Kapağın Öyküsü

Altinsehir_Kapak

Bir çok kuruluş bugüne kadar Adana ile ilgili fotoğraf yarışması yaptı. Ne önemli tesadüf ki, neredeyse hepsinde birinci olan fotoğraflarda çöplüğü gördük veya sümüğü akan bir çocuğu… Halbuki kentimiz masmavi suları olan bir gölün etrafında kurulmuş, ortasından yüksek debili bir nehrin geçtiği, dünyanın en eski kentlerinden biri. Tabi ki bizim kentimizde de çöplük var.

 

Ve tabi ki bizim kentimizde de kağıt toplayan çocuklar bulabilirsiniz. Ama Adana fotoğrafları denildiğinde hep bunları konu yaparsanız bir şeyler ters gidiyor demektir. Biz Altın Oran Düşünce ve Sanat Platformu üyelerinin  çektiği fotoğraflar ise daha başka. Ve zannederim bu başkalık sevgiden ileri geliyor. Zannederiz Altınşehir Adana’da bu nedenle kapaklarında hep o güzel fotoğrafları kullanıyor. Kısacası biz Adana’yı seviyoruz.

 

Yukarıda orjinal hali bulunan fotoğrafın sahibi Osman Melikoğlu’na Çukurova Üniversitesi, Kayıkhane’de yakaladığı bu kare ile ilgili görüşlerini sorduğumuzda: “Özgürlüğümün, dinginliğimin ve huzurumun başkenti Adana’yı mavi elbisesiyle de görmek istiyordum. Sırtımı Toroslar’a dayayıp, güzel şehrime baktığımda, günbatımından birkaç dakika sonra bu güzel manzarayı gördüm. Bana da kadraja almak kaldı...” diyerek tarif etti.
Sayı 9 (Temmuz - Ağustos 2012)

Bu yazı 3975 defa okundu.