Güzel Şeyler Oluyor… Bizi Destekleyin Lütfen !

Adana’da güzel şeyler oluyor…

Örneğin son altı ay içerisinde 3 yeni müze açıldı.


Yeşiloba Şehitliği Müzesi ve Milli Mücadele Kütüphanesi… Karacaoğlan Müze Kütüphanesi… Adana Sinema Müzesi… Hepsi de yeni restore edilen tarihi binalar içinde faaliyete geçtiler. Yani bir taraftan kentimizin önemli binaları kente yeniden kazandırıldı, öbür taraftan yeni müzeler oluşturuldu.


Gelecek 6 ay içinde  3 yeni müze daha açılacak.


Abidin Dino Sanat Parkı… Cemil Nardalı Milli Mücadele Müzesi… Adana Sağlık Müzesi…


Bu sanat mekanları ve müzeler de yeni restore edilmiş tarihi yapılarda yer alacaklar.


Bu müzelerle birlikte kentimize yeni değerler de kazandırılıyor. Örneğin Sinema Müzesi ile birlikte 3500 kitaplık Türkiye’nin en önemli fotoğraf ve sinema kitapları kolleksiyonu Adana’ya kazandırıldı. Bu koleksiyon 1891 yılından beri toplanan oldukça değerli bir kolleksiyon. Yakın arkadaşım Alberto Modiano’nun on yıllarca topladığı bir değer. Üstelik Alberto  müzenin açılışı sırasında çok değerli bir el yazması kitabı da Adana’ya bağışladı.


Daha da önemlisi Abidin Dino’nun eşi Güzin Dino on bir tanesi tıpkı basım, on tanesi “Deniz Küstü” serisinden orijinal, gerisi kopya olmak üzere otuzdan fazla Abidin Dino eserini açılacak Abidin Dino Sanat Parkı’nda sergilemek üzere bağışladı. Bir de Ali Özgentürk ailesinin hediye ettiği Abidin deseni var… Bunlar da birer hazine… Bu hazinelerin kentimize gelmesi Büyükşehir Belediyesi ile dergimizin çabası ile oldu.


Dergimiz kendi imkanları ile Güzin Dino’yu Paris’te ziyaret ederek Adana’da yaratılan güzellikleri anlatınca ve Belediye Başkanımız Zihni Aldırmaz’ın mesajını kendisine iletince, kendini çok iyi bir Adanalı sayan Güzin Dino da, sevgili eşinin eserleriyle birlikte bu güzelliklerin arasına girdi.(Bu gezi sırasında oluşan Güzin Dino röportajını derginmizin bu sayısında okuyabileceksiniz.)


Bu arada Altınşehir Adana Dergisi’ni çıkaran Altın Oran Düşünce ve Sanat Platformu’nun kuruluş manifestosunu hatırlamanızı rica ederim. Platformun hedefleri arasında Adana için yeni dergiler çıkartmak, yeni müzeler, yeni sanat mekanlarının oluşmasına katkıda bulunmak, bunun için devlet kurumlarına destek olmak vardı. Artık kentimizden yeni Yaşar Kemallerin, yeni Yılmaz Güneylerin, yeni Şahin Kaygunların çıkması gerek diyorduk.


Şuan Altın Oran üyeleri harıl harıl çalışıyorlar. Örneğin Yılmaz Güney belgeseli yapan arkadaşlarımız var…Uçan Balon Derneği ile birlikte Avrupa Birliği desteği alarak fırsat yaratamamış gençlere sanat eğitimi verenler var. Adana Sinema-Fotoğraf Akademisi’nin kurulması için düşünsel hazırlıklar sürüyor. Büyükşehir Belediyemiz ve Kültür Müdürlüğümüz bu çalışmaları destekliyor. Kısacası hep birlikte kentimizin geleceği hazırlanıyor.


Peki kentimizde her şey güllük gülüstanlık mı? Kötü şeyler olmuyor mu?
Muhakkak oluyor… Ama biliyorsunuz biz bardağın dolu tarafını göstermek üzere yola çıktık.
En azından bizler kötülerden uzak, iyi şeyler yapmaya çalışıyoruz. Biz diye bahsettiklerimizin kimler olduğunu da sayfalarımızda görüyorsunuz zaten.
Sevgili Adanalılar bizi destekleyin lütfen!..
Sayı 5 ( Kasım - Aralık 2011 )

Bu yazı 6957 defa okundu.