Güzel Adanamın Güzel Mekanları; Paşalimanı

Bu ayki sayımızda sizleri Paşalimanı’na götüreceğiz.Henüz beş ay önce açılmış olmasına rağmen kendine özgü tarzı ile dikkat çeken bir mekan.Sakin ve dingin bir ortam.Kapıdan içeriye girdiğinizde ortamın temizliğinin yanısıra havanın temizliğini de hissediyorsunuz.

Mekanın sahibi Özgür Çerçi ile konuşmaya başlayınca müşterinin rahatı için herşeyi düşünmüş olduğunu hemen anlıyorsunuz.Özel temizleme ve soğutma sistemi sayesinde klimanın rahatsız edici soğukluğunu hissetmiyorsunuz.Akustik özellikli tavan sistemi içerdeki çatal bıçak sesi ve uğultuyu engelliyor.Ses sitemi çok özel ve kaliteli.En kısık ses ayarında bile olsa müzik çok net duyuluyor ve dolayısıyla sohbet etmenizi engellemiyor. Bütün ışıklar dim ayarlı.İnsanların ışık algıları azaltılarak daha rahat etmeleri sağlanıyor.Hijyen konusunda titizlikle çalışılmış.Çatalan suyu filtrelerden geçirilip sertliği sıfıra düşürüldükten sonra aktif karbon filteresine girerek minerallerinden arındırılıyor.Sonrasında ters ozmoz tekniği ile temizlenip ultraviole ışından geçiriliyor.Elde edilen saf su krom depoya doldurularak kullanılıyor.
Adana’da teknolojik açıdan daha iyi bir restaaurant var mıdır diye merak ettik doğrusu. Peki bu kadar detay nasıl düşünülmüş dersiniz? Sanırız bunda Özgür Çerçi’nin endüstri mühendisi olması önemli bir etken.
Girişimci ruhunu çok sevdiğimiz Özgür Çerçi bizi çok sıcak karşıladı.İşte bu sıcak ortamda gerçekleşen röportajımız;


fotograf 1
 

Kimin İsteği;Babamın mı benim mi?
 

Altınşehir Adana Dergisi(AAD):Kendiniz hakkında kısa bilgi verebilir misiniz?

Özgür Çerçi:Ben endüstri mühendisiyim.Doğu Akdeniz Üniversitesi’ni bitirdikten sonra babamın isteği ile Adana’ya döndüm.Baba mesleği müteahhitlik. Dedemden gelen altmış yıllık bir firma var.Tek çocuğım ve ben devam ettirmezsem firma yok olup gidecekti.Babamla birlikte yedi sekiz sene müteahhitlik yaptıktan sonra restaurant açmak istedim.Şu anda iki işi birden yapıyorum.

AAD:Altmış yıllık bir firma dediniz.Dedeniz ve babanız kimlerdir acaba?

Özgür Çerçi:Dedem Nadir Çerçi Çerçi Yusuf’un oğludur. Yusuf Çerçi 1910 yılında ilk dükkanını açmış ama şu anda bizimle bir bağlantısı yok.1958 yılında ise inşaat işine başlamış.İlk inşaatı da Ata Koleji olmuş. Daha sonra babam Nejat Çerçi devralmış.

AAD:İkinci bir iş yapmaya karar vermenizde başka etkenler de oldu mu?

Özgür Çerçi:Benim kafamda hep küçük, sadece yakın arkadaslarımızın geleceği bir mekan açmak fikri vardı.Ancak sonradan fikir büyüdü ve burası oluştu.Beş aydır burada hizmet veriyoruz.

AAD:Paşalimanı adı nereden geliyor?

Özgür Çerçi:Paşalimanı Marmara ve Avşa adalalarının arasında benim çocukluğumda yazlarımı geçirdiğim bir adanın ve aynı zamanda koylarından birinin ismi.Anlamlı bir ad olsun istedim.

AAD:Müteahhitlik de yapıyorsunuz ama Paşalimanı’nı yaparken ayrıca profosyonel bir destek de aldınız mı?

Özgür Çerçi:Bizim müteahhitlik firmamızın mimarı Odil Çincaner.Bizim yaptığımız villa projeleri Yıldız teknik Üniversitesi tarafından Türkiye’de en iyi proje ödülü aldı.Ödullü bir mimardır ama burası onun ilk restaurant projesidir.Birlikte konuşarak ve tartışarak yarattık burayı.


Fotograf 2
 


Benim Kütüphanem
 

AAD:Mekanınızın bir köşesinde kütüphane olması cok hoş.Bu kimin fikriydi acaba?

Özgür Çerçi:Benim fikrimdi. Hatta bir liste oluşturduk.İnsanlar gelip imza karşılığında alsın, okuduktan sonra da geri getirsin diye düşündük.Ancak çok ilginç, ne kitap getiren oldu ne de kitap alan .Benim kendi kitaplarımla duruyor.

AAD: Biz de buradan duyurmuş olalım.Paşalimanı’nda sizleri bekleyen güzel bir kütüphane var.


fotograf 3

Dondurulmuş Ürün Kullanmıyoruz

 

AAD: Sizce Paşalimanı’nı özel yapan nedir ?

Özgür Çerçi: Çok güzel bir mutfağımız var ve iddia ediyorum sadece Adana’da değil tüm Türkiye’de örnek gösterilecek mutfaklardan biridir.
Yemeklerimiz ise hem yöresel hem mevsimsel.İçinde bulunduğumuz mevsimde hangi sebze iyi ise menüyü ona göre belirlyoruz.Dört mevsim menü değiştiriyoruz.
Mutfağımızda dondurulmuş hiçbir ürün kullanmıyoruz.
Et suyunu, tavuk suyunu kendimiz hazırlıyoruz. Balıklar dondurulmadan taze taze geliyor.Kendi kurduğumuz turşularımız var.Dondurma makinamız var.Dondurmalarımızı, sorbelerimizi kendimiz yapıyoruz.Makarna makinamız var.Oniki çeşit ekmek üretiyoruz Günde üç defa ekmek çıkıyor.


