Ajansın İçinden (Sayı 13)

Bugüne kadarki Ajansın İçinden yazılarımda istatistiklerden bahsettiğimizi fark ettim. Dijital versiyona geçince artık istatistikler daha da değerli olmuştu sanki. Sonra başka bir şey fark ettim; istatistikleri takip ediyoruz ama artık ziyaretçilerin değil, geri dönüşümlerin istatistiklerini takip eder hale gelmişiz.

Takip edenlerin bildiği gibi Facebook sayfamızda her gün son sayıdan bir konu paylaşıyoruz. Bunun da etkisi olsa gerek Facebook üzerinden birçok geri bildirim alıyoruz. İtiraf etmek gerekirse Twitter’da çok aktif değiliz ama aktif olamasak da her gün takipçi sayımız artıyor ve direk bizimle irtibata geçmek isteyenlerin daha çok tercih ettiği bir iletişim yolu haline gelmiş durumda. Apple ve Android uygulamalarımızın pek etkisi var mı bilmiyorum ama siteye yapılan yorumlar son zamanlarda oldukça arttı. Ve en önemlisi gelen mailler... İşte onlar bizim marketing çalışmalarımızın değil, arama motorlarının önlenemez etkisi.

Dergimizi belki de hiç görmemiş, duymamış insanlar bir konu ararken dergimize denk geliyor. Hani hep iddia ediyorduk ya derginin kalitesinden kastımız baskı ya da kâğıt kalitesi değil, ele aldığı konular diye. İşte değerli yazarlarımızın o değerli konuları, gerçek okuyucularıyla bu şekilde buluşuyor. Sadece son sayıda yazılan konular için de değil sadece...

Kasım 2011 tarihinde, henüz birinci yılını bile doldurmamışken yazılan bir konuya daha geçen hafta bir yorum geliyor: Boğaziçi Üniversitesi’nden bir yüksek lisans öğrencisi, tezi için, röportaj yaptığımız bir konuğumuzun iletişim bilgilerini istiyor; “ben de röportaj yapmak istiyorum” diyor... Bir başkası “KiteSurf yapmak istiyorum, nereden ders alabilirim?” diye bize soruyor... Klikya Kaleleri’ni araştıran bir araştırmacı  “Tesadüfen Adana Kalesi hakkındaki yazınızı okudum ve çok mutlu oldum” diyor; “Adana’ya geldiğimde tanışıp sohbet edebilir miyiz?” diye soruyor... Bir diğeri “Yılmaz Güney ve Yumurtalık Olayı” yazısına sitem ederken, başka bir hemşerimiz ise yıllardır İstanbul’da yaşadığını ve şans eseri dergimizle tanıştığını ve konularımızı ne kadar beğendiğini öve öve bitiremiyor...

Bunlar sadece son bir ay içerisinde aldığımız geri dönüşümlerden bazıları. Dergide görev almak isteyen genç iletişimcilerden veya dergide yayınlanmasını isteyenlerin gönderdikleri yazılardan bahsetmiyorum bile.

Her zaman yazılarımı dergide emeği geçenlere teşekkür ederek bitiririm. Acaba bu teşekkür ettiklerime bir de interneti, sosyal mecraları ve en önemlisi arama motorlarını da mı eklesem diye düşünmeye başladım :)

Bu derginin hayat bulmasında rol alan Interkey ekibine; fikirleri, yazıları, fotoğrafları ve desteklerini esirgemeyen yayın kurulumuza, yazarlarımıza ve bizimle birlikte bu derginin Adana’ya kazandırılmasında emeği geçen herkese teşekkürler.

 

Interkey Grafik Tasarım Ltd. Şti. Adına

Mustafa Gökçen
Sayı 13 (Mart - Nisan 2013)

Bu yazı 6377 defa okundu.