Ajansın İçinden (Sayı 3)


Bu sayıda bizim de ağırladığımız Muzaffer İzgü, geçenlerde bir TV programında “İnsan, doğduğu, doyduğu kente karşı sorumludur” dediğinde bir kez daha hatırladım bu dergiden beklentimizi. Aslında hiçbir beklentimiz yoktu, daha önce de dediğimiz gibi biz sadece vefa borcumuzu ödüyorduk. Her ne kadar işin içine girince borcun ağır olduğunu farkına varsak da, dönem dönem sıvazlayan bir el iyi geliyordu.

 

Bir dergiyi ticari bir kaygı gütmeden çıkartmak çok daha kolay aslında. Bu sayede çizginden şaşmıyorsun, prensiplerinden ve kişiliğinden ödün vermiyorsun. Henüz yolun çok başında olmamıza rağmen, dergi kendi ‘ağır’lığını kendisi belirledi. Bizim kasıtlı olarak çabaladığımız bir imaj olmamasına rağmen, hiç de rahatsız olmadık bu imajın dergiye yüklenmesinden. Her ne kadar biz, okudukça konuların içine çekildiğimizi ve derginin ‘hafif’lediğini düşünsek de, şöyle bir sayfaları karıştırınca ‘ağır’lığının farkında olunması da bizi ayrıca memnun etmiyor değil.

 

Konu dağılımını değerlendirdiğimizde, dergi başına ortalama otuzdan fazla konu işlediğimizi farkettik. Ama daha ilginci konuların üç-otuz yıl sonra da okunabilir olduğuydu. Aktüel bir dergi olmayacağını henüz ilk sayı oluşmadan belirlemiştik ama arşivlik bir dergi olacağını bu kadar farketmemiştik aslında. Bu dergiyi satış noktalarına yığmaktan veya aboneliğe önem vermekten ziyade, tespit edilen kişilere direk gönderilmesini bu yüzden tercih etmiştik.


Biz her ne kadar adını ‘Adana’ koymuş, bu dergiyi Adana’ya atfetmiş olsak da, içeriğin çok daha global olduğunu biliyoruz.

 

Adana dışına pek gönderemesek de, gerek abonelikle gerekse internet üzerinden dergiye ulaşanlardan aldığımız yorumlar, bizi bu konuda onaylar nitelikte. Dergimizin Adana dışında da masaüstlerini süslemekten ziyade okunduğunu bilmek onur verici.

 

Her zaman olduğu gibi bu derginin Adana’ya kazandırılmasında bizimle birlikte yol alan Yayın Kurulumuz’a, Yazarlarımız’a, Altınoran Düşünce ve Sanat Platfor-mu’na, Reklamverenlerimiz’e ve tüm Adanalılar’a teşekkür ederiz.

 

Interkey Grafik Tasarım Ltd. Şti. adına
Mustafa Gökçen
Sayı 3 ( Temmuz - Ağustos 2011 )

Bu yazı 6909 defa okundu.