Yaşanmışlığıyla Tepebağ Konakları

Mehmet Dilci’in 30. Sanat Yılı Anısına...
 
Yaşanıp bitmiş midir Tepebağ ve konakları? Fotoğraflara bakınca geçmişimiz ile geleceğimizi birleştiren bir köprüyü hissetmiyor muyuz?
 
 
Daracık sokakları, her biri dantel işler gibi özenle düşünülüp hayata geçirilmiş evleri görünce, kaç yaşında olursak olalım, çocukluk hatıralarımız canlanır. Yarım saat önce sergiye gelirken yanından geçtiğimiz sokakta gördüğümüz çocukları, aynı sokakta oynarken bu seferde fotoğrafta görürüz. Tarihte yaşanan pek çok olayın izlerini, o evlerde ve bugüne yansıyan fotoğraflarda görünce aklımız karışır. Bu fotoğraflar bize geleceği mi anlatıyor, az önceyi mi, yüzlerce yıllık bir geçmişi mi?
 
“Yaşanmışlık” geçmişte kalmayıp geleceğe taşındıkça, Tepebağ, bir açık hava müzesi olmak yerine, “Yaşayan bir kültür mirası” haline gelecek, şehrimizin köklü kültürünü daha üst noktalara taşıyabilecek.
 
Adana’nın her alanda bir kültür başkenti olabilmesi hedefini benimseyerek, Altın Oran Düşünce ve Sanat Platformu adına biz de düşüncelerimizi, ağabeyimiz Mehmet Dilci’nin 30. Sanat Yılı anısına gerçekleştirdiğimiz bu sergi ile beğenilerinize sunuyoruz.
 
Mehmet Dilci
M.Ogün Burduroğlu
Yıldız Çetinkaya
Gülsüm Ünal
Mehmet Emin Arıcı
İlhan Yağar
Reşat SağbaşSayı 1 ( Mart - Nisan 2011 )

Bu yazı 5110 defa okundu.