Sıra Şeyh Nardalı Müzesi’nde

haluk2
Abidin Dino Sanat Parkı açıldı… Onunla birlikte Abidin, Yaşar Kemal ve Orhan Kemal bronz heykeli de birlikte.  Aslında bu park Abidin Dino’ya ithaf edilmiş olsa da Yaşar Kemal, Orhan Kemal ve Arif Dino’nun  ortak anısını da birlikte yansıtıyor. Ama parkın küratörü olarak şunu söylemek isterim ki; bu çalışmanın bir park açılışından çok daha önemli bir yanı var.


Abidin ve Arif Dino’nun kentimize sürgüne geldiği, Orhan Kemal’in çok sevdiği Adana’dan evi taşlandığı için ayrı kaldığı, Yaşar Kemal’in de fikirsel tacizler gördüğünü hatırlarsak, aslında bu parkın açılışı kentimiz için bir nevi özeleştiri, hak edene hakkını verme anlamına da geliyor. Bu hakkını verme davranışı da, haksızlığa uğramış herkesi umutlandırıyor. En azından ben öyle umuyorum.


Gittikçe müzeler kenti olmaya başlayan kentimizde, bu parkın bir başka önemi de,  müzeler  alanında bir adım daha atmış olmamızdır. Artık Adana küçük ihtisas müzelerinin açıldığı bir kültür şehri. Her başarılı açılış, yeni bir adımı harekete geçiriyor. Baltacı Fotoğraf Müzesi ile başlayan atağın, Kız Lisesi Anı Müzesi, Yeşiloba Şehitliği Milli Mücadele Müzesi, Karacaoğlan Müze Kütüphanesi, Adana Sinema Müzesi ve Abidin Dino Sanat Parkı ile devam ettiğini hatırlayınız.

 

 Ve hemen arkasından Şeyh Nardalı Müze ve Kültür Evi için start verildi. Bir kültür adamı olmanın yanında milli mücadeledeki yararlılığı ile de öne çıkan Şeyh Nardalı’nın oturduğu konak restore edildi, şimdi müze yapılacak.Bu müzenin küratörlüğü görevinin bana verilmesi de benim için bir onur. Cemil Nardalı Konağı’nın  hem mensup bulunduğu kültürü, hem de Kurtuluş Savaşı’ndaki yararlıkları yansıtan bir kültür merkezi olması için çaba sarfetmekten doğacak bir onur.


S. Haluk Uygur
Sayı 9 (Temmuz - Ağustos 2012)

Bu yazı 14074 defa okundu.