Her Şey Bir Gülücük İçin

0-Hem_Yunan_Hem_Trk_saret_Dil_tercumenlik_yapyorlar

 

Aile Eğitim Derneği’nin (AED) eğlence terapisi olan “Her Şey Bir Gülücük İçin” programı, Türkiye’de 1997 yılında, İstanbul Cerrahpaşa Hastanesi’nde yatan lösemi ve kanser hastası çocukların ve ailelerinin acılarını unutturmaya çalışmak ve onları neşelendirmek amacıyla yapılan haftalık ziyaretlerle başladı. Bu program daha sonra 2000 yılında Adana Balcalı Hastanesi Çocuk Onkoloji ve Hematoloji Bölümü’nde başladı ve 11 yıldır devam ediyor.

 

Proje Koordinatörü Angela Koltes konu ile ilgili olarak şunları belirtti:

 

AED’nin “Her Şey Bir Gülücük İçin” hastane programının öncelikli hedefi, çocukların ve ailelerinin hayatlarının bu zor zamanlarında onlarla birlikte olup birkaç saat için bile olsa onları eğlendirerek ve güldürerek hastalıklarını unutmalarını sağlamak ve onlara moral vermektir. Bugüne kadar AED gönüllüleri, en son Trabzon Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi de dahil olmak üzere Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Çanakkale, Gaziantep, Giresun, Kocaeli, İstanbul, İzmir, Konya, Manisa, Mersin, Ordu, Osmaniye, Samsun, Şanlıurfa, Siverek ve Trabzon’da toplamda 45 çocuk servisini ve bunlar ek olarak 5 okulun sınıflarının duvarlarını boyadılar.

 

Hedeflerimizden bir tanesi de “lösemi ve kanser” gibi uzun süreli hastalıklarla mücadele eden çocukların daha yararlı ve eğlenceli yayınları seyrederek gelişimlerini, eğitimlerini ve morallerini pozitif yönde etkileyecek uygun yayınlarla bilgilenmeleri için odalarına DVD çalar sağlamak ve çocuklara yönelik eğlenceli ve eğitici filmlerden oluşan bir DVD kütüphanesi kurmaktır.

 

Çocuklar “kemoterapi”den çıkıp odalarında dinlenirken pozitif yönde bir eğlenceye ihtiyaç duyarlar. Araştırmalar gösteriyor ki, gülmek ve neşeli olmak tedavide büyük bir öneme sahip olan iyileştirici nöropeptitleri harekete geçiriyor. Bu nedenle, o en hassas dönemlerinde çocukların televizyonda izledikleri yayınlar büyük önem taşımaktadır.” dedi.

 

Adana Bu Konuda Örnek Model

 

Adana’nın bu konuda örnek model olduğunu ve projenin giderek büyüdüğünü belirten Kortes konuşmalarına şu şekilde devam etti: “Bugüne kadar 3 hastaneye (Gaziantep Onkoloji, Adana Balcalı Onkoloji-Hematoloji Bölümleri ve Mersin Halkkent Çocuk ve Kadın Doğum Hastanesi) DVD çalar koyduk ve çocuklara yönelik DVD kütüphanesi kurduk. Bu programlara sponsor olarak veya bu programlar için hediye bağışında bulunarak yardımcı olmak istiyorsanız, lütfen aed.adana@ gmail.com ya da www.aileegitimder.org Internet adresinden bizimle iletişim kurun. Bu proje için düzenli olarak mali anlamda bize destek verecek olan sponsorlara ihtiyacımız vardır.

 

Ayrıca oyuncaklara, boyama kitaplarına, sanat dersleri için araç-gereçlere, gitar ve diğer müzikal enstrümanlara, kaliteli çocuk kitaplarına ve filmlerine, MP3 oynatıcılara ve buna benzer çocukları mutlu edecek eğlence ekipmanlarına ihtiyacımız vardır. Herkesi bu projeye destek vermeye çağırıyoruz.

Yorum yaz