Yeşiloba Şehitliği ve Milli Mücadele Müzesi Açıldı

 Birinci Dünya Savaşı sonunda Ermeniler tarafından katledilen Türklerin anısını yaşatmak için restore edilen, “Yeşiloba Şehitliği ve Milli Mücadele Kütüphanesi” düzenlenen törenle açıldı. Vali İlhan Atış, Yeşiloba Mahallesi Kahyaoğlu Çiftliği’nde yaptığı konuşmasında, Ermeniler ve Türklerin uzun yıllar kardeşlik duygusu içerisinde yaşadıklarını, ancak yabancıların araya girmesiyle bu dostluğun bozulduğunu belirtti. Ermenilerin, yabancıların oyununa gelerek yıllarca birlikte yaşadıkları insanlara silah doğrultuklarını ifade eden Atış, şunları kaydetti:
“Ermeniler kendi devletlerine silah çekmişlerdir. Bunun sonucunda da ülkemizde söylenen karşılıklı acı dolu anlar yaşanmıştır. İşte burası da o yerlerden birisidir. Bizler kin gütmeyiz.
 Bizler affederiz. Çünkü bizler büyük Türk milletinin mensuplarıyız. Bu müze, kardeş gibi yaşayan insanların yoldan çıkmaması için, ibret için vardır. Müzeler aslında cenaze namazı gibi ibretliktir. Bu müzelerle biz diyoruz ki ‘düşmanın sözüne kanıp kardeşler birbirlerini vurmaya kalkışmayın. İçinde yaşadığını devlete ihanet etmeyin.”
 Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz ise son yıllarda müze yapımında ve restorasyon çalışmalarında büyük mesafeler katettiklerini belirterek, öğrencilerin buraları ziyaret etmelerini sağlamak için servisler düzenleyeceklerini bildirdi.
 Konuşmaların ardından, İl Özel İdaresi ve Büyükşehir Belediyesinin ortaklaşa yaptığı müzeyi gezen katılımcılar, müze hakkında bilgi aldı.

Yorum yaz