Abidin Dino ve İmzası

BUGÜN DE AYNI İMZAYI ATIYORUM

Untitled-6

Bazen geriye doğru baktığımızda kentin, insanların, en önemlisi de düşüncelerin ve yargıların ne kadar çabuk değiştiğini görüp şaşırıyorum. Bizim nesil, yaşamımız kısa olmasına rağmen, geçmişte kötü gözle bakılan hatta suç sayılan şeylerin günümüzde bir değer haline geldiğini gözlemleyecek kadar büyük değişikliklere şahit oldu.

Bu nesil de günümüzde suçladığı, kabul etmediği bazı şeylerin önemli bir değer olduğunu gelecekte görebilir. Dolayısıyla bugün kurulacak bir empati köprüsü, gelecekte duyulacak pişmanlığı önleyebilecek güçtedir.

***

Ne demek istediğimi kentimizin yetiştirdiği ünlü ressam, heykeltıraş, yazar ve sinemacı Abidin Dino’nun imzasının şekli nedeniyle başına gelenleri anlatırsam anlayabileceksiniz.


ABİDİN KİM?

A. Dino jpeg
Öncelikle kısaca Abidin’den bahsetmeliyim;

Abidin Dino , Adana’nın önemli caddelerinden birine adını veren Vali Abidin Paşa’nın torunu. Kendisi ile birlikte ve kardeşlerinden Arif ve Ali de önemli sanatçılar. Ama Abidin dünya sanat camiasında çok bilinen, Picasso dahil dünya sanatının önemli insanları tarafından kabul görmüş, çok yönlü bir sanatçı. Yani imzası değer haline gelmiş biri. Günümüzde eğer o imza bir objenin üzerindeyse objeye paha biçilemiyor.


GAZETE BAŞLIKLARI

Ama bakın 1952 yılında imzası nedeniyle başına neler geldiğini dönemin gazetelerinden görelim. Üç ayrı gazetenin başlığı sırasıyla şöyle (imla hataları yayınlara aittir);
“Bir koministin yaptığı melanet”
“Bir koministlik propağandası tahkikatı”
“Resimlerine orak-çekiç çizen bir ressam”


ABİDİN’İN İMZASI ORAK- ÇEKİÇMİŞ

İsterseniz kısaca haberlere de göz atalım;

“Sanatkar Abidin Dino’nun yaptığı bazı eserlerde orak-çekiç bulunduğu alakalıların dikkatini çekmiştir. Yapılan incelemeler neticesinde komünistlerin sembolü olan bu işaretlerin bir çok esere ustaca yerleştirildiği neticesine varıldığından Abidin Dino hakkında tahkikat açılmıştır.”
Hürriyet Gazetesi 13-5-1952


“Tanınmış ressamlardan Abidin Dino’nun yaptığı seramikler üzerinde kominist propağandası mahiyetinde bazı şekiller görüldüğü iddiası ile tahkikata başlanmıştır”
Ulus Gazetesi 13-5-1952


“Bundan bir müddet evvel, tanınmış ressamlardan Abidin Dino’nun bazı tablolarında, bilhassa seramiklerinde komünizm propağandası mahiyetinde Orak ve Çekiç resimleri gizlediği ihbar edilmiştir”
Akın Gazetesi 29-6-1952

Untitled-3    Untitled-4 

   Untitled-5

ŞİMDİ İMZA MİLYARLAR EDİYOR

Çok ilginçtir ki orak çekiçe benzetilen o şey SADECE Abidin Dino’nun ucu kıvrık imzasıdır. Daha açık söylersek, bugün bir objenin üzerinde olsa milyarlarca lira vereceğimiz imzadır o.
Bu ve buna benzer soruşturmalar nedeniyle yurtdışında yaşamak zorunda kalan ama günümüzde heykelleri dikilecek kadar takdir gören, eserleri müzeleri süsleyen Abidin’in olay için daha sonraki yorumu ise kısa;
“ (…)seramiklerin altındaki imzamı orağa benzetmişler. Bugün de aynı imzayı atıyorum.”


 

Kaynak;
A’dan Z’ye Abidin Dino/Zeynep Avcı -YKY Yayınları

 
Sayı 20 (Mayıs - Haziran 2014)

Bu yazı 5523 defa okundu.