Adana Caddeleri Artık Sanatçılar İle Anılacak

Adana Büyükşehir Belediye Meclisi’nin bu ayki son oturumunda, Adanalı sanatçılara yeni açılan sokak

isimlerinin verilmesi kararı çıktı. Meclis üyeleri, kentin çeşitli bölgelerinde yeni açılan cadde ve bulvara sanatçı ağırlıklı isimlerinin verilmesiyle ilgili komisyon raporunu oy birliği ile kabul etti.

 Büyükşehir Belediye Meclis Salonu’ndaki toplantıda yeni açılan yollara isim verilmesine ait komisyon raporu konuşuldu. Sanatçı isimlerinin yoğunlukta olduğu rapor, meclis üyeleri tarafından oy birliği ile kabul edildi.

 

IMG_6474

 

Alınan karara göre, şu kişilerin isimleri caddelere verilecek:

“Aliye İzzet Begoviç, Arif Nihat Asya, Demirtaş Ceyhun, Yılmaz Güney, Abidin Dino, Kani Karaca, Sinan Tekelioğlu, Dr. Aşkım Tüfekçi, Nejat Uygur, Suna Kan, Mesut Mertcan, Hasibe Hatun, Yaşar Kemal, Aydın Gün, Mustafa Sağyaşar.”

 

Altınşehir Adana Kent Kültürü ve Sanat Dergisi  ne demişti:

 

...Bu yazıyı Tarihi Adana sokaklarında dolaştıktan sonra yazmaya başladım. Yazıyı bitirdikten hemen sonra da Yeni Adana’nın geniş caddelerini gezdim. Israrla aradığım bir şey vardı. Cadde, sokak hadi olmadı bir park tabelasında “Mustafa Sağyaşar” ismi. Ama tahmin edeceğiniz gibi hala aramaya devam ediyorum.

Şimdi sokaklardaki arayışımıza son verip, birlikte digital ortamı turlayarak şu sorunun yanıtını bulalım isterseniz; “Devlet Sanatçısı” unvanı olan kaç Adanalı var?

 

IMG_6320Muzaffer İzgü Unutuldu mu?

Adana’da cadde ve sokaklarda ismi verilecek önemli insanlar arasında Adana’nın yetiştirdiği önemli değerlerden Muzaffer İzgü’nün ismi yer almıyor. Bir çok eserinde Adana’yı anlatan ünlü usta unutuldu mu acaba?

Yorum yaz