Fotograf-4
 

Burası Bir Alternatif
 

AAD:Bu sokak biraz sıkışık bir sokak.Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Özgür Çerçi:İnanın ben Ziyapaşa’da olsun istemezdim.Yerimizden çok memnunum. Ara sokakta olması daha sakin ve sessiz olmasına, daha sıcak bir havası olmasına neden oluyor Buraya sadece bilenler geliyor.

ADD:O zaman ticari açıdan farklı düşünüyorsunuz diyebilir miyiz?

Özgür Çerçi:Benim yaptığım yolla sadece ticaret yapmak delilik olur.

ADD:Maddi manevi bir emek, özveri ve istek gerekiyor. Sizce Adana’nın böyle mekanlara ne kadar ihtiyacı var?

Özgür Çerçi:Adana’da sadece belli bir kesim dışarı çıkar deniyordu.Piyasa insanları dışarı çıkartacak duruma geldi .Artık hiç dışarı çıkmayan insanlar yeni yerler açıldıkça çıkmaya başladılar. 


fotograf 7


ADD:Sizin de bu konuda katkınız oldu diyebilir miyiz?

Özgür Çerçi:Burası bir alternatif.Adanalının yapısını da göz önüne alarak güzel servis yapmaya, insanlara rahat ve şık bir ortam sunmaya calısıyoruz.

 

Adana Çok Güzel Bir Şehir
 

ADD: Sizce neden Taş Köprü civarında şık kafeler açılmıyor.Öyle olsa şehrimize daha çok sahip çıkmış olmaz mıyız?

Özgür Çerçi:Bence bunun nedeni insan faktörü.Zamanla olacak diye düşünüyorum. Bu algının yükselebilmesi en az elli altmış yıl gerektirir.Adana cok güzel bir sehir.Yalnız insanının gelişmişliği kadar güzel kalabiliyor.Aslında çok daha güzellikleri hak ediyor.Biz altmış yıldır Adana için çalısıyoruz.Sizler de projeleriniz ile Adana’ya sanatsal alanda katkı sağlıyorsunuz.
Bir müteahhit olarak bence Adana’nın ilerlemesi gereken taraf orası. Adana’nın geleceği nehrin iki kenarında yatıyor .
 


Hijyen Önemli


ADD:Kalite ile ilgili girişimleriniz var mı?

Özgür Çerçi:ISO 22005 HACCP başvurumuz var.Türkiye’de uluslararası anlamda bu belgeyi veren tek bir firma var.Biz de o firmaya başvurduk. Eylül ayında denetime gireceğiz.

ADD:Bu başvuru zorunlu mu?

Özgür Çerçi:Hayır.Biz kendi isteğimizle başvuruyoruz.

ADD:Bunu müşteriye nasıl yansıtmayı düşünüyorsunuz?Kim nasıl bilecek?

Özgür Çerçi: Reklam amaçlı bir girişim değil.Bilse iyi olur ama müşterinin bilmesi gerekmiyor.Benim asıl amacım calışanlarda da farkındalık yaratarak disiplini sağlamak, iç sistemimi düzenlemek.Sistem kendi kendini denetliyor.Biz bu arada ISO 9001 ve 18000 de alıyoruz.

ADD:Hijyen konusunda yapılması gerekenleri yapma gayreti içerisindesiniz.
Bu hem sizin hijyeniniz hem de çalışan sağlığı açısından önemli.

Özgür Çerçi: Yeni bir yasa geldi.Ben dahil tüm çalışanların hijyen eğitimi alması gerekiyor.Bizde çalışan önemli.İş yeri hekimimiz var.Hakları açısından parmak izi sistemi var.Kaç saat çalışılıyorsa ona göre ücret alınıyor. 


fotograf 5


ADD:Bize önerebileceğiniz yemekleriniz neler?

Özgür Çerçi:Yemeklerimizin daha çok geliştirilmesi ve detay katılması gerekiyor.Herbir tabağın aynı lezzette olmasını istiyorum. Tranca en favori yemeklerimizdendir.Bonfilede de iddialıyız.Tavuk paillarrd tamamen bir rejim yemeği.
Tatlılarımız ise uçuyor diyebilirim.Hepsi cok güzel.
Napolyon, tiramisu, Newyork cheesecake, karadutlu sütlaç.


fotograf 6Üç Yıl Sonra
 

Özgür Çerçi:Biz burada cok güzel işler yaptık ama hala başarılı değiliz.Henüz bir öykümüz yok.Bundan üç yıl sonra sizle röportaj yaparsak ve ismimiz hala duyuluyor ve güzelse o zaman başarılı olduğumuzu söyleyebiliriz.Genelde tersini duyuyoruz. Ben güzel şeyler olacağına ve Paşalimanı’nın Adana’ya değer katacağına inanıyorum.
 

Dileriz üç yıl sonra Paşalimanı’nın başarılarına şahit olup ‘Biz biliyorduk.’ deriz. Güzel mekanlara layık Adana’mızın Özgür Çerçi gibi genç, dinamik ve akıllı girişimcilerin çoğalmasına da çok ihtiyacı var.
 
Sayı 21 (Temmuz - Ağustos 2014)

Bu yazı 8587 defa okundu.