıyoruz. Ameliyatları video kamera ile naklen yayınlayıp, karşılıklı soru cevap şeklinde interaktif bir eğitim veriyoruz.” diyerek görüşlerini sonlandırdı.
Sayı 2 ( Mayıs - Haziran 2011 )

Bu yazı 4351 defa okundu.