Bir Mike Leigh Filmi ÖMRÜMÜZDEN BİR SENE “Another Year”

another_year_poster2010 İngiliz yapımı 129 dakikalık filmin yönetmeni ve senaristi Mike Leigh. Filmin oyuncu kadrosu Leigh’in hem sinemada hem tiyatroda çok kez beraber çalıştığı Jim Bradbent, Ruth Sheen ve Lesley Manville gibi tecrübeli oyunculardan oluşuyor.

 

Filmin Türkçe Dublajı Da Var...

Film 2010’da Cannes Film Festivali’nde ilk gösterimini yapan yarışma filmi idi. 2011’de en iyi orijinal senaryo dalında Oscar adayı da oldu. Nisan 2011’de İstanbul Film Festivali’nde gösterildi. Haziran 2011’de sinemalarda da gösterime girdi. Geçtiğimiz yılın en iyi filmlerinden biri olan Mike Leigh’in son harikası olan bu filmi sinemaseverlere mutlaka seyretmesini öneririm.

Meydan okuyan bir sadelikle anlatılan, 2 saatten fazla süren bu filmi bir solukta izliyor ve oldukça etkisinde kalıyorsunuz.

Sırasıyla ilkbahar, yaz, sonbahar ve kıştan oluşan ve dört mevsime yayılan hayatımızın 1 yılını çok yalın ve farklı bir anlatımla izliyoruz. 60 yaşın üzerinde, orta yaşlı, evli bir çift, 30 yaşlarında bir oğul, iş arkadaşları mutsuz bir kadın, diğer yakın arkadaşları, ağabey ve arkadaşları, filmin temaları olan aile, dostlar, arkadaşlık doğum, ölüm, yaşlılık, birlikte olmanın hayati önemi, sorumluluklar, zorunluluklar, mecburiyetler, yoksunluk, insanlık halleri ve en önemlisi kurtulamadığımız acımasız büyük yalnızlığımız üzerine dopdolu şeyler anlatıyorlar.

 

Hayatla barıştığımız ve birbirimize rastgeldiğimiz zamanın mutluluğu ve yalnızlığımızın acımasızlığı karşılaştırılıyor. İnsanları yargılamadan ilerleyen doğru ve dürüst bir film.

Kısaca...

Jeolog olan Tom (Jim Bradbent) ve psikolojik danışmanlık yapan karısı Gerri (Ruth Sheen), işlerinde başarılı, evliliklerinde huzurlu, orta yaşlı bir çift. Etrafındakiler ise duygusal olarak yıpranmış, mutluluğu henüz yakalayamamış kişilerden oluşmaktadır. Yakın arkadaşları Mary (Lesley Manville) aile kurmayı becerememiş ancak kendisi gibi yalnız olan yaşıtlarından ziyade genç erkeklere kapağı atabilme gayesiyle umutsuz girişimlerde bulunan, devamlı alkol alan, mutsuz bir kadındır. Tom ve Geri’nin orta yaşlı erkek arkadaşları Ken de yalnız yaşayan, alkol seven mutsuz birisidir.

Kış bölümünde, karısının ölümünden sonra senaryoya giren Tom’un ağabeyi ve oğlu da mutsuzluklarıyla oldukça içimizi

karartmaktadır. Bu kişiler bir araya geldikleri zaman ortak sevdikleri şey yemek yiyip, içki içmektir. Keyif ve kederle içilen içkilerle mevsimler geçmektedir. Ancak filmin finalindeki o ürkek bakış, mutsuz kadın ve adamın göz göze gelmesi... Kısa bir sessizlikten sonra film biter...

 

1113
Sayı 8 (Mayıs - Haziran 2012)

Bu yazı 5980 defa okundu.