Uluslararası Adlî Tıp Akademisi Nobeli’ni Bir Adana’lı Aldı….

c.u.adliÇukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Adlî Tıp Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mete Korkut Gülmen’e ‘Adlî Tıbbın Nobel’i’ sayılan,’ Uluslararası Adlî Tıp Akademisi Bilim Onur Altın Madalyası’ verildi. Prof. Dr. Gülmen, adlî tıp alanındaki en büyük ödülü alan ilk Türk bilim adamı olmanın gurur ve mutluluğunu yaşadığını söyledi. İstanbul’da bine yakın adli tıp uzmanının katılımıyla geçen hafta gerçekleştirilen “22’nci Uluslararası Adlî Tıp Akademisi Kongresi”nde, Dünya Adlî Tıp Akademisi Başkanı Prof. Dr. Duarte Nuno Vieira, adlî tıp ve ilgili alanlara önemli katkı sağlayan kişi, kurum ve kuruluşlara 3 yılda bir verilen “Uluslararası Adlî Tıp Akademisi Bilim Onur Altın Madalyasına Prof. Dr. Mete Korkut Gülmen’in layık görüldüğünü açıkladı.

 

Madalya, Adalet Bakanlığı ve tüm yargı kurumlarının temsilcilerinin katıldığı kongrenin gala gecesinde Prof. Dr. Vieira tarafından Adana’lı Prof. Dr. Mete Korkut Gülmen’e verildi. 30 yıllık meslek kariyerinde adlî patoloji, ani ölümler, kalp ve damar hastalıkları, hekimlerin etik kavramları, insan hakları ve uluslararası etik sorumluluklar konularında yürüttüğü çalışmalarla, adlî tıp biliminin tüm dünyada gelişmesine katkı sunan Prof. Dr. Gülmen, hayatı boyunca alabileceği en büyük ödülü aldığını söyledi. Bu toprakların insanı olmaktan büyük bir keyif aldığını, bu ödülü alırken salt kendi adına değil; Çukurova Üniversitesi adına, Adana ve Türkiye adına aldığını ve bu önemli ödülü Adana’ya getirmiş olmaktan mutluluk duyduğunu belirtmiştir. Kendi alanlarında birçok sorun ve yakınma yaşanan ülkemizdeki adlî tıp yapılanmasına ilişkin birçok rapor ve incelemesi de bulunan Prof. Dr. Gülmen, dünyada artık adlî tıp fakülteleri açıldığını, Türkiye’de de enstitü olarak açılması için önayak olduğunu da belirtti.

 

Prof. Dr. Mete Korkut Gülmen Kimdir?

1957’de Adana’da doğdu. Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Sinop’ta göreve başladı. Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde patoloji uzmanı oldu ve patolog olarak çalışmaya başladı. Bu sürede, adlî tıp doktorasını tamamladı. 1995’te bir süre İskoçya Dundee Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde aktif görev yaptı. 1996 - 2001 yılları arasında, değişik zamanlarda ABD’de çeşitli meslekî çalışmalar ve eğitimlere katıldı. 1999’da doçent, 2005’de ise profesör oldu. Birçok adlî tıp uzmanı doktor yetiştirdi. 1992’den 2010’a kadar Adana Adlî Tıp Kurumu Morg İhtisas Daire Başkanlığı için Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi adına, danışman adli patolog öğretim üyesi olarak çalıştı. Türk Tabipler Birliği, Adlî Tıp Uzmanları Derneği, Çukurova Patoloji Derneği, Türk Kanser Araştırma Derneği, Türk Patoloji Dernekleri Federasyonu, Akdeniz ve Amerikan Adlî Bilimler ile Dünya Adlî Tıp Akademisinin üyesidir. Dünya Adlî Tıp Akademisi’nin Genel Sekreterliği görevini sürdürmektedir.

Yorum yaz