Cosma ve Damia'nın Mucizelerinin Düşündürdükleri

İnancımıza göre ‘ peygamlerlerin mutlaka mucizesi vardır. Ancak diğer kutsal kişilerin mucizeleri olabilir veya olamaz’.
 

İsadan sonra üçüncü yüzyılda Azizlik mertebesine çıkarılan iki Yumurtalıklı hekim Cosma ve Damian pek çok mucize göstermiştir. Bu mucizelerden bazıları kötü hastaları iyi etmek, kör olan gözleri açmak, ekmeği hiç bitmeyen fırın, yemeği bitmeyen sofra gibi pek çok peygamberlere nasip olan mucizelerken bazıları yalnızca bu Azizlere nasip olmuştur. Cosma ve Damian’ın göstermiş olduğu mucizelerin ve hikmetlerin önemlileri şöyledir.
 

Cosma ve Damian ‘Gümüşsüz doktorlardır. Gümüş hediye ve bir menfeat temin etmeden sağlık hizmeleri sunmaların günümüzün tıp anlayışına ışık tutmaktadır. İnsanların hem hasta olmaları, hemde bundan kurtulmak için emekleriyle ödemeleri kabul edilemez. Cosmanın kardeşinin bir hastadan üç yumurta kabul etmesini şiddetle tenkit etmesi ve kardeşini kendi mezarının yanına gömülmemesini istemesi, bu konuda duyarlılık günümüz etik anlayışında da kabul edilebilir.
 

Cosma ve Damian Paganlar tarafından öldürülmek istenmektedir. Suçlama kaynağını bir paganın istemiş olduğu sağlık hizmetini alamamasıdır. Günümüzde kullanılan, insanları suçlayarak itibarsızlaştırmanın belki de en eski örneğidir.Suç kurgusaldır. Aslında böyle bir nedenle insanların öldürülmesinin tek bir gerekçesi vardır. Halk arasında taraftar bulan yeni bir inancın inanmışlarından birisini ortadan kaldırmaktır.
 

Cosma ve Damian ın bir zencinin ayağını beyaz bir insana takması hala günümüzde bilimsel yayınlara kaynak olmakta ve çok çeşitli yönleriyle incelenmektedir.
 

Cosma ve Damian öldürülmesi için suya atılmış, boğulmamıştır. Suya atıldığı halde insanlar boğulmayabilirler
 

Ateşte yakılmak istenmiş ateş yakmamış çevredeki insanları yakmıştır. Çok rüzgarlı ortamda ateşin alevleri çevreye zarar verebilir.
 

Okla vurulmak istenmiş ok havada dönüp ok atanları vurmuştur. Ok hedefi şaşırabilir. Ok atan bir başka kimseyi vurabilir. Bazen bu ok atan başka bir kimse olabilir. Savaşlarda iki dost gurubun birbirlerine yanlışlıkla ateş açmaları olağandır.
 

Sonuçta kafalarının kesilerek idamına karar verilmiştir. Kafa kesme, kellesini getirme ölümden emin olmanın en önemli yoludur. Kesilen kafanın iktidar sahibine getirilmesi aynı zamanda kimliğin teyiti açısından da önemlidir.
 

Kafaları kesildiği halde Allahın adını zikretmişlerdir. Bu gözlem 1500 yıl sonra giyotinle kafası kesilenlerin birkaç saniye sesli uyarılara cevap vermesi ve konuşma hareketi yapabileceklerinin gözlenmesi ile ispatlanmıştır. Tıbben beyne hiç kan gitmese de beş saniye kadar bilinç kendini korumaktadır. Kafası kesilen kişi beş saniye içerisinde kafası kesik bedenini görebilir.

Cosma ve Damian günümüz etik ve tıp anlayışına ışık tutmaktadır…
 
Sayı 21 (Temmuz - Ağustos 2014)

Bu yazı 4980 defa okundu.