Adana’da Rüzgar Sörfü ( Windsurf )

 
sayfa2
 
 
Bir taraftan rüzgar esiyor, en sevdiğiniz melodiden daha da yumuşak; öbür taraftan Toroslar’ın çiçeği ile kokulanmış su teninizi soğutuyor, Adana’nın sıcağına inat. Ve siz rüzgara eşlik ederek sörf yapıyorsunuz, Adana’nın ortasında nazar boncuğu gibi duran Seyhan Gölü’nde...
 
 
Murat_pehlivan
Böyle bir şey yapmak Adana için hayal değil. İsterseniz kulaklarımızı Adana Yelken Kulüp’te üç yıldır rüzgâr sörfü kursları veren Dorukhan Özaslan’a verelim
 
 
 
Zafer KOÇ: Dorukhan Bey, Adana’da bu spor için çok yararlı bir çalışma yapıyorsunuz, öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?
 
 
Dorukhan Özaslan:  15 Şubat 1983 Adana doğumluyum, yelkenciliğe ilk olarak Çukurova Üniversitesi bünyesinde 8 yaşında başladım, 19 yıldır yapıyorum. 1999’da Adana Yelken Kulübü’ne geçtim. Türkiye’den birçok derecemiz var.  Şu anda 7-15 yaş arası kurslarımız devam ediyor,  yetenekli olan gençleri sporcu olarak kulübümüze kazandırıyoruz.
 
 
Rüzgâr sörfü kursları, Adana’da 1999 da Yelken Kulüp kurulmasıyla birlikte kurucu üyelerden H. Levent Arpaç tarafından başlatıldı.
 
 
 
ZK: Başka sporlar yapıyor musunuz?
DÖ: Yelken sporunu “Optimist” ve “Lazer” olarak toplam 16 yıldır, rüzgâr sörfünü de 3 yıldır yapıyorum. Rüzgâr sörfü kursları, Adana’da 1999 da Yelken Kulüp kurulmasıyla birlikte kurucu üyelerden H. Levent Arpaç tarafından başlatıldı. Son 3 yıldır da çok yoğun bir şekilde devam ediyor.
 
 
 
ZK:  Sörfle ilgili görüşler…
 
 
DÖ: Windsurf dünyada Portekiz ve İtalya’dan sonra en iyi üçüncü merkez olarak kabul edilen Alaçatı’da yaygındı. Günümüzde Türkiye’de birçok merkezde yapılabiliyor. Adana’da kulüpte kursiyer ve üyelerden gelen yoğun taleple sevilerek yapılan bir spor.
 
 
 
ZK:  Adana’da ulaşılması çok kolay bir yerdesiniz, insanlar mesai çıkışında sörf yapabilir. Güzel bir spor, kurslar hakkında bilgi verir misiniz?
 
 
Seyhan_surf_2
DÖ: Yelken ve sörf dersleri 12 saatlik paketler halinde veriliyor. Bunun 11 saati uygulamalı, 1 saatini teorik ders olarak vermekteyiz. İnsanlar rüzgâr sörfü öğrenene kadar uzatabiliyoruz.  İş ve toplantı saatlerine göre ayarlanabiliniyor, kurs sonunda sertifika veriyoruz. Sörf ve yelken için verilen bu sertifikaları Türkiye’de istedikleri yerde kullanabiliyorlar.
 
 
 
 
 
ZK: Kimler yapabilir?
 
 
DÖ: Rüzgâr sörfünü herkes yapabilir ama tatlı suyun kaldırma kuvvetinin deniz suyundan daha az olması nedeniyle gölde 95 kg üstünde sıkıntı olabiliyor. Verdiğimiz kursla en az 3-4 saatte temel sörf eğitimini verip ileri seviyelere taşıyoruz.
 
 
“Benim için
rüzgâr sörfü stresten, gerginlikten ve yaşamın olumsuzluklarından uzaklaşmanın yoludur."
 
 
 
299534_10150373450429734_674279733_8164469_1076081838_n
 
 
ZK: Rüzgar sörfü sırt kaslarını da güçlendirdiği için omurga dostu olarak kabul edilebilir. Bu sporu yapan birisi olarak yüzme bilen herkese tavsiye ederim. İnsanlara uzak bir spor gibi görünüyor, acemiler için ne dersiniz?
 
 
DÖ: Sörfü yapan kişinin becerisine göre değişiyor kavrama. Seyhan Baraj Gölü yeni başlayanlar için çok uygun ve avantajlı. Bu sene Türkiye ikincisi çıkardık. Bu yıl rüzgar sörfü RS:X sınıfında Adana’dan Murat Pehlivan ikinci oldu, daha önce de dördüncülüğü vardı. Yağız Keçelioğlu tekno sınıfında Türkiye onucusu oldu, tekno 15-16 yaş arası sınıf yaş ve yelkene göre ayrılıyor. Gelecek yıllarda da başarılar bekliyoruz. Adana’da yüzme bilen ve bu sporu yapmak isteyenler kolayca size ulaşabilir, bu sporu günlük streslerden uzaklaşmak ve sağlıklı yaşam için yapabilirler, gençler ilerde iyi bir sörfçü veya yelkenci olabilirler.
 
 
“Benim için rüzgâr sörfü stresten, gerginlikten ve yaşamın olumsuzluklarından uzaklaşmanın yoludur. Doğaya rağmen doğayla birlikte yaşamak... Herkes kendine bir kere de olsa bu fırsatı vermeli.”
 Sayı 5 ( Kasım - Aralık 2011 )

Bu yazı 7593 defa okundu.