Adana’da Tiyatro Çiçekleri Açıyor

13.Devlet Tiyatroları - Sabancı Uluslararası Tiyatro Festivali Başlıyor

Adana’da 1 ay sürecek bir şenlik başlıyor. 13 yıl önce bir avuç gönüllü Tiyatro adamının umut heyecan coşku ve hayalleriyle başlayan Uluslararası Tiyatro Festivalimiz; 13. yılında.


1998 yılından itibaren her yıl Sabancı Vakfı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Devlet Tiyatroları işbirliğiyle düzenlenen “Devlet Tiyatroları- Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali”  çerçevesinde çok sayıda yabancı ve yerli tiyatro topluluğu en güzel oyunlarını sergiliyor ve tam bir yıl bu anı bekleyen Adana seyircisi ile buluşuyor. Her yıl düzenlenen ve 1 ay süren tek uluslararası festival olma özelliğine de sahip festival süresince sergilenen oyunları; Adana ve İstanbul’da yaklaşık 20.000 tiyatrosever izlemektedir.

 

Festival programındaki oyunlar 2005 yılına kadar sadece Adana’da sergilenirken, bu oyunların bir bölümü 2005 yılından beri İstanbul’da Sabancı Üniversitesi Gösteri Merkezi’nde de sahneye konuyor. Ayrıca, tiyatro sanatının gelişmesine önemli katkılarda bulunmuş ustalara minnet ve saygı sunmak amacıyla 2005 yılında başlatılan “Sakıp Sabancı Yaşam Boyu Başarı Ödülü” festivalin açılış gününde düzenlenen törenle sahibini buluyor.

27 Mart 2011 ‘’Dünya Tiyatro Günü’’ başlayacak olan ‘’13.Devlet Tiyatroları-Sabancı Uluslararası Tiyatro Festivali’’ bir ay boyunca; 8 yabancı ve 6 yerli tiyatro grubunun sergileyeceği 16 oyunla muhteşem bir coşku yaşatacak şehrimize….

Geçen yıl festivalin açılışını yapan STUDIO FESTI (İtalya); yine akıllara durgunluk veren, bizleri büyüleyen, uçuran bir gösteriyle Festivalin açılışını yapacak. 27 Mart 2011’de Taşköprü,  Hilton Otel ve Turan Emeksiz Parkı civarında izlenecek gösteri için Seyhan Nehri üzerinde platform hazırlanıyor. Tamamen su üzerinde ve havada geçen gösteri; Ses ve ışık oyunları ve tekniğiyle büyülüyor.


Romanya’dan “Radustranca Sibiu Devlet Tiyatrosu’’, Rusya’dan “Vachtangov Akademik Devlet Tiyatrosu’’, Çek Cumhuriyeti’nden “Ta Fantastica Black Light Theatre’’, Hollanda’dan “Clouse Act’’, Litvanya’dan “Devlet Tiyatrosu’’, Kazakistan’dan “Devlet Tiyatrosu’’, Suriye’den “Devlet Tiyatrosu’’ ve İtalya’dan “Studio Festi’’ katılacak yabancı konuklarımız olacak.


Türkiye’den katılacak gruplar ve oyunları; İstanbul Devlet Tiyatrosu (‘’Ölüleri Gömün’’), Ankara Devlet Tiyatrosu (‘’Rab Şeytana Dedi ki ‘’ ve ‘’Dün Gece Yolda Giderken Komik Bir Şey Oldu’’), İstanbul Şehir Tiyatrosu (‘’Bir İntiharın Anatomisi’’), Tiyatro Stüdyosu (‘’Vanya Dayı’’) , Dostlar Tiyatrosu-Genco Erkal (‘’Nereye Gidiyoruz- Azizlikler’’), Adana Devlet Tiyatrosu (‘’Sofokles’in Antigone’si’’). Kentimizin markası haline gelen bu güzel şenliğin biletleri 7 Mart 2011 tarihinden itibaren gişede ve internet ortamında (www.devtiyatro.gov.tr veya  www.mybilet.com) satışa sunulacak…Bir aylık randevu defterinizi ayarlayın sevgili tiyatroseverler; haydi tiyatroya, haydi şenliğe...


Adana’da Tiyatro Çiçekleri Açıyor 13.Devlet Tiyatroları - Sabancı Uluslararası Tiyatro Festivali Başlıyor

Yazı: Metin Bahçıvan
metinbahcivan@altinsehiradana.com
Sayı 1 ( Mart - Nisan 2011 )

Bu yazı 5427 defa okundu.