Artık Eski Paralar Yastık Altında Kalmıyor

_MG_5861

 

Adana’da bir “Nümüsmatik Derneği” var. Nümüsmatik para koleksiyonu diye adlandırılıyor. Galleria’da açılan derneğin başkanı Habip Bener ile yaptığımız sohbette, “Çocuk yaşlarda kolleksiyonla uğraşıyordum, para, milli piyango, jeton gibi farklı kolleksiyonlarım oldu. Nümüsmatik para kolleksyionudur. Cem Mahruki şu anda Türkiye’nin Nümüsmatik Dernekleri Başkanı. Kolleksiyonculuk bizim kültürümüzde var.

 

Kolleksiyonlarımızı masa altında, defter arasında biriktiriyoruz. Ancak bu konuda bir eğitim olmadığı için insanlarımız bü kültüre yönlendirilmiyor, biz bu işe gönüllü olduğumuz için bu derneği Adana’da kurduk.” dedi.

 

Dernek olarak kolleksiyoncunun elindeki materyali saklama, koruma ve maddi değeri hakkında bilgi verdiklerini vurgulayan Bener: “Bundan sonraki hedefimiz Avrupa Birliği’nin desteği ile belediyeden bir yer temin ederek kendi binamızda sergi salonu kurmak. Derneğimizde ayda bir, pazar günleri toplanıyoruz, şu anda 10 üyemiz var. Daha yeni açıldık. Yurt dışından birçok ülkelerle alışveriş halindeyiz. Tüm Çukurova ve başta Adana olmak üzere ilgilileri Galleria’da bulunan derneğimize bekliyoruz.” dedi.

Yorum yaz