Bir Ümit Ünal Filmi; NAR

nar

Ümit Ünal’ın “Ara” filminden 3 yıl aradan sonra yaptığı “Nar” filmi de bir o kadar önemli. Ümit Ünal’ı tanımak için sinema severlerin bu iki filmi de mutlaka izlemesini öneririm.

 

Bu iki film de diğer ısmarlama çektiği “Kaptan Feza” ve “Ses” filmlerinden farklı, seyircilerden ziyade festivallerde ödül alacak filmlerden. Bu son filmiyle Ümit Ünal modern sinemeya yeniden dönmüş. 2011 48. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde yarışıp Jüri Özel Ödülü’nü kazanmıştı ancak benim eğerlendirmeme göre en büyük ödülü almalıydı.

 

Dünya, bir nar’a benzetilmiş. Yere düşüp kabuğunun kırılmasıyla etrafa saçılan farklı nar tanecikleri ise insanlara. Çarpmanın oluşturduğu lekeler, beyaz bir gömlek üzerine yayılınca bu lekenin hemen çıkmayacağının anlatılmak istendiği
simgesel bir film.

 

Evet ,nar değiliz ama nar taneleriyiz. Yüksekten düştük mü paramparça olup herbir yere yayılıyoruz. Filmdeki temalar ise sınıfsal adaletsizlik yani eşitsizlik, şiddet, intikam, ahlâk vs. vs. Filmin özelliği ise bu hep bildik temaların Ümit Ünal’ın yönetmenlik kabiliyetiyle, iyi bir hikâye ve iyi oyuncularla özgün bir biçimde anlatılması.

nar2


Film 4 kişiyle kapalı ve tek bir mekanda çekilmiş. Sanki tiyatro izliyorsunuz. 4 farklı kesimden 4 ayrı karakterin aynı çatı altında kesişen yolları, hesaplaşmaları.

 

Serra Yılmaz, haksızlığa uğrayıp torununun ölümüne neden olan ve dengesini kaybeden kızının intikamını almak için yola düşen gecekondu mahallesi kadınını, İdil Fırat, kariyer sahibi hata yapan bir doktoru, İrem Altuğ, insana kıyabilen bu doktorun pembe rüyalar gören eşcinsel eşini ve Erdem Akakçe’de daha önce suç işlemiş apartmanın kapıcısını canlandıyor.

 

Bütün gelişmeler aynı mekanda yarım gün içinde geçmekte. Bir falcının, bir doktorun evine gitmesiyle başlayan film, gerilimli ve sürpriz gelişmelerle aynı mekanda son buluyor

 

Filmin finali yoruma açık bir şekilde bitiyor. Sinema severlerin izlemesini mutlaka öneririm.

Nar3

Herkesin her zaman her yerde aynı rolü oynayabileceği ve adaletsizliğin hiç değişmeyeceğini anlatan önemli bir film.

 

Senarya ve Yönetmen
Ümit Ünal

 

Oyuncular
Serra Yılmaz, İrem Altuğ, İdil Fırat,
Erdem Akakçe

 

Süre
90dk

 

Yapım Yılı
2011

 

Yapımcı
Türker Korkmaz

 

Yönetmenin Diğer Filmleri
9 (2002), Anlat İstanbul (2005),
Ara (2008), Kaptan Feza (2010),
Ses (2010)adaletsizliğin hiç değişmeyeceğini anlatan önemli bir film.
Sayı 9 (Temmuz - Ağustos 2012)

Bu yazı 4707 defa okundu.