Konforlu Yaşarken, İyi Yatırım Yapabileceğim Bir Adres Var mı?

“Address Emlak”

Benim bir gayrimenkulüm var nasıl değerlendireceğim?
Turunç çiçeği kokan şehrimde, bu kokuyu hissedebileceğim bir ev istiyorum. Bana yardımcı olabilir misiniz?
Biraz birikmiş param var doğru yatırım emlak mı?

 

Bir çok kişinin kafasında var olan bu veya benzeri soru cevap bekler durur... Altın aldı başını gidiyor... Döviz ise hiç kazandırmıyor... Ama emlak öyle mi?
Address Emlak’ın sahibi Aylan Kurtar bu  sorunun yanıtını şöyle veriyor;
“Emlak tartılmayan bir şey... Bu yüzden alım ve satımlarda, değerlendirme doğru yapılmışsa emlak kazandırır. Emlak kaybettirmez, kazandırır, yeterki güvenli bir alış-veriş olsun. Bu işte ekip çok önemlidir. Ekibimde yer alan Hasan Suat Işıkcılar ve Nazik Kebeli ile birlikte Adana’da emlağın kurumsal adresi olmaya talibiz.”

Müşteri Önce Güven İster...
“Address Emlak olarak tek gayretimiz güvenilir olmaktır. Kişinin yıllarca çalışarak sağladığı birikimi bir gayrimenkule bağlaması, hayatındaki en önemli işlerden birisidir. Dolayısıyla bunu değerlendirirken yardım aldığı gayrimenkul danışmanı çok önemlidir. Önce güven ister, sonra ise uzmanlık... Bilgi ve iyi niyet birarada olmalıdır”

Adana’da Bir Gayrimenkul
Fiyatlandırılması Nelere Göre
Yapılmaktadır?
Bu konu Adana için çok önemli. Son yıllarda inşaat sektörünün gelişmesi ile beraber, fiyatı etkileyen çok fazla faktör var. Bazen müşteri telefon açıp “Evim Atatürk Caddesi’nde, ne kadar eder acaba?” diye soruyor. Bir çok konutun yaşı, metrekaresi, katı, cephesi, daire içi ekstralar, apartmanın bakımlılığı, çevresinde bulunan binaların konumu, aidatı gibi fiyatı belirlemede kullandığımız kriterler vardır. Bazen bir emlağın değeri semtinden, bazen ise cephesinden dolayı değerli sayılabilir. Emlakçınız size bu değerleri doğru veren, güvenilir bir dostunuz olmalı.
Pahalı değer biçerse, siz geçici olarak mutlu olursunuz, ama evinizi satamazsınız. Düşük değer biçerse, varlığınız ucuza gider.
Emlakçının Güvenli Olması
Yeterli mi?
Asla yeterli değil. Müşterisine onun isteklerini de göz önünde bulundurup, doğru ürünler sunmalı. Yeni yaşam biçimleri ile ilgili bilgilendirilip, seçimlerine katkı sağlanmalı

Bunu bir örnekle açıklar mısınız?
Daha önceki yıllar, Adanalı’nın iki evi, hatta üç evi olurdu. Kışlık ve yazlık diyerek... Çünkü kentimiz sıcak, yaz ayları rahat havuza gireceğimiz serin mekanlar arzularız. O yıllarda klima yeterince yaygınlaşmamış, mecburen serin mekanlar aranıyor. Bir müddet sonra, kentin gençleri içine çeken havasını, orada bulamamaları nedeniyle çocuklar yazlıklara gitmez oldular. Kentte serin sinema salonları, kafeler dururken kanı kaynayan genci yaylaya götüremez hale geldi aileler. Yani yazlıklar artık atıl hale dönüştü.

Bu Gayrimenkul Fiyatlarını ve
Yatırım Değerini Nasıl Etkiledi?
Haliyle başta mersin sahilleri ve Toroslar’daki evler değerini bulmaz, kazançsız yapılar oldu. Ama öbür yandan da daha kısıtlı bütçeyle bu emlaklar alınabilir oldu.

Bu Durumda Şimdiki Trend
Nereye Doğru Gidiyor?
Kentteki evler artık ucuz fiyatlarla klimatize edilip, sıcak sorunu çözüldüğüne göre, Adanadaki eviniz size bir site içinde güvenlik, havuz, spor salonu, restoran gibi olanakları sunuyorsa, ikinci bir eve para yatırmak yerine, Adana’da daha lüks bir evde, daha ucuza oturabilirsiniz. Üstelik erkekler için yaz bekarlığı biter ve yazları da çocuklarla birlikte geçer. Düşünün şimdi biri Adana’da, diğeri Mersin’de iki apartman dairesi yerine, aynı paraya Adana’da ayağınızı toprağa basabileceğiniz bir evi tercih etmez misiniz? Üstelik yolda harcıyacağınız benzin parası ve vakit cebinize kalır.

Adana’da Böyle Siteler Var mı?
Türkmenbaşı Bulvarı başta olmak üzere, göl çevresinde böyle siteler hızla çoğalıyor. Biz de müşterilerimizin dikkatini böyle yapılara yöneltiyoruz.

Bu Durumda Sahillerdeki Evler
Ne Olacak? 
Karataş ve Mersin’de bulunan yazlık yerleri, Türk ve yabancı müşterilere pazarlama işine başladık. Bizce buralara yabancılar gelmeli yeni bir turizm anlayışı başlamalı. Bunu öncelikle web sayfamızda Türkçe - Almanca - İngilizce olarak hazırlayıp, internet ortamını maksimum verimle kullanmayı planlıyoruz. Bu iş için firmamızdan bir arkadaşımızı görevlendirdik. Yabancı müşterilerimiz, ilk aşamada alacakları yazlıkları web sayfamızdan inceleyip, beğendikleri ürünü görmek için bu arkadaşımız ile randevulaşacaklar ve bu ilgi müşterimizi yolcu edene kadar devam edecek.
Adana’da Yatırım Yapacaklara
Önerileriniz Nelerdir?
Eğer uzun vadeli yatırım düşünülüyorsa (en az 8-10 yıl) arsa, tarla alınmalıdır. En fazla risk içeren yatırımdır ancak en karlı yatırımlar arasında sayılabilir. Hemen getirisi olsun isteniyorsa iyi caddelere, yani insan yoğunluğunun fazla olduğu bölgelere yatırım yapılmalı. Bu yatırım için bir süre sonra çok fazla prim yapacak olan Türkmenbaşı Bulvarı’ndan yatırım önerebilirim. Bu bulvarda emlak tipleri:
Güvenlikli, havuzlu, otoparklı, çocuk oyun alanları olan ve hatta tenis kortlu site içi yaşama doğru gitmektedir.

Address Emlak Olarak
Planlarınız Nelerdir?
Address Emlak olarak misyonumuz öncelikle Adana’da ve daha sonra Türkiye’de gayrimenkul firmalarına olan bakışı olumlu yönde değiştirmek ve bu sektördeki duruşumuzla daha prestijli bir meslek grubu haline getirmek.
Vizyonumuz ise Adanamız’da elde ettiğimiz başarıyı, Türkiye geneline taşıyabilmek ve hatta yazlık ürünlerle bu işi yurt dışına da taşımak.

 

 

Address Emlak

Tel: 0322 459 18 18 - 0533 443 24 51

Adres:
Reşatbey Mah. Gazipaşa Bulv.    
Kısacık Apt. K:3/9 Seyhan/Adana

www.address.com.tr

 
Sayı 1 ( Mart - Nisan 2011 )

Bu yazı 5090 defa okundu.