KARLAR ÜSTÜNDE… SNOWKITE

aatay_Diner_ERCYES'Rüzgârınız ve karınız bol olsun! Derken... Yanlış anlamayın! “Kar”dan bahsediyoruz.'

 

Bir zamanlar karı, kışın ancak uzaktan Toros Dağları’nın zirvelerinde gören Adanalılar için, kırk yılda bir hafif serpintili kar yola yağdığında büyük olay olurdu… Hatta “Duydunuz mu? Adana’da karyola yağmış!” diye birbirlerine şaka yollu takılırlardı.
Bugün refah seviyesinin yükselmesi ile birlikte “Karda mangal keyfi için; günübirlik yaylalara gidiş-gelişler” Adanalılarca hafta sonu eğlencesi oldu.
Ekstreme sporlarla uğraşanlar ise, kışları kar üzerinde kayak ve snowboard yaparlarken son yıllarda çıtayı biraz daha yükseltip Snowkayt’a (Snowkite) başladılar.


Adana iş çevresinin başarılı isimlerinden Adana Yelken Kulübü Üyesi Çağatay Dinçer ve arkadaşları, Toroslar’ın, şehre 1 Saatlik mesafedeki belki 1000 yıldır kışın kimselerin gidemediği bakir yamaçlarına kış aylarında Kar Motosikleti ile ulaşıp Snowkayt yapıyorlar. İfadelerine göre: 2011 Kasım Ayı’nda gittiklerinde, Medetsiz Zirvesi’ne giden yolda, Maden Köyü’nün üst kısmında, 2400 Metredeki Meydan Yaylası’nda, Türkiye’de hiçbir yerde kar yokken 1 Metre kar varmış… Telesiyej veya teleski benzeri bir tesisin olmadığı bu yerde, 8 ila 15 Knot kuvvetinde bir rüzgâr; harness, snowboard ve snowkite’ları olunca kaymak için tesise gerek de yokmuş!

Peki nedir bu Snowkite? Diye sorduk Çağatay Dinçer’e…
Bakın neler anlattı bizlere…
Snowkite sporunu çeşitli videolardan izlediğinizde, çarpıcı ve ilgi çekici kısmının özgürce, beklemeden ve lift kullanmaya gerek kalmadan bir uçurtma yardımı ile dağlara tırmanabilmek ve hatta havada askıda kalarak uçabilmek, sonra tekrar kara konup kayarak dağda istediğiniz yerlerde gezinebilmek (freeriding) olduğunu söyleyebiliriz.
Kutuplarda kite (uçurtma) yardımı ile uzun mesafeli yolculuk yapmak yıllardır biliniyordu… Yeni teknoloji ve tasarımlar ile üretilen bu aletlerin (Kite/Uçurtma) kullanımı o kadar kolay ve güvenli hale getirildi ki birçok kayakçı ve bordçunun kullanması ile Snowkite hızla gelişen yeni bir spor dalı oldu.

Nerelerde Snowkite yapılabilir? Türkiye’de en uygun bölgeler nerelerdir?
Yeterli miktarda kar ve rüzgârın bulunduğu, nispeten engellerin olmadığı açık tüm alanlarda yapılabilir. Rüzgârın nasıl ve nereden estiği ise o kadar önemli değil. Hatta yamaç aşağı esen bölgeler dahi uygun. Türkiye’de en uygun bölgeler Erciyes (Master Plan’da tescilli snowkite bölgesi ilan edildi), Uludağ Madenler Pisti ve çevresindeki açık alanlar, Kartalkaya, Davraz, Sarıkamış, Fethiye Eren Dağı Kayak merkezlerinde ki açık alanlar sayılabilir. Şu an Erciyes’te temel eğitim bilgileri alınabilecek hocalar da mevcuttur.

 

“Her yerde kar var” diye başlayan şarkıda bir mısra, “Karda zordur yürümek!” diye devam ederdi... Yeterli malzeme ile o kadar da zor değil artık!

 

Peki bu sporu kayakla mı yapacağız snowboardla mı?
Snowkite her ikisi ile de yapılabilir. Genel olarak bu sporu kayakla yapmak çok daha kolaydır. Kayak bilen birisinin öncelikle kayakla başlaması tavsiye edilir. Eğer sadece Snowboard biliyor ve yapıyorsanız snowboardla başlamanız sorun olmayacaktır. Hem kayak hem de snowboard yapıyorsanız öncelikle kayakla temel bilgileri öğrendikten sonra snowboardla snowkite’a geçmeniz daha kolay olacaktır.
Kayak ya da Snowboard biliyor olmak elbette ki avantaj… Ancak bunları bilmeyenlerin, güvenli düz alanlarda bu sporları birlikte öğrenmesi mümkündür.
Tabiî ki özel bir board ya da kayak gerekmiyor. Tüm simetrik yapılı, bağlamaları 15 şer derece, “ördek stili” ayarlanmış free style, freeride snowbordlar uygundur. Sadece extreme carving kayaklardan hız kestiği için kaçınmakta fayda var. Bir de hard boot’la kayılan yarış snowboardları simetrik olmadıkları için kullanılamıyorlar.

MEDETSZ_ZRVELERNDEKıyafetlerimiz aynı mı?
Evet, ama çok kalın kıyafetlerden kaçınmak lazım. Devamlı hareket halinde olduğumuz için oldukça terliyoruz. Nefes alan kıyafetler, ince eldivenler önemli. Uçurtmayı bağladığımız trapezimizin halkasını dışarı çıkarabilmek için; çift fermuarlı ceketler tercih edilebilir.

Kaça mal olacak bu iş bize?
Eğer kayak ve board ekipmanlarınız varsa, almanız gereken sadece kite ve trapez.
Kite fiyatları model ve M2lerine göre 800- 1300 Euro aralığında… Trapezler ise tipine göre 81 ve 104 Euro’larda.
Sayı 11 (Kasım - Aralık 2012)

Bu yazı 7381 defa okundu.