Prenses Zoe ve Mavi Gül…‘Prensesim’ dedi Kutsal Roma prensi III. Otto- Size altın ve mücevherlerle süslü bir gül getirdim.- Ama ben mavi gül istemiştim. – Mavi gül bizim bahçemizde ve diğer bahçelerde yok. Lütfen benden imkansızı istemeyin,
 
- Aşkımı istiyorsan, imkansızı başaracaksın. Gül mavi ve güzel kokulu olacak.
 
Bizans Prensesi Zoe tüm yabancı  koca adaylarını bu şekilde red ediyordu. Siyaseti bilirdi, eş adaylarına yaşlı çirkin ve kabasınız diyemezdi. Bizans'ın gülleri en çok seven prensesi olarak tarihe geçecekti, sarayının her tarafı her renkten her kokudan gülle doluydu. Kutsal Roma imparatoru Otto’dan kıllı kaba saba birisiydi.  Zoe ayrıca uzak memleketlere gönderilen gelinlerin başına ne geldiğini duyuyordu. İstanbul'dan uzaklaşmak, gözden düşmek  imparatoriçe olamamak demekti.
 
Babası VIII. Constantin;
- Kızım artık evlen
- Peki baba pek çok asil  var çevremizde onlardan birisiyle evlensem.
- Asil olmanın bir bedeli de vardır.  Kutsal Roma imparatoru ile evlenmen ülkemiz çıkarları için  çok önemlidir. Belli mi olur belki bir gün  doğu ve batı Roma ve kiliseleri birleşir. Kızkardeşin Teodora daha çok küçük. Onun için senin gitmen gerekiyor.
- Mavi gül getirmezlerse evlenmem. Gerekirse kendimi öldürürüm.
 
İmparator bu kızla ne yapacağım diye düşündü. Prens Otto’ya münasip dille bir mektup yazmayı ve durumu anlatmaya karar verdi. Katibini çağırdı. Metne başlayacakları sırada  mürekkep imparatorun elinin çarpmasıyla beyaz güllerin üzerine döküldü. Gözleri önünde maviye dönen gülleri gören imparator; 
’Yaz  katip, Batı Roma ‘nın büyük Prensi Otto sorunu çözdük hızlıca Konstantinopolise geliniz’.
 
Mürekkeple boyanmış gülleri mavi gül sunulmuş ve Zoe  Roma’ya gitmek zorunda kalmıştı. Nişanlısı  Kutsal Roma imparatoru Otto kendisinin Zoe’yi boyanmış güllerle nasıl kandırdığını içki masasında arkadaşlarına anlattığında Zoe kararını vermişti. Nişanlısının onuruna verdiği ziyafette  salataya maydanoz yerine baldıran koydu. Gülerek Otto’yu seyrediyordu. Sabah ölen Otto’nun arkasından en fazla ağlayan Zoe’ydi. Romada kalmasına gerek kalmamıştı.  Konstantinopolis’e döndü.Kızkardeşi  Teodora’yı devre dışı bıraktı ve imparatoriçe oldu da….
 Sayı 26 (Mayıs - Haziran 2015)

Bu yazı 4452 defa okundu.