Inga Bebek Hoşgelesin

moda_3sf

Moda sadece giyimde değil! Hayatın her alanında...

Pembe-mavi tüllerle, minik sevimli şipşirin çikolatalarla, nefis pastalarla, inci inci işlenmiş süslü kurabiyelerle, rengarenk balonlarla, eğlenceli bebek süslü şekerlerle, kurdelelerle bezenmiş hediyeleriyle, kelebekli süslerle, şık ve şirin hazırlanmış davet masasıyla, miniminnacık prens ve prenseslere, “Hoş Gelesin” deniyor artık. 

“Baby Shower” “Bebek Geliyor” “Hoş Gelesin Bebek” Partileri

İngilizce deyimiyle “Baby Shower”,  Türkçesiyle “Bebek Geliyor” ya da “Hoş Gelesin Bebek” partileri.Tam Türkçe karşılığı yok, çünkü aslen Türk geleneği değil ama son yıllarda önce Amerikan özentisi olarak başlayıp daha sonra benimsenen bir gelenek halini almaya başladı.Doğumdan yaklaşık 2-3 ay önce annenin sağlık durumuna göre, annenin yakın arkadaşlarının ve/veya yakın akrabalarının, bebek ve annesi için sürpriz olarak düzenledikleri ve tüm samimi arkadaş-dost-akrabanın katıldığı (genelde bayanlar katılıyor), yenilen, içilen, annenin ve bebeğin bolbol hediye yağmuruna tutulduğu keyifli, şenlik niteliğinde  bir organizasyon.Ülkemizde ve şehrimizde  benimsenmesinin başlıca nedenleri olarak; 

• Doğum öncesi olduğu için annenin ve bebeğin ihtiyaçlarının önceden karşılanması,

• Gereksiz hediyelerin alınmasının önüne geçilmesi,

• Anne adayını doğum öncesi rahatlatmak, eğlendirmek, moral verip, sevdikleriyle birlikte keyifli bir gün yaşatmak, sıralanabilir.Parti için; bebek bezi pastası, ayıcık - biberon - bebek arabası - bebek önlüğü - bebek patisi şeklinde hazırlanmış kurabiyeler, puantiyeli renkli sevimli mini pastalar, bonbon şekerleri, lolipoplar, mini kanepeler, cıvıl cıvıl peçeteler,  davetliler için küçük hediyeler hazırlanıyor. Çiçeklerle, balonlarla, boncuklarla süslenmiş masaya konuyor. Evin kapısına kapı süsü asılıyor. Ve eğlence davetlilerin gelmesiyle başlıyor. Parti sırasında minik oyunlar da oynanıyor. Bebek bingosu, tombala, tuvalet kağıdı ile bel çevresi oyunu, annenin kilosunu tahmin etme  vs. gibi birçok oyun organize edilebiliyor.

Günümüzde Doğum Merasimleri 

Günümüzde doğum merasimleri de farklı. Artık bebekler çoğunlukla hastanede ve bir doktor yardımıyla dünyaya “Merhaba!” diyorlar. Hastane odaları ve oda kapıları süsleniyor, hastaneye tebrik için gelenlere şeker hamuruyla süslenmiş kurabiyeler, bebekli çikolatalar, şekerlemeler ikram ediliyor.Doğum öncesi, doğum sırasında (dayanabilen babalar da doğumda bulunabiliyor) ve sonrasında anne-bebek-baba-doktor-aile üyelerinin özel fotoğrafları çekiliyor. Ve hatta doğum öncesi anne karnındaki bebeğin de boy boy fotoğrafları albümlerde yer alıyor.Bu sebeple hemen hemen her özel hastanenin bir de özel doğum fotoğrafçısı mevcut.

Kaynar

Eskiye Bakış ve Adanamıza Has Lezzetlerden Biri “Kaynar”

Eskiden genellikle evin yatak odasında ve ebe yardımıyla tamamen normal yollardan dünyaya gelen bebekler de vardı bizler gibi. Çok nadir, çok zor doğumlar hastanelerde gerçekleşirdi.Anne ve bebek için hazırlanan, özenle işlenen, dikilen ipek gecelikler, sabahlıklar, zıbınlar, lizözler, şallar, bebek yelekleri, ceketleri, bebek bezleri, kundak, mis kokulu, yumuşacık kumaş mendiller, bebeğin yüzüne örtülen kırmızı-sarı tülbent, (al basmasın, sarılık geçirmesin diye kullanılır) annenin saçı için  kırmızı kurdele, Adana ve çevresine has, cevizli-baharatlı-şekerli sıcak olarak ve üzerine tarçın serpilerek sunulan, özel bir ikram olan “Kaynar” (Adana dışında Kırmızı Loğusa Şerbeti yaparlar) için alınan kaynar baharatı, ceviz, tarçın, bunu servis ederken kullanılan incecik porselen fincanlar, fincanları koymak için hazırlanan tepsi için emek emek işlenmiş zarif dantel örtüler yine de bir kenarda hazır bekletilirdi. Doğum sonrasındaysa Mevlüt(Dua) okutulurdu. Bebeği hayırlamaya, anneyi yoklamaya gelen davetlilere oya-dantel işlemeli başörtüleri dağıtılırdı.Şimdiyse moda olan ; hazır bezler, hazır ıslak mendiller, anti alerjik kıyafetler, organik besinler, organik oyuncaklar,  anne sütü için envai çeşit bitki çayları, araba koltukları, bebek partileri, oda süsleri, hamilelik-doğum fotoğrafları.

miniss

Eskiyi Unutmadan Yeniye Merhaba Diyebilmek!

Eskinin ruhu, tadı, keyfi, naifliği, zarafeti, inceliği bir başka da olsa,  güncel olan, benimsenen “doğum merasimleri” artık cıvıl cıvıl, eğlenceli, keyifli, neşeli, rengarenk.Önceden parti yapmanın, hediyeleşmenin, bebeğin-annenin ihtiyaçlarının karşılanmasındaki tek sorun, korku, tedirginlik, anne ve bebeğin doğumda sorun yaşayıp sağlıkla eve dönememesi ihtimali. Eskiler sanırım bunu düşünerek doğum öncesinde çok yoğun ve çok keyifli bir ruh halinde  hazırlık yapmazlardı.Hep olumluyu düşünüp, her anın keyfini çıkararak bu geleneğe de , “Hoş Geldin!” derken ,  sağlık, huzur, neşe, ışıkla bu dünyaya “Hoş Gelesiniz Bebekler!” diyorum. Her gün, her saniye değişimi yaşayan ve bunun farkında olabilenler, bundan keyif alabilenler ve bunu kabullenenler, yenilere de “Merhaba!” deyip, eskilerin güzelliklerine, zarifliğine, inceliğine, huzuruna veda etmeden, tatlı bir karışımla yeniyle geleneği şerbet yapıp sevdiklerimize sunup, mutluluklarımızı paylaşalım. Mavi-pembe peri tozları, umutlu bekleyişler, “Hoş Geldin” ler eksik olmasın yüreğinizden… O mis bebek kokusu gönlünüzde hep baharlar açtırsın...
Sayı 4 ( Eylül - Ekim 2011 )

Bu yazı 6015 defa okundu.