Okul Öncesi Eğitim Deyip Geçmeyin!...

duygull0004_i15 yaşındaki çocuğu için “her istediğini yapıyorum ama hala mutsuz” diyen bir anneye, diğer anne “belki her istediğini yaptığınız içindir” diye cevap vermişti bir eğitim sırasında. Gerçekten haklıydı. Çünkü çocuk her isteği olduğundan başarmanın tadını alamadığı için mutsuzdu büyük ihtimalle. Biliyoruz ki, her istediği yapılarak büyütülen çocuk yetişkin olduğunda da istediği her şeye sahip olabileceği beklentisi geliştirdiğinden, istediği gerçekleşmeyince hayal kırıklığı yaşayan mutsuz bir yetişkine dönüşebilir. İlk altı yaş, çocukların en hızlı gelişim gösterdiği dönemdir. Bu dönemde yapılan doğru yönlendirmeler ilerdeki yaşlarında bireyin hayata bakışını olumlu yönde destekleyecektir.

Özel Duygu Ruh Sağlığı Merkezi’nin bünyesinde bulunan Duygu Davranış Bilimleri Akademisi’nin anaokullarına yönelik sürdürülen psikolojik destek projeleri; çocukların hayata olumlu yönde hazırlanmalarının güzel bir örneğini oluşturuyor.

Özel Duygu Ruh Sağlığı Merkezi, anaokullarında hem koruyucu/önleyici hem de problem çözme amaçlı çalışmalar yaparak çocukların desteklenmesi gereken alanlarını belirleyip ailelerine önerilerde bulunuyor. Günümüzde aileler ve okullar artık akademik yönden başarılı çocuklar yetiştirmenin ötesinde kişisel ve sosyal yönden başarılı, sağlıklı ve mutlu çocuklar yetiştirmeyi de önemsemektedir. Duygu Davranış Bilimleri Akademisi bunları amaçlarken bir çocuğun sağlıklı yetişmesinde anne baba kadar, çocuğun arkadaşlarının, bulunduğu okuldaki öğretmenlerinin, sağlanan imkanlarının, bulunduğu okuldaki yöneticiden aşçı teyzelerine, müdüründen şoför amcalarına kadar herkesin payının olduğu düşüncesine önem vermektedir.

Bu yüzden öncelikle okulun personeline yönelik hizmet içi eğitimler planlanmakta ve bu plan doğrultusunda tespit edilen konularda seminerler verilmektedir. Psikodrama ağırlıklı bu interaktif eğitimlerle personele farkındalık kazandırılmakta ve mesleki bilgilerini geliştirmeye yönelik bilgiler verilmektedir. Okulun ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan bu çalışma planı bütün yıl boyunca devam etmektedir.

 

Amacımız kişisel ve sosyal yönden başarılı, sağlıklı ve mutlu çocuklar yetiştirmektir

Bu çalışma programı kapsamında okul öğrencilerine yönelik psikolojik danışmanlık hizmetleri:

* Uygun test, envanter ve etkinliklerle öğrencileri tanımaya yönelik çalışmalar,
* Olumlu benlik algısı geliştirme çalışmaları,
* Öğrencilerin sınıftaki yerini ve grubun dinamiklerini belirleyen etkinlikler,
* Küçük yaş gruplarına temel alışkanlıkları kazandırma çalışmaları,
* Çocuklara (veli ve öğretmenlere de yönelik) oryantasyon çalışmaları,
* Duyguları tanıma ve ifade etme becerisi geliştirmeye yönelik duygu çalışmaları,
* Sınıfta davranış problemi yaşayan ya da sessiz kalan öğrencilerle oluşturulan sosyal beceri gruplarına uygulanan sosyal beceri eğitimleri,
* Çocuklara mutluluk, barış, sorumluluk, saygı, sevgi, iyilik, arkadaşlık gibi “7 yaşayan değer” i tanıtan ve kazandırmaya çalışan yaşayan değerler programı,
* Çocuklara çeşitli test ve gözlemlerle yürütülen gelişimsel takip çalışmaları,

 


duygull0002_i1Okul öncesi kurum personelinin deneyim ve yeterliliği büyük önem taşımaktadır.

Velilere yönelik çalışmalar:
Velilerle yapılan bireysel (yüz yüze ve telefon) görüşmeleri ile takip çalışmaları
Velilere merkez uzmanlarınca verilen önemli konulardaki seminerler
Her ay velilere ulaştırılan psikoloji bültenler.
Bedeni kadar ruhu da güzel çocuklar yetiştirmeniz dileği ile...

Uzman Psikolojik Danışman
Meral ÖZTÜRK
(Psikodrama eğitmeni Aile Terapisti, Psikoterapist, Eğitim Koçu)

 

Uzman Psikolojik Danışman
Melis Berk ATALI
(Cinsel Terapist, Aile Danışmanı)

 

Psikolog Ebru DEMİR
(EMDR Terapisti, Aile Danışmanı)


Oynuyor, Eğleniyor, Şarkı Söylüyoruz... Kısacası Geleceği Renklendiriyoruz

Eğitim için üç ayak çok önemlidir denilir. Eğitim kurumu, veli ve öğrenci... Anne karnından itibaren algıların gelişimi ile başlayan eğitim, yaşam boyu devam eder. Ancak bazı detaylar var. Uzmanlar 2-6 yaş arasında yaşanılan eğitimin, deneyimin bireyin tüm yaşamını etkildeği görüşünde. Bu yüzden Renkli Şekerler Anaokulu gibi kurumlar eğitimlerini uzman öğretmen kadroları ve öğretme metodları ile sürdürerek farklılık yaratıyorlar. Biz de anaokullarındaki sistemi daha iyi anlayabilmek için Renkli Şekerler Anaokulu Kurucusu Sinem Atabay ile sohbet ettik:

 

Altınşehir Adana Kent Kültürü ve Sanat Dergisi: Renkli Şekerler Anaokulu fikri nasıl ortaya çıktı?

