Orhan Kemal Kültür Merkezi Adana'da Açılıyor

Hatırlar mısınız? “Altınşehir Adana” dergisinde, bundan tam iki yıl önce, “Orhan Kemal Üniversitesi ve Kültür Merkezi istiyorum” diye bir yazı yazmıştım. 
Bu söylemimi başlığa taşımamdaki sebep ise; Orhan Kemal’in oğlu Işık Öğütçü ile gerçekleşen sohbetimizde beni etkileyen bir cümle olmasıydı. Bu düşünceyi canlı tutabilmek amacıyla birçok mecrada olduğu gibi Milliyet Güney’deki köşemde de bunu dile getirmiştim. Aslına bakarsanız biz hiç vazgeçmeden, bıkmadan her ortamda temennimizi dile getirdik. Bunlardan bir tanesi de Altınkoza Film Festivali sırasında Abidin Dino Parkı'nda hazırlamış olduğum “Orhan Kemal ve Sinema Sergisi”nin küratör yazısındaki son cümleydi.  Ben diyorum ama ben tek değildim bu düşüncenin canlı kalmasını sağlayan; üç kişiydik.
 
Altınoran Düşünce ve Sanat Platformu’nun kurucu başkanı S. Haluk Uygur, Orhan Kemal’in oğlu Işık Öğütçü ve ben katıldığımız her ortamda bu isteğimizi dile getirmeye devam ettik. Ve sonunda Altınoran Düşünce ve Sanat Platformu’nun önerisi ile Çukurova Belediye Başkanlığı, var olan kültür merkezlerine Orhan Kemal isminin verilmesini kabul etti. 
 

Çukurova Belediyesi Orhan Kemal Kültür Merkezi ve Turhan Selçuk Sanat Okulu, 8 Ocak 2015 Perşembe günü saat 18.30’da açılıyor.

 
Altınoran Düşünce ve Sanat Platformu’nun; “Sanat Adana’da, Adana’dan da Dünya’ya” düşüncesi, Çukurova Belediyesi’nin de desteğiyle çok görkemli bir açılışın yapılmasını sağlıyor. Bu açılışı önemli kılan bir diğer etkinlik ise hemen Kültür Merkezi’nin yanında yer alan Turhan Selçuk Sanat Okulu’nun Turhan Selçuk Karikatür Sergisi ile birlikte açılıyor olması. Burada yetişecek birçok genç, yeni Turhan Selçuk’ların, Orhan Kemal’lerin, Yaşar Kemal’lerin yetişmesini sağlayacak. 
 

Her iki açılışın ev sahipliğini iki üstadın evlatları birlikte yapıyor 

Ev sahipliğini Orhan Kemal’in oğulları Işık ve Nazım Öğütçü ile Turhan Selçuk’un kızı Aslı Selçuk’la birlikte tüm Adanalıların yapacak olmasının mutluluğunu yaşıyoruz.
 

90’a 1 kala Fikret Otyam Adana’da

Orhan Kemal’in yakın arkadaşlarından Fikret Otyam, dostunun adının verildiği Kültür Merkezi’nin açılışında kendi sergisini açıyor. Fikret Otyam ile yakın arkadaş olan Etem Çalışkan’ın da açılışta sergisini açarak iki yakın arkadaşın Adana’da Orhan Kemal etkinliğinde buluşuyor olmasını sağlamak doğrusunu söylemek gerekirse beni inanılmaz heyecanlandırıyor. Bu özel günde bizleri yalnız bırakmayacak bir diğer isim ise Füruzan. Türk Edebiyatı’mızın önemli kalemlerinden olan Füruzan’ın üstad Orhan Kemal ile olan anılarını dinlemeyi, inanın dört gözle bekliyorum. Açılışa katılacak son isim ise sinemamızın önemli isimlerinden Ali Özgentürk.
 
Sanatın Adana’da ne kadar önemsendiğini göstermek istediğimizden, bu anlamlı günde Adanalı sanatçılardan oluşan bir karma sergi ile Orhan Kemal Kültür Merkezi’nin kapıları açıyoruz. Açılışı üstad Fikret Otyam ve Etem Çalışkan ile birlikte Adanalı Sanatçılar’ın açıyor olması usta çırak ilişkisini gösterme düşüncesinden kaynaklanıyordur. Adanalı Sanatçılar’ımızın isimlerini sizlerle paylaşmak istememdeki sebep ise; sanatın hiç de kolay olmadığı günlerde eser üretiyor olmalarıdır. 
 

Eserleri ile katılacak Adanalı Sanatçılarımız

Ali Fırat Şahin, Ayber Hastürk, Erhan Yelekçi, Fatoş Toyganözü, Gülsüm Ünal, Hadi Ak, H. Seher Ünal, İnci Gürsoy, İnci Küçükusta, İsmail Ökke, Kafiye Sahillioğlu, Lale Gülyaşar, Mehmet Emin Arıcı, Meliha Özgürbüz, Mesut Dikel, Murat Ali Hersekli, Murat Özbakır, Nazan Gökkaya, Nihal Canatar, Nilgün Ulaştırıcı, Niyazi Sertkalaycı, Nuran Çelen, Nuri Gürdil, Orhan Şen, Ozan Gözüyeşil, Pelin Emrahoğlu, Rahime Korkut, Selda Dölekoğlu, Sezgin Güvel, Şemsa Altınözek, Şebnem Ragıboğlu, Taner Kınar, Tansu Hastürk, Zeliha Ertunç, Zekeriya Ünal, Zişan Canga.
 
Açılışta Orhan Kemal’in şiirlerini dinlemeden Kültür Merkezi’nin kapılarını açmanın da doğru olmayacağını düşünerek Adana Kültür Sanat Derneği Üyeleri Nazan Balcı, Halit Gökmen ve Sevinç Kökenler bize Orhan Kemal’in şiirlerinden bir şiir dinletisi hazırlıyorlar.
 
Bu organizasyonun küratörlüğünü Altınoran Düşünce ve Sanat Platformu adına bendenizin yapıyor olmasının mutluluğunu yaşayarak sözlerimi başka bir temenni ile bitirmek istiyorum.
 
Biz Adana’da bir Orhan Kemal Üniversitesi’nin açılmasını istiyoruz… 
 Sayı 24 (Ocak - Şubat 2015)

Bu yazı 5777 defa okundu.