Adana’da Abidin Dino Sanat Parkı Açıldı

abidin
Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından yeniden dizayn edilen, küratörlüğünü S. Haluk Uygur’un yaptığı Abidin Dino Sanat Parkı’nın açılışı Haziran ayı içerisinde yapıldı. Abidin Dino, Yaşar Kemal ve Orhan Kemal’in bronz heykellerinin yer aldığı parkta düzenlenen törende bürokratların yanı sıra bir çok Abidin Dino dostu da Türkiye’nin çeşitli yerlerinden gelerek açılışta hazır bulundu.


Abidin Dino, Orhan Kemal ve Yaşar Kemal’in 1950’li yıllarda birlikte oturarak sohbet ettikleri ve Güzin Dino’nun “Adana Sanat Akademisi” olarak adlandırdığı parka, üç büyük ustanın sohbet eder vaziyette bronz heykellerinin konulması bir çok Adanalı’nın da bu değerlerini bir kez daha hatırlamasına vesile oldu.

 

Açılışta konuşan sinema oyuncusu Menderes Samancılar, parkta heykelleri yapılan üç ustanın yüzündeki hüznün artık ülkedeki sanatçı, edebiyatçı ve basın mensubunun yüzünde görmek istemediklerini anlattı.


Orhan Kemal’in büyük oğlu Nazım Öğütçü ise 60 yıl sonra tekrar Adana’ya döndüğünü hatırlattı. Orhan Kemal’in diğer oğlu Işık Öğütçü de her ne kadar İstanbul’da olsa da yüreğinin Adana’da olduğunu belirterek, “Ama bu üç büyük sanatçı hep zamana karşı durmuşlar ve hiç kaybolmamışlardır. Bu anılarla mutlu oluyorum” diye ifade etti.


Yönetmen Ali Özgentürk ise Orhan Kemal ve diğer yazarların ülkede bir dönem yasaklar yaşadığına işaret etti. Sanatçı Etem Çalışkan’ın da konuşma yaptığı açılışta Işık Öğütçü; Orhan Kemal’in 1937 ve 1944’te Milli Mensucat Fabrikası’nda aldığı bonservisi Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz’a hediye etti.

Yorum yaz