Renkli Şekerler Anaokulu Kurucusu Sinem Atabay: Bedensel, zihinsel, duygusal ve sosyal yönden gelişmiş, milli, manevi, ahlaki, kültürel ve insani değerlere bağlı, dürüst, saygılı, nazik ve düzenli, benlik kavramı gelişmiş, kendini ifade edebilen bireylerin yetişmesine katkıda bulunmak için bu sektörün içinde ben de yer almak istedim. Yapılan işin en iyisini ve doğrusunu yapmak için uzun süren araştırmaların ardından koşulları eğitim içerikli olan yepyeni bir bina inşa ederek ve en değerli varlıklarımız çocuklarımıza sevgi dolu, güvenilir bir ortamda uzman eğitim kadromuz ve personelimizle hizmet vermeye başladık.

 

duygull0005_i1A.A: Sınıf kontenjanları ve okulun özellikleri hakkında bilgi verir misiniz?

S.A: 2-6 yaş grubundaki öğrencilere hitap etmekteyiz. Sınıflarımızdaki öğrenci sayımız maksimum 14 olup, öğrencilere birebir eğitim vermeyi ve bireysel olarak daha çok ilgilenmeyi hedeflemekteyiz. Okulumuzda sınıflarımızdaki çocuklarımızı veli bekleme salonundan rahatlıkla izlenebileceği kamera sistemi, kapalı havuz ,oyun odası, drama atölyesi, görsel sanatlar atölyesi, satranç odası gibi etkinlik mekanlarımıza yer almaktadır. Yemeklerimiz okulumuzda özenle hazırlanmakta, kullanılan malzemeler doğal olanlardan seçilmekte. Çocukların gelişimi ve sağlıklı beslenmesi düşünülmektedir.

 

A.A: Eğitim sistemi ve kadronuz hakkında bilgi verir misiniz?

S.A: Eğitim programımız Milli Eğitim Müfredatıyla paralel Çoklu Zekâ Kuramına uygun olarak proje tabanlı olarak hazırlanmaktadır. Öğrencinin kendi öğrenme yapılarına göre çalışmasına izin veren, öğrenci merkezli, hayal etmeye, planlamaya, kurgulamaya dayalı proje tabanlı öğrenme sayesinde çocuklarımız okulda ki aldıkları eğitimi diğer yaşantılarına da aktarabilmekteler. Çocukların farklı etkinlikler ile yaratıcılıklarını, özgüvenlerini sosyalleşmelerini ve yeteneklerini keşfetmeleri için anaokulumuzda özenle seçtiğimiz deneyimli okul öncesi öğretmen kadrosu kurumumuzda hizmet vermektedir. Ayrıca Alanında uzman branş öğretmenler eşliğinde satranç, drama, halkoyunları, bale, modern dans, Almanca, İngilizce, müzik, yüzme, resim, yoga gibi branş dersleri de uygulanmaktadır. Bu dersler çocuklarımızın yaş gruplarına göre uygulanmaktadır. Kurumumuz 12 ay boyunca hizmet vermektedir. Ayrıca yaz aylarında yaz okulu programında çocuklarımızla beraber keyifli zaman geçiriyoruz.

İyi Bir Eğitim Vermek, Kaliteli Hizmet Sunmak, İyi Koşullarda Çocuklarımıza Bir Ortam Yaratmak Amacıyla Bu Yola Gönül Verdik

 

 

duygull0007_i1A.A: Sizce Renkli Şekerler Anaokulunu farklı kılan özellikler nedir?

S.A: Çocuklarımız branş derslerinden elde ettikleri öğrenim ve deneyim sonucunda ileriki yaşlarda mutlaka bir tanesinde uzmanlaşacağı, fen-doğa, anadili, sanat, kavram, okuma-yazma, mutfak, oyun etkinliklerinden yararlanıp çocuklarımız sosyalleşme yolunda ilk adımlarını attığı, yaparak, yaşayarak, sorgulayarak, keşfederek, katılarak öğrenildiği, toplam kalite çalışmalarımızla velilerimize ve çocuklarımıza Renkli Şekerler Anaokulu yönetimi ve çalışan kadrosuyla hep daha ileri anlayışını geliştirerek hizmet vermeyi hedeflemekteyiz. Bu hedefmize gün geçtikçe ulaşıyoruz. Eğitim programımızdaki “ilkokula destek” doğrultusunda yaptığımız hazırlık sınıfı çalışmalarımız sayesinde okulöncesi hazırlık grubumuz ilkokula çok daha kolay adapte olabilmekteler. Öğretmenlerimizin dışında psikolojik ve danışmanlık birimimiz de çocuklarımızı bilişsel, psikomotor, sosyal-duygusal ve dil gelişiminin takiplerini gözlemlemekte ve testler uygulayarak gelişimlerini takip etmektedir. Bu çalışmaların sonucunda gelişim raporu-veli görüşmeleri ile velilerimizi bilgilendirmektedir. Ayrıca belirli periyotlarda aile içi temel eğitim semineri düzenlemekte ve aile danışmanlığı hizmeti sunmaktadır.

 

 
Sayı 7 (Mart - Nisan 2012)

Bu yazı 5994 defa okundu.