Tropikal Etkili, Latin Esintili Adana KısırıBu tarifimiz için öncelikle Adana Usulü kısırımızı yapıyoruz.
 
Daha sonra içine arzu ettiğimiz tropikal meyveleri ekleyerek tropik etkisi, Latin esintisi yaratıp yeni lezzetlere yelken açıyoruz.
 
Daha da Adanalılığı artsın istersek de içine meşhur narenciyelerimizden, ince kabuklarını da soyarak ve az küçülterek portakal, mandalina, greyfurt, tatlı limon ekleyebiliriz. 
 
Bu arada kısa bir TATLI LİMON hatırası var. Kulakları çınlasın Paksoy Kız Lisesindeki Edebiyat Öğretmenim Bedriye ORAL ZAİMOĞLU’ndan. Derste anlatmıştı, Sanırım Ankara’dan tayin oluyor Adana’ya ve bir gün pazara gidiyor. Pazarcılardan biri “Tatlı Limooooon Tatlı Limooooooon…” diyerek limonları satmaya çalışıyor. Benim Sevgili Değerli öğretmenim de için için gülüyor ve “herhalde espri yapıyor bu pazarcı” diyerek pazarcının yanına gidiyor ama tabii ürünün gerçekten TATLI LİMON olduğunu öğrenerek ve çok da şaşırarak Adana’ya dair ilk öğrenilmesi gereken şeylerden birini öğrenmiş oluyor. :)
 
Kısırların iki türlüsü de bana göre muhteşem lezzette oluyor, tavsiye ederim. Ben tatlı-tuzlu karışımını severim çünkü tatları dengelidir. (Keklerime, karamel soslarıma mutlaka 1 tutam tuz mutlaka eklerim ki ardındaki lezzet daha çok hissedilsin diye.)
 
Hatta yaparken aşureyi bile çağrıştırdı bana çünkü içinde yok yok. Lezzet var, vitamin var, gözünüzü kapattığınızda tropik esintiler var, Adana’m var. Hayal gücünün devamı da sizlere bırakarak bu muhteşem sarı-turuncu-kırmızı-yağmurlu Aralık ayının keyfini sevdiklerinizle birlikte çıkarmanız dileğimle. :)

 
Lezzetle, sağlıcakla kalın.   Sevgim ve Saygımla,
İlkay Zehra ÜLBEĞİ


 
NOTLAR:
 
Kanaviçe ve Varaklı Tepsi: İlkin Emine DOĞRU ’nun el yapımıdır.(PANORENGİAHENK)
Servis Kâsesi: Serap YERTUT ’tan temin edilmiştir.
Fotoğraflar: İlkay Zehra ÜLBEĞİ

 Sayı 24 (Ocak - Şubat 2015)

Bu yazı 4334 defa okundu.