Kapağın Öyküsü Eski Cami Yağ Cami Oluverdi

 Bu sayı kapağı tarihi bir Adana fotoğrafından oluşturarak nostalji yapmak istedik. “Tarihi fotoğraf” denilince, her konuda kapakolduğu gibi bu konuda da zengin olan Adana’da seçenek çok. Ülkemizin ilk Fotoğraf Derneği’nin (dünyada da ilkler arasında) 1902 yılında Adana’da kurulduğu bilgisini verirsem bu zenginliğin nedeni de ortaya çıkmış olur zannederim. Kaynak isterseniz de Mehmet Baltacı Fotoğraf Müzesi’nde bulabilirsiniz.

 

Biz çok sayıdaki fotoğraf seçeneği içinden, Yağ Cami’nin 1990’lü yılların başında çekilmiş yatay bir fotoğrafının, dikey kadrajda yorumlanmasını seçtik.

 

Tabi ki o zamanlar caminin ismi “Yağ Cami” değildi... “Eski Cami” olarak anılırdı. Bu yüzden Kuruköprü’de bulunan ve o yıllar da yeni yapılmış olan diğer bir camiye de “Yeni Cami” ismi yakıştırılmıştı. Daha sonralar, fotoğrafta görkemli kapının kenarlarında görünen pazar yerinde zeytinyağı satılmaya başlanması nedeniyle, “Eski Cami”miz isim değiştirdi, “Yağ Cami” oluverdi.

 

Fotoğrafta Yağ Cami’nin taç kapısını ve onun etrafındaki pazar yerlerini görüyorsunuz. Taç kapının sol tarafındaki taş yapı ise, taa 1970’lere kadar kadınlarımızın en önemli kumaş ve ayakkabı alışveriş merkezleri olan Taş Mağaza’dır. Yaşı 45’in üstünde olan Adanalılar o mağazayı yakından hatırlarlar.

 

kapakoykusu@adanaaltinsehir.com

 

 

Sayı 8 (Mayıs - Haziran 2012)

Bu yazı 12272 defa okundu.