EDİTÖR: Yeni Bir Yıl... Ve Altınoran...


 

Yeni bir yıl... Yeni bir başlangıç anlamını da taşıyor. Ama sıfırdan beyaz bir sayfa değil kastettiğim. Bir başlangıç, geçmişin bilgi ve deneyimlerinin üzerine yapılanmazsa, yeniden başa dönmüş ve zaman kaybetmiş demektir.  Zaman kaybetmek ise başarısızlığın parçalarından biridir.
Altınoran; sanat ve felsefenin geçmişten gelen ulusal ve evrensel deneyimlerini öğrenerek, 2015’te de bu değerlerin üzerine yeni şeyler katacak. Başta kenti Adana olmak üzere , ülkesine kendi alanında katkı sağlamaya da devam edecek şüphesiz... 
Yeni yılda Altınoran'ın ilk etkinliğinin Orhan Kemal Kültür Merkezi ve Turhan Selçuk Sanat Okulu'nun açılmasının olması önemli bir tesadüf.. Çukurova Belediyesi'nce Altınoran'ın fikirsel desteği ile açılacak bu sanat mekanları Adana'da sanata olumlu katkı sağlayacağı inancındayım. 8 Ocak’taki açılışta Fikret Otyam, Turhan Selçuk, Etem Çalışkan Sergileri olacak, Firuzan, Orhan Kemal’İN  oğulları ve Turhan Selçuk’un kızı misafirimiz olacak. 9 Ocak’ta ise Filiz Otyam Altınoran Galeri’de sergisi’ni açacak. Yine Çukurova Belediyesi ile birlikte Mayıs ayında yapacağımız Turhan Selçuk Uluslararası Karikatür Festivali de kentimizi sanat alanında Uluslar arası düzeye taşıyan bir etkinlik olacak. Diğer bir uluslararası sanat faaliyetimiz ise Adana Rotary ile birlikte bu yıl 13.sünü yapacağımız Fotoğraf Yarışması. 
Çukurova Sanat Günleri, Yüzler Projesi, Adana'ya Güç Verenler II, Adana'nın Gelinleri vb.. vb.. Haziran'a kadar gerçekleştireceğimiz ve bir yıldır çalıştığımız projeler. Sinematek ve sinema alanında bu yıl atacağımız önemli adımlar da izlemeye değer. Şiir ve Haiku gurupları da önemli hazırlıklar yapıyor.
Ama en önemlisi genelde sanat, özelde fotoğraf alanında bir ekol oluşturmak üzere yeni adımlar atabilmek... Bunun için de sanat tarihi, felsefe , sanatın ileri teknikleri, ve farklı bakış açıları gibi eğitimlerin yoğun olduğu eğitim çalışmaları olacak...
Kısacası yoğun bir yıl bekliyor bizleri... İsterseniz Altınoran'ın değişmeyen ilkelerinden bazılarını hatırlayarak yeni yıla girelim;
1- Sanat;Adana için... Yaptığımız projeler Adana'nın gelişmesine destek olacak, Adanalı tarafından benimsenecek projeler olacak...
2- Adana'dan dünyaya... Yerel değerleri öne çıkararak üretmemize rağmen, kentimizi eserlerimizle dünyaya taşımak hedeflerimizdendir. Adana bir dünya kenti olursa bizlerin işleri de evrenselleşir.
3- Yeni Yaşar Kemaller, yeni Orhan Kemaller, yeni Yılmaz Güneyler, yeni Şahin Kaygunlar çıkacak...Amaç kentte sanat bilincini yaygınlaştırmanın yanında, sanatçı potansiyeli taşıyanlara destek olarak yeni sanat değerlerinin çıkmasına yardımcı olmaktır. 
4- Asıl önemli olan bunların birbirimizle dayanışarak, birlikte üretilmesidir. Çok sesli sanat, birlikte düşünerek birlikte üretmek gibi kavramların oluşması , Adanalılık ruhunun yüceltilmesi önemlidir.
5- Yeni sanat merkezleri, yeni kültür alanları yaratılması için çaba sarf etmek.
6-  Bu çalışmalar sırasında kamunun tüm kuruluşlarıyla işbirliğini aramak, diğer STKlarla paylaşıma dayalı ortaklıklar kurmak.
7- Tüm bu çalışmaları kişisel özgürlüklere sonsuz saygı duyup, buna rağmen kurum olarak tamamen siyaset üstü kalarak yapmak.

Yeni yılımızın başarılı ve mutlu olması dileğiyle... Hoşgeldin 2015...

 
Sayı 24 (Ocak - Şubat 2015)

Bu yazı 4808 defa okundu.